Domatesin hiç bilmediğiniz faydalarını öğrenmek ister misiniz?

Merhabalar sevgili Yer-Su takipçileri!..

Sebzeleri ve meyveleri her yönüyle anlattığımız, hiç bilmediğiniz faydaları hakkında sizleri bilgilendirdiğimiz yazılarımıza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Bundan öncesinde birçok sebzeye dair yazı yazmıştık. Mesela “Ispanağın yararları nelerdir?” diye merak ediyorsanız linke tıklayarak onu da okuyabilirsiniz. Diğer yazılarımız için de tabii ki sağlık kategorisine bir göz atabilirsiniz.

Bu yazımızda da bilindik, neredeyse her akşam sofralarımızın olmazsa olmazı olan domatesi ele alacağız. Benim yazılara başlamadan önce bir alışkanlığım vardır. Hiç bilinmeyen yönlerinden önce halk arasında yaygınlaşmış, akla ilk gelen faydalarına şöyle bir değinirim. Mesela “Domatesin faydaları nelerdir?” diye soracak olursak, dışarıdaki her 5 kişiden 4’ünün “Kana faydalıdır. Kan yapar.” gibi cevaplar vereceğine eminim. Ama bir sebzenin içerisinde o kadar farklı çeşitten o kadar çok besin değeri mevcuttur ki; medyaya hiç yansımayan ve uzmanların gözünden kaçan inanılmaz yararları da olmaktadır. Bu neredeyse istisnasızdır. Bizler de Yer-Su’nun doğal ve sağlıklı beslenme sorumluları (yok öyle bir şey biz kendi kendimize diyoruz:D) olarak domatesin hiç bilmediğiniz yararlarına değinmek istedik.

İsterseniz uzun ama kısa cümlelerle açıklanmış listemize geçmeden önce ortalama büyüklükte bir domateste bulunan besin değerlerini yazalım.

100 gram domateste bulunan ortalama besin değerleri:

 • Kalori (17 kcal)
 • Yağ (0,2 g)
 • Kolesterol (0 mg)
 • Sodyum (5 mg)
 • Potasyum (237 mg)
 • Karbonhidrat (3,9 mg)
 • Protein (0,9 mg)
 • Kalsiyum (10 mg)
 • Demir (0,3 mg)
 • A vitamini (833 IU)
 • C vitamini (13,7 mg)
 • B6 vitamini (0,1 mg)
 • Magnezyum (11 mg)

Dikkatinizi hemen kolesterol çekti değil mi? 🙂 Sıfır kolesterol ile gerçekten de zayıflama derdinde olanları cezbediyor. Boşuna “Salata kilo aldırmaz.” demiyorlar.

Domatesin yararları nelerdir?

Şimdi de gelelim en önemli konuya: Çok sevdiğimiz o domatesin yararları nelerdir? Tabii bu yararlarını görüp “Vay be, domatese bak ne kadar çok iş görüyormuş” diye düşünüp fazla yemeyin. Fazlaca kullanmayın yemeklerinizde. Sonra etki tepkiye döner ve zararlarıyla karşılaşabilirsiniz. Her şeyin fazlası zarardır, hayatı uçlarda yaşamak hariç..

Neyse; evet arkadaşlar. İşte kısa ve öz maddeler halinde hiç bilmediğiniz yönleriyle domatesin sağlığa faydaları:

 1. Domates tam anlamıyla bir antioksidan deposudur. İçeriğinde bulunan maddeler sayesinde vücudun toksinlerle savaşmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin işlerini kolaylaştırır ve onu güçlendirir. Zaten domatese kırmızı rengi veren madde de Likopen adlı bir antioksidandır.
 2. Domates aynı antioksidan etkinin mücadelesi sayesinde anti-kanserojen etki gösterir. Vücutta kanser oluşumuna sebep olan zehirli maddelerle mücadele eder. Serbest radikaller denen ve vücuda zarar veren bileşenler domateste bulunan C vitamini sayesinde kolayca avlanır. Bu serbest radikallerin baş sorumlularından biri sigaradır. Özellikle sigara kullananların günlük C vitamini alımlarına çok dikkat etmesi gereklidir.
 3. Domates kan şekerini düzenleyici etkisinden dolayı sizi diyabete karşı korur. Olası şeker rahatsızlıklarının önüne geçer.
 4. Bir önceki maddeden de tahmin edeceğiniz gibi domates kan şekerini düzenler. Ani şeker yükselmelerini ve düşmelerini engelleyerek sizi kan dolaşımına bağlı rahatsızlıklardan korur.
 5. Her sebze gibi domates de yoğun lif içeriği sayesinde kabızlığı giderici etkiye sahiptir. Zaten unutmamak lazım: Eğer tıbbi bir rahatsızlığınız yoksa kabızlığın sebebi aşırı etle ve katı beslenmenizdendir. Sebze yemek lazımdır.
 6. Kan şekerini düzenlemesi, C vitamini içermesi sayesinde domates, vücuttaki kan akışının sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca kolin denen bir anti oksidanı içermesi sayesinde olası damar tıkanıklıklarını önler. Kalp damarlarının sağlıklı bir şekilde işlemeye devam etmesini sağlar.
 7. Domates deride biriken, erken yaşlanmaya ve kırışıklığa sebep olan zehirli maddeleri temizlemekte de yardımcı olur. Yine anti oksidan özelliğinin bir getirisi olarak…
 8. Domatesin sinir sistemi üzerinde de önemli faydaları mevcuttur. Sinir sisteminin üzerindeki yükleri kaldırması ve stresi önleyici etkisi sebebiyle şehir hayatının yoğun stresiyle daha kolay baş etmenizi sağlar. Depresyona karşı mücadelede domates çok etkilidir.

Gördünüz mü sevgili okurlar. Olası rahatsızlıklardan, hatta sizin bir ömür peşinizi bırakmayacak, hayatınızı karartacak kanserden korunmak bu kadar basit. Ne yapmamız gerektiği bize doğa ve doğanın temsilcileri tarafından söyleniyorken şehir insanının neden hala çareyi orada burada aradığını anlamak gerçekten çok güç..

Her şeyin başı sağlıklı beslenmek. Ben net konuşmayı severim onun için okuyucunun morali bozulmasın lütfen. Ama sağlığınıza zarar verecek derecede kendinizi yıpratıp zengin olduktan sonra “Şu kanserin geçmesi için bilmem kaç milyon dolarıma kıyardım.” diye bir cümle kurmamak için daha basit olanı yapın. Her gün sebzenizle meyvenizle proteininizle sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyin. İnsan kendisine ve üzerinde yaşadığı doğaya zarar verirse sadece kendisi kaybeder. Doğanın kazandığı bir şey yoktur. Yoluna devam eder.

Hadi hemen koşun dolabınıza ve domatesinizi alın. Başlayın yemeye…

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*