Dağcılık nedir? Diğer doğa sporlarından farkları nelerdir?

Ana hatlarıyla tanımlayacak olursak dağcılıkİ uzun mesafeli yürüyüşleri ve kampçılığı kapsamakla beraber zorlu tırmanışlarından da bulunduğu, seçilen dağın zirvesine çıkmayı hedef alan bir doğa sporudur. Doğa sporu olmasının yanı sıra extreme spor olarak da değerlendirilebilecek olan dağcılık; kampçılık veya trekking’in aksine ciddi bir ön hazırlık gerektiren, kişide bazı niteliklerin bulunmasını mecbur kılan zorlu bir branştır.

Bu arada; trekking ile ilgili ayrıntılı yazımızı da bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Dağcılığın tarihçesi

Aslında bakacak olursanız dağcılık; 1700’lü ve 1800’lü yıllarda bir elit sporu olarak ortaya çıkmıştır. Doğayı seven ve boş vakti bulunan zenginlerin tam teçhizatlı bir biçimde zirveye tırmanmaya çalıştığı bu spor; bir bakıma zengin olmak için kendini doğadan soyutlayan kesimin tekrar doğaya dönme çabalarının bir ürünüdür.

Yukarıdaki yönüyle beraber dağcılığı cazip kılan etkenlerin başında da şüphesiz insanların zirveye tırmanma, daha önce görülmemiş olanı keşfetme gibi tutkuları gelmektedir.

Tabii aradan geçen 200-250 yıllık zaman zarfında dağcılık bu elit sporu statüsünden çıkmış, dünyanın her yerinde yoğun ilgi gören bir doğa sporu haline gelmiştir. Günümüzde dağcılığın amatör topluluklardan öğrenci kulüplerine kadar geniş bir çevre tarafından gerçekleştirilmesi de bu sürecin en güzel ıspatıdır.

Dağcılık nasıl yapılır?

-Her şeyden önce dağcılık; %95 oranında topluluk halinde yapılan bir spordur. Bireysel dağcılık yapabilmeniz için gerçek anlamda bir profesyonel olmanız şarttır. Ki onların bile rekor denemeleri dışında bu sporu yalnız başına yaptıkları pek nadir görülür.

-Buna ek olarak bir dağ kampının 1-2 hafta, hatta 1 ay sürebilmesi sebebiyle giyim, barınma, beslenme tedariğinin diğer doğa sporlarına göre çok daha titizce ve planlamalı olarak yapılması gereklidir.

Dağcılık yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Bu zorlu sporda her şeyin başı dikkat ve dayanıklılık olsa da konuyu ana maddeler halinde sıralayalım:

-Dağcılık yapacak kişinin bütün gerekli sağlık kontrollerinden geçmiş olması ve dağ koşullarına dayanabileceğinden emin olması gereklidir. Aksi halde yüksek irtifalarda vücut üzerinde ciddi rahatsızlıklar gözlenebilir, üzerinde durulmazsa hayati tehlikeye bile sebep olabilir. Bu yüzden kamp esnasından yükseklik ve soğuktan dolayı bir rahatsızlık baş gösterirse tırmanış derhal iptal edilmelidir.

-Dağcılık bir ekip çalışmasıdır. Kamp esnasında sürekli takım halinde kalmaya özen gösterilmeli, ekipte bulunan tecrübelilerin sözü dinlenmelidir.

-Giyim, barınma ve beslenme unsurlarının hazırlığı dikkatlice yapılmalı; kamp esnasında bunların planlandığı gibi uygun bir şekilde kullanılmasına dikkat edilmelidir.

Günümüzde dağcılık; sonradan ortaya çıkan daha pratik, daha az risk taşıyan ve kısmen daha eğlenceli doğa sporları sebebiyle eski popülerliğini kaybetse de, sporun fanatikleri tarafından hala aynı hevesle yapılmakta ve varlığını korumaktadır. Ayrıca dürüst olmak gerekirse yeni doğa sporlarından neredeyse hiçbiri size gerçek anlamda sert doğa koşullarını yaşatacak cinsten bir branş değildir. Bu yüzden; eğer sağlık koşullarınız ve çalışma hayatınız uygunsa dağcılığın mutlaka tadına bakmanızı tavsiye ederiz.

Hepsinden de önemlisi eğer dağcılığa başlamak istiyorsanız; internetten veya kitaplardan edindiğiniz onca bilgiye ek olarak mutlaka ama mutlaka uzun süredir dağcılık yapan sporculardan kamp, giyim, barınma, vs. konularda öneriler almalısınız.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*