Dalga enerjisinin verimliliği

Merhabalar sevgili yer-su okurları;

Yenilenebilir enerji çeşitlerinin ayrıntılı ve teknik bazda değerlendirildiği yazılarımıza kaldığı yerden devam ediyoruz. Daha önce en meşhur yenilenebilir kaynaklar olan güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve jeotermal enerjinin verimliliklerinden bahsetmiştik. Linklere tıklayarak bu yazılarımıza da anında ulaşabilirsiniz.

Dalga enerjisi ise bu kaynaklardan son derece farklıdır ve dürüst olmak gerekirse ülkemizde hakkıyla tanınmayan ve fırsat verilmeyen bir iş koludur. Bunun sebebini tabii ki gayet ayrıntılı bir şekilde ele alabiliriz ve eninde sonunda mesele Türkiye’de yenilenebilir enerji yatırımına, çevre bilincine varır. Ama yazımıza klişe şeklinde devam etmemek için biraz daha teknik nedenleri sıralayacak olursak:

  • Dalga enerjisi; denizdeki dalga hareketinden yararlanarak enerji üretir. Dolayısıyla ya kıyıya ya da kıyıdan belirli bir mesafeye kurulması gerekir. Ayrıca okyanusa kıyısı olan ülkeler, Türkiye gibi iç denizlere kıyısı olan ülkelere göre daha avantajlı durumdadır. Bu konuda yapılan en çarpıcı araştırmalardan biri; 30-60 derece kuzey enlemlerinin yukarı kısımlarında dalga enerjisi potansiyelinin daha fazla olduğudur. Bu bölge de tabii ki Amerika, İskoçya, İrlanda, Norveç gibi ülkelere karşılık gelmektedir. Daha ayrıntılı bilgi için “Dalga enerjisi nedir?” adlı yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.
  • Tek kelimeyle anlatmak gerekirse dalga enerjisi, diğer enerji çeşitlerine göre daha hantaldır. Tek bir yerde kurulumu bile kısmen daha ağır bir yatırım maliyeti, efor ve geri dönüş süresi gerektirir. Buna karşın birim zamanda yaptığı üretim daha çoktur fakat şimdilik yerli yatırımcıların gözünden kaçmaktadır.
  • Dalga enerjisi diğer teknolojilere göre daha yeni ve henüz ar-ge aşamasında sayılabilecek bir tercihtir.

Dalga enerjisi verimi

Kendi mekanizmasındaki verimliliği ele alacak olursak dalga enerjisinin verimliliği diğer hidrolik ve türbin sistemleriyle hemen hemen aynıdır. Yani bir hidroelektrik santralindeki veya rüzgar türbinindeki şaft, jeneratör, türbin ilişkisinde bulunan kayıplar dalga enerjisinde de büyük ölçüde aynı düzeydedir. Dolayısıyla dalga enerjisinin yüzdelik dilim cinsinden verimi; sahip olduğu teknolojiye, coğrafi ve rüzgar avantajına göre %10 ile %35-40 arasında geniş bir yelpazede değişiklik gösterebilir.

Ayrıca okyanus dalgalarında var olduğu bilinen, bundan da ötesinde farklı teknolojilerle elde edilebileceğine inanılan enerji potansiyelleri gerçekten dudak uçuklatan miktardadır. Örneğin; dünya genelindeki tüm kıyılarda var olan dalga enerjisi potansiyelinin tam 80.000 TWh’i zorlayacak bir potansiyele sahip olduğu ön görülmektedir. Bu miktar ise dünya enerji ihtiyacının yaklaşık %20’sidir. Tabii ki bu teorik bir hesap.. Dikkat çekilmek istenen nokta; verimli ve akıllı yatırımlarla ciddi bir miktarın karşılanabileceğidir. Bunun dışında kıyı şeridinden hariç olarak sıcaklık farkı, akıntı gibi özellikleriden faydalanarak da üretim yapan pek çok yöntem mevcuttur. Sonraki yazılarımızda bunları da ele alacağız.

Dalga enerjisinin verimliliği hususunda son belirtmek istediğimiz şey; bu cevher gibi yenilenebilir teknolojinin diğer enerji çeşitleriyle kıyaslanmasıdır. Fazla teknik detaya girmeden birim enerji ve birim alan hesabı verelim: Güneş panelleriyle 1 kW enerji elde edebilmeniz için yaklaşık 10 metrekarelik bir alan gereklidir. Rüzgar enerjisi ise bu yönüyle güneşi 5’e katlamaktadır. Daha büyük çaplı ve uzun vadede büyük dönüşler sağlayan bir seçenek olduğunu zaten biliyoruz. Dalga enerjisinde ise aynı 1 kW’lık üretim için sadece 1 metrekarelik alan gereklidir. Yani dalga enerjisi; birim üretimde ihtiyaç duyulan alan bakımından rüzgar enerjisini ikiye, güneş enerjisini ise 10’a katlamaktadır!… Güneş enerjisinin neden hala bu kadar popüler olduğunu anlamak pek mümkün değil doğrusu…:)


Evet sevgili okurlar; sizlere rüzgar etkisiyle meydana gelen dalgalardan ve gel-gitlerden yararlanarak enerji üreten o devasa mekanizmaların işleyişi ve karlılığı hakkında bilgi vermeye çalıştık. Dalga enerjisinin verimliliği hakkındaki görüşlerinizi, fikirlerinizi, yukarıda yazanlardan hariç sorularınızı yorum kısmından rahatlıkla belirtebilirsiniz. Şimdilik sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*