Demir geri dönüşümü nasıl yapılır?Aşamaları nelerdir?

İster demir esaslı olsun, ister demir içermeyen metal olsun; geri dönüşüm piyasası dendiği zaman metal hammaddeler her zaman çok önemli bir yere sahip olmuştur. Diğer metal çeşitlerinin geri dönüşümü; çeşitlerine göre bazen uzun basamaklı ve meşakkatli olsa da demir geri dönüşümü; son derece anlaşılabilir ve sade bir prosese sahiptir. Zaten geri dönüştürülebilir maddeler bazında ele almadan önce de bu meslek halk arasında “hurdacılık” adıyla eski zamanlardan beri bilinmekteydi.

Bir diğer geri dönüşüm: Türkiye ve cam geri dönüşümü

Peki nasıl yapılır bu geri dönüşüm işlemi?… İnşaatlar ve şantiyelerden tutun da binbir çeşit ağır sanayi koluna, evlerde atılan eski eşyalara kadar birçok farklı yerden toplanan hurdalar, ilgili geri dönüşüm tesisine ulaştıktan sonra hangi aşamalardan geçerler?

Hurda demir dönüşümünü basamaklara ayıracak olursak genel hatlarıyla şu şekilde gerçekleşir:

1)İlk olarak toplama veya bağış yoluyla metal esaslı materyaller geri dönüşüm yapılması için tesise getirilir. Burada demir esaslı metalleri diğerlerinden ayırmak epey kolay olsa da; demir dışı metallerin arasında da demir içeren bir madde bulunma ihtimaline karşı mıknatısların yardımıyla tespit yapılır.

2) Toplanan hurda demirlerin yeniden ekonomiye kazandırılabilmesi için uygun kalıplarda dökülmesi gereklidir. Bunun için de hurdaların eritilip dökülmeye uygun sıvı-eriyik hale sokulması gereklidir. Farklı şekillerdeki ve büyüklüklerdeki hurdaların; tesiste bulunan olanaklara ve gerekliliğe göre bazik Oksijen fırınlarında, elektrik ark veya indüksiyon ocaklarında eritilmesiyle bu aşama da tamamlanır.

3)Şimdi sıra eritilmiş olan bu demirin uygun kalıplama ile katılaştırılmasına ve söz konusu ürünlerin piyasaya sürülmeye uygun hale getirilmesine gelmiştir. Tamamen standart demir dökme ve kalıplama usüllerine göre yapılan bu aşama ile hurda demirin geri dönüşümü tamamlanır ve mutlu son gerçekleşir

Demir geri dönüşümü neden daha bilindik ve daha önemli bir alandır

“Daha önemli” sıfatı yanlış anlaşılmasın. Doğaya zarar verme potansiyeli bulunan, tasarrufa yardımcı olacak bütün materyallere elbette eşit derecede önem verilmelidir. Fakat demirin ve diğer metal çeşitlerinin sanayi ve endüstriyel alanlardaki hakimiyetini düşünürsek; birim başına geri dönüşümde sağlayacağı tasarrufun ve kazancın daha fazla olacağını tahmin etmek de zor olmayacaktır. Bu yüzden hurda demir; geri dönüşüm endüstrisi için her zaman önemli bir madde olmuştur.

Bir diğer önemli husus da demirin kağıt, plastik, alüminyum gibi birçok materyale göre daha basit ve daha net geri dönüşüm basamaklarına sahip olmasıdır. Plastik, pil gibi kimyasal içerikli maddelerin geri kazanımı bildiğiniz gibi daha meşakkatli ve daha hassastır. Oysa hurda demirin basamakları toplama-eritme-kalıplama gibi kısa bir zincirden ibarettir.

Okumadan geçmeyin: Elektronik geri dönüşümü nasıl yapılır?

Çok verimli bir diğer avantaj ise hurda demirin; defalarca eritilip tekrar kullanılsa bile kalitesinden herhangi bir şey kaybetmemesi ve neredeyse sonsuz kere kullanılabilir, geri dönüştürülebilir bir element olmasıdır.

Aşağıda demir esaslı ve demir dışı metallerin birbirinden ayrılmasından preslenmesine ve tekrar dökülmesine kadar tüm işlemlerin anlatıldığı bir video mevcut. Anlatım İngilizce fakat görseller proseslerin rahatça zihninizde canlanmasını sağlayacaktır. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

2 Comments

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*