Çevreci Meslekler Serisi/Ormancılık ve orman ürünleri bölümü maaşları, kazanç imkanları

‘Çevreci Meslekler Serisi’ adlı yazı dizisi ile üniversite adayı olan çevrecilerin ve doğa aşıklarının seçebileceği meslekler hakkında analiz yapmaya devam ediyoruz. Bu nacizane rehberlik serisindeki amacımız; Yer-Su olarak doğasever gençler için mesleki imkanların hiç de eskisi gibi olmadığını, hem ekolojist prensiplerini hayata geçirip hem de kendinizi geliştirirken aynı zamanda geçiminizi de sağlayabileceğiniz olanaklar mevcut olduğunu göstermektir. Bu mesleklerin her biri yenilenebilir enerji, geri dönüşüm, organik tarım, ormancılık ve bağ-bahçe işleri gibi uzmanlaşmak istediğiniz hususta sayısız imkanlar barındırmaktadır.

Başlıkta da belirttiğimiz gibi ‘Ormancılık ve Orman Ürünleri’ isimi 2 yıllık ön lisans programının maaşları, kazanç imkanları hakkında konuşacağız bu yazıda. Eğer bölüm hakkında bilgili iseniz cevabınız birazdan karşınızda olacak. Yok ben Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümü hakkında, yani Orman Ürünleri Teknikeri olmak hakkında biraz daha bilgi almalıyım, diğer mesleklerle kıyaslamalıyım diyorsanız şu iki yazıyı da okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz:

Bu yazıları okuyarak söz konusu mesleğin sizden hangi sorumlulukları beklediği, mezun olduktan sonra kamuda veya özel sektörde nerelerde iş bulabileceğiniz hakkında bilgi sahibi olabilir; bu işin size göre olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunları ne kadar kazanır?

Gelelim en önemli mevzuya… Herkes ‘Geç hovam geç bize maaşlarını söyle şu işin…’ diyor biliyorum…:) Bir Orman Ürünleri Teknikeri ne kadar kazanır? Evet; bu bölümü bitirirseniz unvanınız ‘Orman Ürünleri Teknikeri’ oluyor bu arada…

Öncelikle; günümüz Türkiyesi ile kıyasladığımızda pek iç açıcı bir tablonun olmadığını söylemeliyiz. Dürüstçe değerlendiriyoruz… Zaten bölümün iki yıllık olması sizin için bir ipucu… Kamuda ve özel sektörde 2 yıllık okullardan mezun olanlara ne kadar maaş veriliyorsa; Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünde sizi bekleyen kazanç miktarı da aşağı yukarı aynıdır.

Bu ne demektir? Rakam konuşacak olursak? Hemen özetleyelim:

Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünden mezun olmanız halinde sizi devlette daha fazla kazancın beklediğini söylemeliyiz öncelikle. En azında kariyerinizin ilk 8-10 yılı. 30’lu yaşlarınıza kadar… Tabii ki maaşınızın tam olarak ne kadar olacağı ise hangi kurumda hangi işi yaptığınıza bağlıdır. Örneğin; en basit göreve atanmanız halinde 2600-2700 TL cıvarı maaş alırken, 2019 yılındaki Orman Muhafaza Memuru maaşlarının ise 3400 TL neti bulduğunu görüyoruz. Dolayısıyla; Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunlarının kamuda alacağı maaş miktarı 2600-4000 TL aralığındadır diyebiliriz. Yapacağınız meslekte yükselme yollarını, edinilebilecek sertifikaları, alınabilecek terfileri kaçırmamalısınız.

Orman işleri sizleri bekler. Çevre katillerine geçit yok, her şey doğayla barışık bir şekilde….:)

Özel sektör ise daha düşük maaşlar vermektedir. Zaten 2 yıllık mezun olup özel sektörde çalışanların maaşı genellikle asgari ücretin biraz üzeri olmaktadır. Orman Ürünleri Teknikerliğinde de durum pek değişmemektedir. Özel fidanlıklarda, peyzaj mimarilerinde, vs. özel sektör firmalarında Ormancılık ve Orman Ürünleri mezunlarını bekleyen başlangıç maaşı, 2019 şartları için 2200-2500 TL cıvarıdır. Buradaki yükselişiniz de yine size bağlıdır.

Vahşi kapitalist sistem mi? Evet… Gelir adaletsizliği mi? Ona da evet… Başkaları hiç çalışmadan ayda 10.000 TL’yi su gibi harcarken sizin alacağınız maaş bu mu? Maalesef evet… Maalesef günümüz şartları herkes yayılıp yatarken sizin gecenizi gündüzünüze katarak çalışmanızdan başka bir şans tanımamaktadır… Bu yüzden; eğer ilk sınavınızda bu bölümü kazandıysanız; yaşınız halen genç iken ve sizin için de bir sakıncası yoksa; Ormancılık ve Orman Ürünleri Bölümünden DGS ile öğrenci kabul eden Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği, Orman Endüstrisi Mühendisliği veya Orman Mühendisliği bölümlerine geçiş yapmanızı tavsiye ederiz. (Linklere tıklayarak o bölümlerin kazanç imkanları hakkında yazdığımız yazıları da okuyabilirsiniz) Kazanç potansiyeliniz epey artacaktır. ‘Yok ben parasında değilim.’ diyorsanız, o zaman size yeni mesleğiniz hayırlı uğurlu olsun. Başarılar, mutluluklar…:)

Gelecek meslek yazılarında görüşmek üzere, sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*