Dalga enerjisiyle nasıl elektrik elde edilir?

Yenilenebilir enerji yöntemlerinden en yaratıcı ve gelecek vaat eden seçeneklerden biri de dalga enerjisidir. Peki nedir bu dalga enerjisi? Nasıl elektriğe dönüştürülür?

Öncelikle; deniz dalgalarının hareketinden yararlanarak enerji elde etmeye yarayan bir seçeneği uygulayabilmek için tasarlanmış birçok harika bulunsa da hepsinin ortak yönü; deniz seviyesinin sürekli değişmesinden dolayı meydana gelen hareketten yararlanarak bir türbini döndürmek ve bunu kinetik enerjiden elektrik enerjisine çevirmektir. Bu deniz dalgalarını yaratan olay rüzgardır. Rüzgarın kaynağı ise güneştir. Yani anlayacağımız o ki; dünyada yaşamamızı ve enerji üretmemizi sağlayan ne varsa tek kaynağı güneştir.

Her neyse; zihnimizde daha rahat canlanması için dünyada dalga enerjisi adına var olan en popüler birkaç yöntemden bahsedelim:

1)Kıyı Şeridi

Bu uygulama için deniz kıyısında biraz dikleşen bölgelerin kullanılması daha uygundur. Ayrıca denizdeki dalga hareketinden yararlanıp karada bulunan türbini döndürmek için gereken mesafe daha kısa olduğu için ekonomik ve kullanışlılık yönünden diğer yöntemlere göre daha iyidir.

kıyı şeridi yöntemi
kıyı şeridi yöntemi

Resimdeki anlatımda da gördüğünüz gibi; ileri atılmış olan deniz dalgası karada bulunan türbini döndürür ve sonrasında bildiğimiz türbinden elektrik elde etme prosedürü başlar.

2)Salınımlı Su

Bu yöntem de kıyıya yakın bölgelerde kullanılır fakat diğerlerine göre çok daha verimlidir ve göreceli olarak büyük enerjiler elde etmek mümkündür. En önemli avantajı ise; dalganın hem ileri hem geri hareketinde kanatların aynı yönde dönmesini sağlayan Wells türbini sayesinde sürekli olarak bir üretim sağlamasıdır.

kıyı şeridi yönteminin şematik anlatımı

salınımlı su yöntemi

Resimde görüldüğü gibi dalganın kıyıya ilerlediği kısam bir yataklama odası kurulu ve buradan ilerleyen su; karada bulunan türbini döndürür.

3)Pelamis Dalga Jeneratörü

İşte bu; dalga hareketinden gerçek anlamda enerji üretilebilecek yöntemlerden biridir. Kıyıdan daha açık mesafeye kurulan dört adet hareketli parçadan oluşan Pelamis ile; dalganın sadece ileri geri hareketi yardımıyla değil, meydana gelen her hareket ile elektrik üretmek mümkündür. Hareketli olan parçaların birbirlerine bağlı oldukları eklem noktaları sayesinde parçaların yükselmesi, alçalması, vs. yön değiştirmesi sonucunda jeneratörlere üretim imkanı tanınır ve burada elektrik enerjisi elde edilir.

Videoda sesli bir anlatım yok ama Pelamis’in kabaca görsel olarak anlatımını aşağıdan izleyebilirsiniz.

4)Oyster Yöntemi

Şahsen favorim budur. Diğerlerine göre son derece yeni ve gelişimine devam eden bir yöntem olan Oyster; ilk kez İrlanda kıyılarında denenmiş bir dalga enerjisi dönüştürücüsüdür. Oyster kelimesinin anlamı da İrlanda’nın yerel dili olan Galeik dilinde “istiridye”nin karşılığıdır. Bu kelimenin kullanılmasının sebebi de tasarımın tıpkı açılıp kapanan bir istiridyeye benzemesidir.

Pelamis’in solucanı andıran şeklinden farklı olarak Oyster; su seviyesinin üzerinde bulunan istiridyesinin açılıp kapanması sayesinde yüksek miktarda enerji üretme kapasitesine sahiptir. Bu kapağın açılıp kapanmasının yarattığı basınçla kıyıya uzanan borulardan deniz suyu ilerler ve karadaki türbini döndürerek elektrik enerjisi üretilmesini sağlar. Daha hantal bir seferde daha çok enerji üretebilen bir sistem olduğu için Oyster’in kıyıdan en az 500 m uzakta kurulması gerekmektedir. Ayrıca tam verim alınabilmesi için dalga yönünün iyi analiz edilmesi ve buna göre kurulumun yapılması gereklidir.

Oyster’in çalışma prensibinin zihninizde daha rahat canlanması için aşağıdaki videoyu da izleyebilirsiniz:

Sonraki yazılarımızda dalga enerjisinin avantajları, dezavantajları, maliyeti, vs. konulara değineceğiz. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*