Doğa turizminin amaçları nelerdir?

Doğa turizmi, devlet kuruluşları ve çevreci Sğiyle yeni yeni hak ettiği konumu bulmakta olan, doğayı ve çevreyi korumaya odaklı faaliyetlerden biridir. Etrafımızda sürekli ekoturizme dayalı bir girişim görürüz. Fakat tam anlamıyla hiçbir zaman irdelenmez:

Ekoturizmin amacı nedir?” Neden insanlar bazı kurallara, bazı temel esaslara dikkat edip yeni bir turizm çeşidi oluşturmuşlardır?

İlk önce doğa turizminin, diğer adıyla ekoturizmin herkesçe kabul görmüş tanımını hatırlayalım:

Ekoturizm; doğayı korumaya, insanın doğayla barışık bir şekilde yaşamasına odaklı, doğa temalı, tüketim ve sermaye anlayışından uzak bir şekilde yerel ekonomiyi, yerel halkı korumaya esas alan bir turizm ekolüdür.

İlginizi çekebilir: Doğa turizmi (ekoturizm) nedir?

Mesela halihazırda sportif turizm, dağ turizmi, yayla turizmi, kültür turizmi gibi çeşitler mevcuttur. Hepsi de isminin gerektirdiği bir vizyona sahiptir. Doğa turizmi de diğer çeşitler gibi isminin gereği yemyeşil doğayı, geleneksel yaşantıyı tema edinmiştir.

Peki böyle bir yeşil sektörün dünyada ve modern insan üzerinde yaratmak istediği değişiklikler nelerdir? Ekoturizmin amaçları nelerdir? Maddeler halinde sıralayalım:

Doğa odaklı ekoturizmin hedefleri ve amaçları şunlardır:

  • Turistlerin doğanın içinde, yeşil bir ortam ve temiz havada mütevazı bir tatil geçirmesini sağlamak
  • Ziyaretçilerin doğa içerisinde olduğu süre boyunca doğaya zarar vermemeyi, onunla barışık, iç içe ve saygılı bir şekilde yaşamayı öğrenmesini sağlamak
  • Eğlence sektörünün temel unsurlarından olan turizmin doğaya zarar vermeyen, kapitalizmin canavarlığından kurtulmuş bir çehre kazanmasını sağlamak
  • Turizm ve eğlence sektöründe doğaya zarar verecek, doğal yaşamı bozacak, tesis inşasında doğa katliamı yaratacak unsurlardan kaçmak
  • Modern insanın metropol ürünü olan tüketim çılgınlığından kurtularak yerel ekonomiyi tanıması. İzole ve geleneksel unsurları koruyacak faaliyetlere yönlendirilmesi

şeklinde sıralanabilir.

Okumadan geçmeyin: Doğa turizmi, yeşili korumak mı, kapitalizmi şirin göstermek mi?

İlerleyen yıllarda ekoturizm, hem dünyada hem de ülkemizde istikrarlı bir şekilde gelişmesi; diğer tüketici turizm çeşitlerinin arasında sağlam bir yer edinmesi beklenmektedir.

Doğa turizminin amaçları ve hedefleri ile ilgili fikirlerinizi sizler de yorum kısmında belirtebilir, bu güzel vizyonun gelişmesine herkese açık bir şekilde katkıda bulunabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*