Çevreci Meslekler Serisi/Orman Mühendisleri ne kadar kazanır?

Hayat görüşleri itibariyle çevreci ve doğasever olup, yine hayat görüşlerini meslek hayatında da devam ettirip yeşil meslekler, ekolojik işler arayan üniversite adayları için doğa merkezli meslekleri tanıtmaya devam ediyoruz. Tahmin edeceğiniz üzere bu doğal meslekler, yani yeşille, doğayla iç içe olacağınız iş kollarından en eski ve en bilinenlerinden biri orman mühendisliğidir. Biz de bu yazımızda orman mühendislerinin kazanç miktarlarını, yeni mezun bir orman mühendisinin ne kadar maaşla işe başlayacağını, biraz tecrübeli bir orman mühendisinin ne kadar maaş alıyor olabileceğini inceliyoruz. Öncesinde sizlere birkaç kategori daha tanıtmak isteriz:

Diğer doğal işlere, ekoloji ve yeşil odaklı meslek dallarına göz atmak için kategorimize giden bağlantıya tıklayabilirsiniz: Çevreci Meslekler

Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak orman mühendisliği ile ilgili diğer yazılarımızı da yeni sekmeden açıp okuma listesine alabilirsiniz:


Şimdi de gelelim Orman Mühendislerinin ne kadar kazanabileceğine… Diğer yazılarda da göreceğiniz gibi orman mühendisliği; diğer doğal mesleklere göre daha kısıtlı iş imkanlarına sahiptir. Fakat yine de çalışmanız halinde kazanabileceğiniz maaşlar hiç de yabana atılır cinsten değildir. Lütfen galeyana gelmeyelim.

Buna göre; orman mühendislerinin kamuda iş bulma olasılığının daha yüksek olması münasebetiyle şöyle bir yorum yapabiliriz:

  • Orman mühendisi olduğunuz zaman başlangıç maaşınız ayda 6000 cıvarı olan normal devlet mühendis maaşıyla başlar. Fakat yıllar geçse bile en fazla bugünün (2019) 8.000-9.000 lirası olacak şekilde çeşitli idare görevlerine terfi edersiniz. (Klasik bir devlet çalışanı dramı)
  • Özel sektörde çalışmaya başlamanız halinde ise orman mühendisi maaşları 3.000 cıvarında başlamaktadır. 2700 falan teklif eden de olabilir, 3500 de… Zaman içerisinde kazanacağınız niteliklere göre 10.000 TL’nin üzerine çıkmanız dahi ‘teorik olarak’ mümkündür.

Yazımızı bitirirken ayrıca aşağıdaki yeşil mesleklere de göz atmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Zira birbirlerine son derece yakın mesleklerdir.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*