Dünya ve ahşap geri dönüşümü-Ahşap malzemelerin geri kazanımı hakkında

Ahşap geri dönüşümü belki de en az sınai olan geri kazanım çeşitlerinden biridir. Evet tanımlaması biraz garip oldu ama şunu demek istedim: Ahşap geri dönüşümü ve hammaddesi olan ahşap (adı üzerinde); üzerinde yapılan işlemeler ve çürümesini engelleyici bazı rötuşlar dışında kağıt, plastik, elektronik gibi çeşitlerde olduğu gibi endüstriyel unsurları neredeyse hiç barındırmayan bir branştır. Atık ahşabı alırsınız, ufalarsınız, ikincil hammadde olarak kullanıma sunarsınız, nokta..:)

Ahşap geri dönüşümü ile ve Türkiyedeki ahşap geri dönüşümü ile ilgili olan yazılarımızı linklere tıklayarak okuyabilirsiniz:

Ama tabii bu durum ahşap geri dönüşümünün kolay bir iş olduğu anlamına gelmiyor. Özellikle üzerine doğallığını bozucu unsurların ve kimyasalların eklendiği ahşaplar ve tahta malzemeler söz konusu olduğunda epey zorlaşıyor geri dönüşümcülerin işi…

Dünyadaki ahşabın ve atık odunun-kerestenin geri dönüşümü

Ahşabı önemli yapan bir diğer önemli faktör ise doğrudan doğadan gelen bir pozisyonda olmasıdır. Yani şöyle bir bakacak olursanız sevgili yer-su okurları; kağıt deseniz ağaçtan, ahşap deseniz ağaçtan… Hele ki ahşap dediğiniz zaman neredeyse hiçbir sınai prosesi olmadan doğrudan ağacın kesilmiş hali… Bu yüzden birincil kullanımından sonra mümkün olduğunca verimli kullanılması, mutlaka ama mutlaka geri dönüştürülmesi, belki de hiç geri dönüşüme gerek kalmadan evde türlü yerlerde, tamirlerde, sağlam ahşap gerektirmeyen binbir çeşit alanlarda yaratıcı fikirler eşliğinde yararlanılması gereklidir.

Dünya; mobilyalar, masalar, ev dekorasyonu başta olmak üzere birçok endüstride ahşap kullanımının, bu ahşap kullanımının ormanlık alanlara ve doğaya olan muhtemel etkilerinin yıl 2018 olmuşken gayet farkındadır. Özellikle gelişmiş ülkelerde ahşap malzemelerin birincil kullanımının mümkün olduğu kadar uzatılması, daha kullanılamaz hale gelen ahşapların ise umarsızca çöpe atılmadan geri dönüşüme girmesi, ahşap geri dönüşüm tesislerinin sayısının artması ve daha iyi çalışması hususunda önemli çalışmalar yapılmaktadır. Sadece ahşap üretimi yapmak üzere yapay bir orman yetiştiren, bu ormandaki ağaçları ahşap için daha verimli olacak şekilde izole edip tıpkı bir laboratuar canlısı gibi yetiştiren, böylece ahşap üretimi için vahşi doğaya hiçbir şekilde zarar vermeyen çalışmalar bile mevcut…

Dünyada ahşap geri dönüşümü; basit bir geri dönüşüm çeşidi olması sebebiyle tıpkı cam geri dönüşümü, demir geri dönüşümü gibi geri dönüşüm çeşitlerinde olduğu gibi göreceli olarak son derece iyi durumdadır.

Söylemek istediklerinizi yorum kısmında belirtmekten lütfen çekinmeyin. Sağlıcakla kalın, hoşça kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*