Çevreci Meslekler Serisi/Orman Endüstri Mühendisliği iş imkanları

Üniversite adayı ekolojistlerin tercih edebileceği meslek dallarından biri olan Orman Endüstri Mühendisliği, belki de sizi özel sektörde en çok iş imkanının beklediği tercihlerden biridir. Dolayısıyla iş alanları yönünden Orman Endüstri Mühendisliğinin son derece cazip olduğu söylenebilir. Tabii ki dediğer 4 yıllık bölümleri okuduğunuz zaman da gayet güzel miktarlar kazanabilir ve sevdiğiniz işi yapabilirsiniz. Örneğin; müfredatları ve çalışma alanları birbirine son derece yakın olan aşağıdaki iki bölüm de sizin için bir seçenek olabilir:

Ayrıca üzerlerine tıklayarak bu mesleklerin çalışabileceği alanlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Orman Endüstri Mühendisliğinin kazanç potansiyeline dönecek olursak… Neden böyle?… Çünkü birçok spesifik yönüyle Orman Endüstrisi Mühendisliği, diğerlerine nazaran daha yeni bir bölümdür. Dolayısıyla özel sektördeki orman kökenli ürünlerin üretiminde, inovatif teknolojilerde çok daha önemli rol oynamaktadır. Günümüzde kağıt, odun ve odunsu malzemeleri hammadde olarak kullanan hemen her fabrika, üretim tesisi mutlaka ama mutlaka orman endüstri mühendisi istihdam etmektedir. Böyle bir tabloyla karşı karşıya olduğumuzu düşünürsek geleceğinizin hayli parlak olduğunu söyleyebiliriz. Ayrıca; bu sınavda puanınız Orman Endüstrisi Mühendisliğine yetmediyse de üzülmeyin. Orman Endüstri Mühendisliği; 2 yıllık ‘Ormancılık ve Orman Ürünleri’ bölümüden de DGS ile öğrenci almaktadır. Buraya tıklayarak 2 yıllık versiyonun iş ve kazanç olanakları hakkında bilgi alabilirsiniz.

Orman Endüstri Mühendisleri ne iş yapabilir?

Geldik orman endüstri mühendislerinin çalışabileceği alanlara… Zihninizde dönüp duran o ‘Ben şimdi orman endüstri mühendisi olsam nerelerde çalışabilirim? Ne iş yapabilirim?‘ sorusunun cevabına…

Az önce de söylediğimiz gibi, bu bölümü bitirmeniz halinde sizi özel sektörde diğer bölümlere nazaran daha iyi fırsatlar beklemektedir. Üretime dayalı bir iş olması sebebiyle.. Ama tabii ki de kamuda bulabileceğiniz iş imkanları da epey hatırı sayılır durumdadır.

İlk önce evvela orman endüstrisi mühendislerinin özel sektörde çalışma imkanlarını irdeleyecek olursak şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Kağıt Fabrikası
 • Karton Fabrikası
 • Kereste Üretimi
 • Mobilyacılık
 • Yonga levha
 • Lif levha
 • Kontrplak
 • Kapı ve Pencere
 • Ahşap kökenli diğer tüm ürünler

Bunların üretiminin imalatını ve ar-ge’sini yapan bütün özel teşebbüsler bir orman endüstri mühendisi için harika iş imkanlarıdır.

Orman Endüstri Mühendisliği okuyup kamuda çalışmayı tercih edecek olursanız ise:

 • Tarım ve Orman Bakanlığı
 • Şehir ve Çevrecilik Bakanlığı

bünyesinde ormancılık faaliyetlerine dayalı tüm alt birimlerde, aynı şekilde diğer bakanlıklarına ait ufak tefek istihdamlarda rahatlıkla iş bulabilir ve devlet mühendis maaşı alarak çalışabilirsiniz.

Orman Endüstrisi Mühendisliği hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz diğer iki yazıyı da aşağıdaki linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

Siz doğaseverler için, doğa odaklı, çevreci mesleklerin tanıtımına devam ediyoruz. Amacımız üniversite tercihinde bulunacak olan Yer-Su okurlarına hem çevre odaklı olup hem de geçinebilecekleri bölümlere dair fikir vermek. Diğer mesleklerin de tanıtıldığı ‘Çevreci Meslekler‘ kategorisine bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*