Çevresel atıklardan boya üreten sanatçıyla tanışın! Karşınızda Toksik Sanat!..

Nehirleri ve toprakları kirleten endüstriyel atıklara dikkat çeken projelerin hepsi birbirinden güzel. Fakat sanatçı John Sabraw ve Ohio Üniversitesi İnşaat Mühendisliği profesörü Guy Riefler tarafından gerçekleştirilen bu proje atık temizliğine, yeşil ekonomiye, şehir ve çevrecilik anlayışına, yeşil sektörlere, çevre kirliliğinin farkındalığına yeni bir boyut kazandıracak cinsten.

Çevreye bırakılan endüstriyel atıkların hem temizleneceği, hem de sosyal farkındalık yaratacağı verimli bir proje düşünen ikili, işe Ohio Eyaletinde kirletilen nehirlerden, bu nehirlere bırakılan atıklardan başladı. Eyalet sularına karışan maden atıkları üzerinde çalışıldı. Bazı ırmakların bu atıklar dolayısıyla 100 yıl temiz olamayacak şekilde kirlendiği tespit edildi.

Fakat sanatın, yaratıcılığın ve bilimin birleştiği proje, nehirlerin temizlenmesini hızlandırmak için yepyeni bir çözüm ortaya koydu. Bir bilim insanı olan Riefler; ırmaklardaki demir özlü tozlardan bir pigment oluşturulabileceğini ve bundan boya üretilebileceğini fark etti.

Suda bulunan demir özlü maddeleri ayıklayarak suyun pH’ını dengeleyebilirsiniz. Projede yaptığımız sadece bu…” şeklinde mütevazı bir açıklama yapan Riefler; daha sonra yapılan çalışmaları sanatçı John Sabraw ile beraber aktarıyor:

Bu demir tozunu ve ondan üretilen pigmenti nasıl kullanabileceğimizi düşünürken, resimlerde kullanılabilecek bir boyaya dönüştürülebileceğini fark ettik. Bu boyalarla yapılan her çalışma ırmakların temizlenmesi için gelir elde etmede kullanılabilir, bu da hem atıkların yararlı kullanımını hem de çevrenin temizlenmesini sağlayabilirdi.”

Üretilen boyanın son derece kaliteli ve resim yapmak için uygun olduğunu belirten Sabraw; tüm uzmanlığını kullanarak yaptığı resimleri satacaklarını, buradan elde edilen gelirle de Ohio nehirlerini koruyacak bir fon oluşturacaklarını belirtti.

Nehir atıklarından elde edilen zararlı maddenin yararlı bir kullanıma çevrilmesinin ve bunun atıkları temizlemeye yarayacak olmasının diğer farkındalık odaklı projelere benzemediğini söyleyen ikili, yaptıkları tanıtımı şu şekilde bitirdi:

Bu; bilimin ve sanatın fiilen birleşimidir. Bu; anlık olmasını bırakın 10, 20 yıllık dahi değil. 50 yıllık, tam anlamıyla geleceğe yönelik bir çalışmanın başlangıcıdır.

Aşağıda üretilen boyalarla yapılan çalışmaların ve resimlerin anlatıldığı bir video mevcut. İyi seyirler dileriz:

 

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*