Dalgıçlık nedir? Nasıl bir doğa sporudur?

İnsana doğanın mavisini; yani denizlerin tüm güzelliğini sunan doğa sporlarından birisi de dalgıçlıktır. Hem de kürek ve benzeri branşlarda olduğu gibi sadece huzur verici maviliği değil; tüm su altı güzelliklerini ve burada karşınıza çıkacak hayran uyandırıcı canlılığı da gözlerinizin önüne sunabilir. Kim bilir; hobi olarak yapacağınız dalgıçlık sayesinde günün birinde keşfedilmemiş bir canlıya veya gemi batığına bile rastlayabilirsiniz…

Var olduğundan beri insanın su altında bulunan dünyaya merakından dolayı sürekli geliştirdiği dalgıçlık; kabaca herkes tarafından bilinse de kendi içinde birçok alt dala ayrılmaktadır. Birazdan inceleyeceğimiz üzere bunlar dalgıçlığın yapılışına veya amacına göre değişmektedir.

Dalgıçlığın tarihi

Bugün hep özel kıyafetleri, paletleri ve sırtlarındaki tüplerle bildiğimiz dalgıçların aslında milattan öncesine kadar uzanan bir geçmişi vardır. Avlanma, keşif, define avcılığı gibi amaçlardan ötürü insanlık su altında daha uzun süre kalabilmek için sürekli yeni teknikler geliştirmiştir. Yazımızda gereksiz ayrıntıya girmeden ilkleri verecek olursak; tarihte bilinen ilk dalgıçlar, M.Ö. 500 yıllarında hayvan derilerinden yapılış tulumlarla dalış yapan Eski Yunanlı dalgıçlar olmuştur. Aradan geçen 2500 yıl boyunca dalış teknikleri sürekli gelişse de; bugün bildiğimiz tüplü dalışın temelleri 1943 yılında Jacques-Yves Cousteau’nun icat ettiği regülatör ile atılmıştır.

Bu sporun günümüzde böylesine gelişmiş olmasındaki temel etken ise şüphesiz insanoğlunun avlanma ihtiyacı; hayat standartlarının yükselmesiyle beraber de su altına duyduğu merak olmuştur.

Dalgıçlığın çeşitleri

Yazının başında belirttiğimiz gibi yapılış amacına göre farklı kategoriler bulunmaktadır. Yapılış amacına göre çeşitleri sıralayacak olursak bu spor üçe ayrılır:

  1. Ticari dalgıçlık: Yeni başlayanlara verilecek kurslar, turistlere verilen hizmetler, su altı kaynakçılığı gibi hangi sektörden olursa olsun ticari amaç taşıyan dalgıçlık faaliyetlerini kapsar.
  2. Bilimsel dalgıçlık: Su altı araştırmaları, batık çıkarma, gemi kurtarma, canlılık tespitleri gibi amaçlarla yapılan; daha teknik imkanların kullanıldığı bir dalgıçlık çeşididir.
  3. Hobi dalgıçlığı: Yazımızın konusunu ilgilendiren kısım budur. Rekor denemelerinden başlangıç kurslarına, serbest keşiflerden öylesine yapılan dalışlara kadar bütün faaliyetleri kapsar.

Yapılış şekline göre ise dalgıçlık üç kategoriye ayrılır:

  1. Serbest dalış: Herhangi bir nefes alma desteği olmadan yapılan bu dalgıçlıkta amaç; uzun süre suyun altında kalabilmektir. Yani keşiften veya bilimsellikten çok nefes tutmaya dayalı rekabeti amaçlamaktadır.
  2. Yüzey destekli dalış: Su üzerinde bulunan imkanlarla su altındaki dalgıca Oksijen tedariği yapılır. Böylece dalgıcın belirli bir çapta daha uzun süre kalıp inceleme yapabilmesi sağlanır.
  3. Tüplü dalış: Günümüzdeki dalgıçlık faaliyetlerinin neredeyse tamamı bu yöntemle yapılmaktadır. Kıyafet, palet, Oksijen tüpü gibi gerekli ekipmanları alan dalgıç; suya dalar ve diğer çeşitlere göre çok çok uzun süre su üzerinde kalarak faaliyetlerini gerçekleştirir.

 

Dalgıçlık hakkında önemli hususlar:

  1. Dalış yapabilmeniz için illa ki profesyonel sporcu olmanıza gerek yoktur. Artık çevremizde pek çok dalış kursu mevcuttur ve buralardan amatör seviyede belgelerinizi alarak siz de su altındaki yaşamı keşfetmeye başlayabilirsiniz.
  2. Dalgıçlık; kesinlikle eğitimsiz yapılabilecek bir doğa sporu değildir. Eğitimsiz olarak yapacağınız dalışlar ciddi ve telafisi olmayan sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilir.
  3. Bilinçli ve eğitimli olarak yapılan dalgıçlıkta vurgun, Oksijen zehirlenmesi, akciğer genleşmesi gibi birçok olası soruna karşı tedbirli olmanız gerekir. Ki bunlar zaten gittiğiniz kurslarda öğreneceğiniz şeylerdir.

 

Gördüğünüz gibi dalgıçlık; gereken eğitimlerden geçip tecrübelendikten sonra herkesin yapabileceği bir doğa sporudur. E hadi daha neyi bekliyorsunuz? Balıklar, yengeçler, deniz yıldızları denizlerde sizi bekliyor.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*