Çevreci Meslekler Serisi/Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü nedir? Ne iş yapar?

Merbaha çok sevgili Yer-Su okurları. Sizler için yeşil ve ekolojik, doğayla iç içe olan her mesleği tanımı, görev ve sorumlulukları, iş imkanları, kazanç olanakları yönünden tanıttığımız, mümkün mertebe hepsi hakkında en ayrıntılı bilgiyi verdiğimiz ‘Çevreci Meslekler’ yazı dizimize kaldığımız yerde devam ediyoruz. Bu yazımızda iki yıllık bölümlerden biri olan ‘Çevre Koruma ve Kontrol’ bölümünü irdeleyeceğiz. Çevre Koruma ve Kontrol bölümü hakkında genel bilgiler yönünden konuşacağız.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünün tanımına, görev ve sorumluluklarına odaklandığımız bu yazı haricinde; bölümün çalışabileceği yerleri, iş imkanları, kazanç olanakları, maaşları hakkında da bilgi edinmek istiyorsanız aşağıdaki yazılara hemen tıklayıp onları da okumak üzere yeni bir pencerede açabilirsiniz:

Ayrıca; içlerinde Süt ve Besi Hayvancılığı gibi, Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü gibi farklı farklı yeşil ve ekolojik kollardan yazıların olduğu kategorimize gitmek isterseniz de hemen bağlantıya tıklayabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü nedir? Hangi üniversitelerde vardır?

Evet… En temel soruyla başlayalım: Nedir bu Çevre Koruma ve Kontrolü….

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü; adından da tahmin edebileceğiniz gibi çevre kirliliğine karşı mücadele, her türlü hava, su, toprak kirliliğine karşı gerekli denetimlerin uygulanması, çevre temizliğine karşı gereken çalışmaların yürütülmesi esnasında görev almak üzere tekniker yetiştiren bir 2 yıllık ön lisans programıdır. Yani başka bölümlerde de ekolojik ve yeşil meslek çerçevesinde olmakla birlikte ana uğraşlarınız enerji, tarım, hayvancılık gibi alt branşlarda olurken, Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünde ana gündem maddeniz çevre temizliği ve çevre kirliliğine karşı mücadeledir.

Saha faaliyetlerinin yoğun olduğu bir bölümdür Çevre Koruma ve Kontrolü

Çevre Koruma ve Kontrolü; dediğimiz gibi 2 yıllık bir bölümdür ve Türkiyedeki üniversitelerde çok yaygın olan bir bölüm değildir. 2019 yılındayken Türkiye’de Çevre Koruma ve Kontrol Programı bulunan üniversiteler aşağıdaki gibidir:

  • Akdeniz Üniversitesi
  • Osmangazi Üniversitesi (Eskişehir)
  • Harran Üniversitesi (Şanlıurfa)
  • İskenderun Teknik Üniversitesi (Hatay)
  • Kocaeli Üniversitesi (Kocaeli)
  • Sıtkı Koçman Üniversitesi (Muğla)
  • Korkut Ata Üniversitesi (Osmaniye)
  • Sakarya Uygulamalı Bilimler Akademisi (Sakarya)

Bir ekleme veya çıkarma olması halinde yorum kısmından uyarmanız yeterli sevgili okurlar…

Çevre Koruma ve Kontrol Programı dersleri nelerdir?

Bölümden bölüme farklılık gösterebilse de, hatta bazı üniversitelerde bölümün adı farklı olabilse de Çevre Koruma ve Kontrol Bölümünde 2 yıl boyunca gösterilen dersler çok hafif derecede teorik matematik, uygulamalı çevre biyolojisi, hava su kirliliği dersleri, çevre koruma standartları, çevre hukuku gibi mesleki hayatınızda işe yarayacak derslerden oluşmaktadır.

Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü iki yıllık bir program olması dolayısıyla DGS ile buradan başka bölümlere geçiş yapabilmek mümkündür. Normalde Kimya, Biyoloji gibi temel bilim bölümlerine de geçiş yapılabilmektedir fakat odak noktanız yeşil ve ekolojik meslekler olmasını istiyorsanız en önemli alternatiflerden biri Çevre Mühendisliğidir. Eğer ki yeterli vaktiniz varsa, eğitiminize devam edeceğinizi düşünüyorsanız DGS yapmanızı ve eğitiminizi Çevre Mühendisliğine tamamlamanızı mutlaka tavsiye ederiz. Dilerseniz Çevre Mühendisliğiyle ilgili olan yazımızı da hemen aşağıya tıklayarak okuyabilirsiniz:


Evet sevgili okurlar. Çevre Koruma ve Kontrol Bölümü hakkında bilgi almaya devam edebilirsiniz diğer yazıları okuyarak. Onun dışında biliyorsunuz ki 2 yıllık program olması itibariyle çevre korumayla ilgili bölümler bakımın pek çok seçenek mevcuttur. Aşağıda bağlantıları olan bölümler bunlardan sadece birkaçıdır. Tıklayarak onları da okuyabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Comment

  1. Çevre sağlı bölümü ile çevre koruma bölümü arasında nasıl farklar var bilgilendirme şansınız var mıdır?

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*