Çevreci Meslekler Serisi/Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü Hakkında

Eğer çevreci, doğasever, ekolojik dengeye önem veren bir genç iseniz; ‘Yaptığım mesleğin de çevreci prensiplere sahip olmasını istiyorum. İdeallerimi hem gerçekleştirmek, hem de ideallerimi gerçekleştirirken para kazanmak istiyorum.’ diyorsanız lütfen çevreci meslekler yazı dizisini takip ediniz. Çevreci gençlerin hem geçinip hem de doğaseverlik babında çalışmalar yapabileceği mesleklerin içerikleri, iş imkanları ve maaşları hakkında siz yer-su okurlarına mümkün olduğunca rehberlik etmeye, destek olmaya çalışıyoruz.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünden mezun olan biri ne iş yapar?

Bu yazımızın konusu olan bölüm, 2 senelik yüksekokullardan yana şansını denemek isteyenler için iyi bir alternatif: Ormancılık ve Orman Ürünleri… Bölümü çok çok genel bir tabirle ifade edecek olursak 4 senelik Orman Mühendisliği bölümünün 2 senelik versiyonu olduğunu söyleyebiliriz. En belirgin fark olarak; alacağınız dersler daha temel, daha uygulamalı ve pratik olacaktır. Teoriden uzak olacaksınız.

Uygulamalı ders yapmakta olan bir grup Ormancılık Ürünleri öğrencisi

Resmi tanımlara bakarak bir derleme yaptığımız zaman Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünden mezun olan birinin ileride sorumlu olacağı işler şu şekildedir:

-Her türlü odun ve odun dışı orman ürünlerinin yetiştirilmesi

-Söz konusu ürünlerin bakımı, envanteri, hasadı, pazarlaması

-Orman kaynaklarının sürdürülebilir şekilde yönetimi

-Orman kaynaklarının korunması ve işletilmesi

-İlgili mühendislerin hazırladığı ağaçlandırma, erozyon kontrolü, mera ıslah projeleri, doğal ve yapay gençleştirme, baltalık yenileme, enerji orman tesisi projelerini uygulamak

-Orman köyleri kalkınma planları ve projeleri konusunda çalışmak

-Orman işlerinin her türlüsünde saha elemanlarının başında koordinasyonu sağlayan bir lider olmak

-En önemlisi olarak; orman alanlarının hem ekolojik dengesini koruyacak, hem de katledilmeden bir ülkenin ekonomik değerine en iyi katkıyı sağlayacak şekilde aktif olmasını sağlamak

Ormancılık ve Orman Ürünlerinden mezun olduktan sonra

Hem bölümün doğayla iç içe olması, hem de söz konusu bölümün ara eleman yetiştirmesi sebebiyle hayli hareketli, bedensel emeğin de önemli olduğu bir iş hayatının sizi beklediğini söyleyebiliriz.

Orman ürünlerinin üretimine ve pazarlanmasına dair konularda işin ehli olacağınız bu programda anlatılan dersler de aşağı yukarı bu doğrultudadır.

Kerestecilik faaliyetlerinin sağlıklı ve çevre dostu bir şekilde ilerlemesi için Orman Ürünleri teknikerleri çok önemli rol oynamaktadır.

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü ders içerikleri

Az önce de bahsettiğimiz gibi; Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünde teorik dersler çok fazla değildir. Sadece bazı temel dersleri görmekle birlikte geriye kalan dersler aşağıdaki prensiplere dayanan bölüm derslerinden oluşmaktadır.

-Ağaç ve ağaç kökenli malzemelerin özellikleri

-Kaplama, levha, kılıf, kontrplak, kereste, parke, vs. malzemeler ve özellikleri

-Kağıt teknolojisi

-Her türlü ağaçlandırma, doğal alanlar bakım onarım çalışmaları

Dolayısıyla bu mesleği yapabilmek için en önemli kriterlerden biri kapalıi tozlu ve gürültülü ortamlarda çalışmanın sizin için sorun teşkil etmemesidir. Epey tozu toprağı çok olan bir iştir. Zaten dikkat ederseniz Ormancılık ve Orman Ürünleri bölümleri, uygulamalı dersleri yapabilmek adına hep ormanlık alanın yoğun olduğu illerde kurulmuştur.

Ormancılık ve Orman Ürünleri okuduktan sonra unvanımız ne oluyor?

Öyle ya… Yaptığınız mesleğin bir ismi olmalı. Evet arkadaşlar; Ormancılık ve Orman Ürünleri isimli 2 yıllık ön lisans programından mezun olduktan sonra ‘Orman Ürünleri Teknikeri’ oluyorsunuz.

Ayrıca; Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünün iş imkanları ile maaşlarını incelediğimiz yazıları aşağıdaki bağlantılara tıklayarak okuyabilirsiniz:

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü DGS imkanları

Her 2 senelik bölümde olduğu gibi Orman Ürünleri Teknikeri olduktan sonra da bu mesleğe devam etme mecburiyetinde değilsiniz. DGS’ye başvurarak 4 yıllığa tamamlayabilirsiniz. Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümüden DGS yaparak geçebileceğiniz bölümler ise şunlardır:

-Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği

-Orman Endüstrisi Mühendisliği

-Orman Mühendisliği

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*