Çevreci Meslekler Serisi/Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları nerelerde çalışabilir?

Süt ve besi hayvancılığı; doğayla iç içe bir meslek arayanlar için harika alternatiflerden biridir. Yeşil meslekler arasında küçük küçük buzağıcıklar, kuzucuklarla, oğlaklarla uğraşacağınız, mesleğiniz boyunca daha çok hayvanlarla ilgileneceğiniz bir meslek dalıdır. Bu yüzden; meslek ve bölüm kılavuzlarına göz atıp kendinize doğayla iç içe, yeşil mi yeşil meslekler arıyorsanız ve hayvanları seven, hayvan bakımının, e biraz da o pis kokuların, mera ortamının üstesinden gelebilecekseniz doğrudan bu seçeneği düşünebilirsiniz. Çevreci bir insanın süt ve besi hayvancısı olması kadar verimli ve ileride harika çalışmaların ortaya çıkacağı şüphesizdir bizce…

Haa, bu yazımızda ‘Süt ve Besi Hayvancılığı iş imkanları’ gibi soruların cevabını vermeden önce belirtmemiz gereken iki önemli durum var. Ekolojik meslekler arasında güzel bir seçenek olarak gözüken Süt ve Besi Hayvancılığı 2 yıllık bir programdır. Lisans eğitimi değildir. Dolayısıyla süt ve besi hayvancılığı okuyunca çalışabileceğiniz yerler, kazanabileceğiniz miktarlar da buna göre olacaktır. Eğer ki puanınız yüksekse veya DGS yapmak istiyorsanız, Süt ve Besi Hayvancılığı Programından DGS ile geçiş yapabileceğiniz iki bölüm vardır: Zooteknik ve Hayvan Ürünleri. Aşağıdaki bağlantılara tıklayarak bu mesleklerin iş olanakları hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz:

 • Zootekni Bölümünün çalışma olanakları
 • Hayvan Ürünleri mezunları nerelerde çalışabilir?

Bir de; iş imkanları öncesinde süt ve besi hayvancılığının nedirine, ne değildirine değindiğimiz yazıyı da buraya tıklayarak yeni sekmede açabilirsiniz.

Peki iyi güzel de:

Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları nerelerde çalışabilir?

Çalışabileceğiniz yerlerin genel çehresi itibariyle aslında az çok tahmin yapmak mümkün. İlk yazıda da belirttiğimiz gibi varsa mühendislere, veterinerlere, kalite kontrol enstitülerine karşı sorumlu olup sıradan bir iş gününün tamamında büyükbaş veya küçükbaş hayvanların beslenmesi, bakımı, verim arttırıcı çalışmaları ile geçeceği bir meslek…

‘Ama mesela direkt isim olarak hangi kurumlar oluyor bunlar aşağı yukarı?’ hemen listeleyelim:

Süt ve Besi Hayvancılığı mezunlarının kamudaki iş imkanları açısından şöyle bir sorunumuz var: KPSS ile alınan kamu istihamlarında şimdiye kadar neredeyse hiç Süt ve Besi Hayvancısı istihdam edilmemiş. Nedense bu bölüme kontenjan açılmamış. Çok çok nadir… Dolayısıyla kısmetiniz daha çok özel sektörde. Ama olur ya kadro açılırsa; Süt ve Besi Hayvancılığı mezunlarının devlet sektöründe çalışabileceği yerler şu şekildedir:

 • İl ve ilçe tarım müdürlükleri
 • Belediyeler
 • Mezbahalar
 • Et-Balık kurumu ve alt kuruluşlar
 • Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Alt Kuruluşlar
 • Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ve alt kuruluşlar
 • Sağlık İl Müdürlükleri

Süt ve Besi Hayvancılığı için özel sektörde olan ve şansınızın daha yaver gideceği çalışma fırsatları ise şu şekildedir:

 • Her türlü sığır, koyun ve keçi yetiştirici birlikleri
 • Özel tarım ve hayvancılık danışmanlık büroları
 • Özel sektöre ait çiftlikler, mandıralar ve yem fabrikaları
 • Kendinizin kuracağı özel çiftliklerde
 • Özel Veteriner Hekim kliniklerinde yardımcı elemanlık

Meslek ehillerinin tavsiyelerine göre Süt ve Besi Hayvancılığı mezunu iseniz yapacağınız en iyi seçenek, bir an önce kendi işinizi kurmaktır. Bunun dışında her türlü kurs, sertifika ve tecrübeye dayalı süt imalatı, süt hayvancılığı konusunda teknik bilgiye ve donanıma yönelik kendinize kattığınız her şey sizi bir tık daha yukarı çıkaracaktır.

Eğer Süt ve Besi Hayvancılığı ile ilgili bilgi almak istiyorsanız, aşağıdaki yazıya tıklayarak bu bölümden kazanacağınız miktarlar hakkında da bilgi edinebilirsiniz:

 • Süt ve Besi Hayvancılığı mezunları ne kadar kazanabilir?

Diğer mesleklere göz atmak içinse Çevreci Meslekler kategorimize gidip tüm mesleklerin listesini görebilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*