Çevreci Meslekler Serisi/Orman Endüstrisi Mühendislerinin kazancı nedir?

Orman Endüstrisi Mühendisliği; orman kaynaklı endüstrilerde gerekli tasarımın, kalite kontrollerinin, her türlü mühendislik hesaplamalarının, finansal ve idari faaliyetlerin yürütülmesinden sorumlu olan bir çevreci meslek dalıdır. 4 yıllık bir bölüm olarak, üniversite sınavında yeterli puanı yapmanız halinde üniversitelerin ‘Orman Endüstri Mühendisliği’ bölümünü tercih ederek rahatlıkla başlayabileceğini bir bölümdür. Eğer ki bir mühendislik bölümüne yetecek kadar matematiğiniz ve sayısal dersleriniz varsa; ahşap, ağaç ve doğa gibi konulara ilgi duyuyorsanız, birazcık da kariyer tecrübesi eklendikten sonra rahatlıkla yapabileceğiniz bir iştir.

‘Bir orman endüstrisi mühendisinin maaşları ne kadar olur?’ diye sormadan önce, bu bölümü seçmeniz halinde meslek hayatında sahip olmanı gereken sorumlulukları şu şekilde sıralayabiliriz:

  • İşletmenin ar-ge faaliyetlerinde çalışır
  • Stokların kontrolünü yapar.
  • İşlenecek ürünün üretim ve satışı için pazar araştırmaları yapar.
  • İşlenecek orman ürünleri için standartlar saptar ve ürünlerin kalitesini denetler.
  • Yonga, levha, lif levha, çimentolu yonga üretiminde çalışmaları kontrol eder.
  • Kesme ve soyma kaplama üretiminde teknik hizmet verir.
  • Orman ana ürünü olan tomruğu keresteye dönüştürmede planlayıcı ve yürütücü olarak hizmet verir.
  • Orman ürünlerini işveren adına satın alır.
  • Orman ürünlerini işleyecek tesislerin tasarımını yapar.
  • Tesislerin kurulması ve işletilmesi için gerekli çalışmaları yürütür.

‘Orman Endüstri Mühendisliğinin görev ve sorumlulukları nelerdir?’ konusunu daha ayrıntılı irdelemek isterseniz buraya tıklayarak o konu hakkındaki yazımızı da okuyabilirsiniz.

Orman Endüstri Mühendisleri ne kadar kazanır?

Geldik en önemli mevzuya… Bir çevreci meslek erbabı olarak orman endüstri mühendisleri, kariyerleri boyunca ne kadar kazanırlar? Maaşları nasıldır bu orman endüstri mühendislerinin?

Konu önemli olduğu için en can alıcı noktayı uzatmadan söylüyoruz arkadaşlar: Devlette Orman Endüstri Mühendislerine uygun olarak açılan kadrolardan birinde çalışırsanız 5.000-6.000 TL arası değişen bir mühendis maaşı alırsınız. Fakat ilerleyen yıllarda yükselme şansınız en fazla 8.000 TL cıvarı maaş alan bir idareci konumunda olur. Özel sektörde ise ortalama 3.000-3.500 cıvarı bir maaş ile başlarsınız. Tecrübelendikçe ve kendinize yeni beceriler kattıkça maaşınızın 10.000-15.000 TL arasına yükselmesi, hatta günlerden bir gün kendi işinizi kurmanız dahi işten bile değildir.

Özetleyecek olursak; Orman Endüstri mühendisliğinin kazançları ile mühendislik mezunu birinin yaşadığı standart devlet-özel ikilemi ve her iki tercihteki artılar eksilerden hiçbir farkı yoktur.

Evet, emeksiz bir şey olmaz. Biraz yoğun çalışmalı bir süreç sizi bekliyor ama korkmayın. Gayet de karnınız doyar, fazlasını kazanırsınız. Ayrıca iyi malın alıcısı her zaman bulunur, unutmayın. Yeter ki işinizde iyi olun…


Orman Endüstri Mühendisliğinin iş imkanlarına değindiğimiz yazıyı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz. Ayrıca Orman Endüstri Mühendisliği tekrar hatırlatacak olursak 2 yıllık Ormancılık ve Orman Ürünleri Programından DGS ile öğrenci almaktadır. Bağlantıya tıklayarak o bölüm hakkında da okuyabilirsiniz. Yine Ormancılık ve Orman Ürünlerinden DGS ile girilebilen ve Orman Endüstri Mühendisliği ile yakın akraba olan diğer iki bölüm de şunlardır:

Bölüm isimlerine tıklayarak o bölümlerin kazanç imkanları hakkında da bilgi alabilirsiniz.

Yazımızı bitirmeden önce, ‘Çevreci Meslekler’ başlığı altında diğer tüm çevreci işlere göz atmak için buraya tıklayarak kategorimize gidebilirsiniz. Şimdilik sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*