Çevreci Meslekler Serisi/Orman Endüstri Mühendisliği nedir?Ne iş yapar?

Orman Endüstri Mühendisliği (Bazı kaynaklarda Orman ‘Endüstrisi’ Mühendisliği olarak da geçer), orman kaynaklı endüstrinin, üretimin yoğun olduğu sektörlerde çokça ihtiyaç duyulan istihdam elemanlarından biridir. Orman kaynaklı üretimlerin kalite kontrol kurallarına, çevre koruma kanunlarına uygun olması; söz konusu üretim her neyse bunun fabrikasyonu, modernizasyonu, vs. mühendislik becerisi gerektiren sorumluluklarını üstlenen kişidir.

Orman Endüstri Mühendisliğine benzer olan bölümlerin başlıcaları ‘Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği‘ ve ‘Orman Mühendisliği‘dir. Ufak tefek farklılıklar olması dışında; yaptığınız puana göre, bulunduğunuz ilde veya çevre illerde bu bölümlerden hangisinin olup hangisinin olmadığına göre farklı alternatifler de deneyebilirsiniz. Ayrıca renkli bağlantılara tıklayarak diğer iki bölüm hakkında da; hem bölüm hakkında da bilgi, hem iş imkanları, hem de maaşlar hakkında bilgi verdiğimiz üç yazılık seriye de ulaşabilirsiniz. Ayrıca; çevreci mesleklerden biri olarak addedebileceğimiz Orman Endüstri Mühendisliği; 2 senelik ‘Ormancılık ve Orman Ürünleri‘ Programından da DGS ile öğrenci kabul etmektedir. Yine bağlantıya tıklayarak bu bölüm hakkında da bilgi alabilirsiniz .

Orman Endüstrisi Mühendisliği hakkında

Üniversite tercihi yapacak olan bir çevreci veya öylesine doğal işlere meraklı biri olarak ‘Peki ben Orman Endüstri Mühendisliği seçsem bölümde beni neler bekliyor? Ne iş yapmam gerekecek?’ diye mi merak ediyorsunuz? Hemen resmi ve en çok kabul gören tanımlara göre ‘Orman Endüstri Mühendisliği nedir?‘ sorusunu cevaplayalım:

Orman Endüstri Mühendisi, ormandan ana ürün olarak elde edilen odun, reçine, sığla yağı, defne, palamut gibi ürünleri işleyerek parke, yonga levha, karton, vb. ürünlere dönüştüren ve bu alanda fabrika ve atölyelerin kurulması, işletilmesi işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolü ve pazarlanması konusunda hizmet veren kişidir.

veya;

Orman endüstrilerinin kurulması, idaresi, işletilmesi, işlenmiş orman ürünlerinin standardizasyonu, kalite kontrolleri ve pazarlama konularında eğitim ve araştırma yapan kişidir.’

Yani mesleğe atılıp kariyer de yapabilirsiniz, araştırmacı da olabilirsiniz.

Nasıl Orman Endüstri Mühendisi olabilirim?

Öncelikle tabii ki de bir mühendislik dalı olması sebebiyle matematiğinizin ve fen bilimlerinin belli bir dereceye kadar iyi olması gereklidir. Ekonomiye, ticarete ve iş hayatına ilgi duymak da sizi avantajlı yapacak bir durumdur. E bir de bir zahmet doğaya da ilgi duyarsanız iyi olur..:)

Siz zaten tahmin etmişsisinizdir ama yine de belirtelim: ‘Saha çalışması gerektiren işler yapmadığınız sürece orman endüstri mühendisliği; kuzen mesleklerine nazaran tozu toprağı daha az olan; genelde işletme, ekonomi, finans, biraz da teknik gibi alt dallarda meşgul olacağınız bir meslektir. Fakat üretimde çalışırsanız hayli gürültülü bir iş hayatı sizi bekliyor olur tabii ki…

Orman Endüstri Mühendisliği Dersleri

Gireceğiniz 4 yıllık bölümde ilk yıllar matematik, fizik, kimya, ingilizce ve temel derslerle, sonraki yıllar ise odun zararlıları, odun anatomisi, atık kağıt geri kazanımı, lif levha endüstrisi, kültür mantarcılığı, yöneylem gibi bölüme ve idareciliğe yönelik derslerden oluşmaktadır.

Bir dipnot olarak Orman Endüstri Mühendisliği Bölümü; Türkiye’de ilk kez 1971 yılında Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde açılmıştır.

Peki… ‘Bir orman endüstrisi mühendisinin görev ve sorumlulukları nelerdir?’ diye madde halinde listeleyelim bir de:

  • Tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür
  • Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımını yapar
  • Orman ürünlerini işveren adına satın alır
  • Orman ana ürünü olan tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir
  • Kesme ve soyma kaplama üretiminde teknik hizmet verir
  • Yonga levha, lif levha, çimentolu yonga üretiminde çalışmaları koordine eder
  • İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler
  • İşlenecek ürünün üretim ve satışı için pazar araştırmaları yapar
  • Stok kontrolü yapar
  • İşletmenin araştırma-geliştirme gibi faaliyetlerinde çalışır.

Evet sevgili dostlar… Orman Endüstri Mühendisliği’nin nedir, ne değildir, nasıl olunur gibi genel hatları budur. Ayrıca; orman endüstri mühendisliğinin iş imkanlarına ve kazanç olanaklarına değindiğimiz yazılara yine bağlantılara tıklayarak ulaşabilirsiniz. Ayrıca; buraya tıklayarak ‘Çevreci Meslekler’ kategorisine ışınlanabilir, diğer çevreci merkezli işlere de göz atabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*