Dünya ve alüminyum geri dönüşümü – Gri metalin dünyadaki geri dönüşüm verimliliği hakkında

Alüminyum, dünyada geri dönüşümü yapılabilen başlıca materyallerden biridir. Cam, ahşap, plastik, kağıt gibi çeşitlerin yanı sıra alüminyumun da sanayide bol miktarda kullanılan bir materyal olması, geri dönüşüm endüstrisinin de paralel olarak gelişmesini sağlayan başlıca etkenlerden olmuştur. Örneğin; organik maddelerin geri dönüşümünü ele aldığımız zaman bunu bir pil geri dönüşümüne veya başka sınai malzemelerin geri dönüşümüne göre çok daha az duymuşuzdur değil mi? Üzerinde çalışanı insanlar bir elin parmaklarını geçmez belki de… Bu arada bağlantıya tıklayarak organik malzemelerin geri dönüşümüyle ilgili yazımızı okuyabilirsiniz.

İşte; dünya standartlarında ele aldığımız zaman geri dönüşümü yapılan maddelerin verimliliğini etkileyen faktörler bu şekilde çeşitlilik gösterebilmektedir.

İlginizi çekebilir: Alüminyum geri dönüşümü nasıl yapılır?

Dünyada alüminyum geri dönüşümünün durumuna baktığımız zaman, hemen hemen sanayide geri dönüşüm farkındalığının oluşmasıyla, bu bağlamda girişimcilere yönelik yapılan teşviklerle paralel bir gidişat görürüz. Sizin de tahmin edeceğiniz üzere her şeyin en iyisine ve en güçlüsüne sahip olan ABD ile birlikte Almanya, İskandinavlar gibi sanayisi gelişmiş ve disipliner bir geri dönüşüm ekonomisi oturtmuş ülkelerde alüminyum geri dönüşümü dünya sıralamasında ilk sıralardadır. Her geçen yıl da alüminyumun geri dönüştürülme miktarı artmaktadır. Hatta tüm dünya genelinde alüminyum kullanılan sektörlerde birincil değil ikincil (geri dönüştürülmüş) alüminyum hammaddesinin kullanım oranı inanılmaz bir şekilde artış göstermektedir. Bunu daha açıklayıcı bir şekilde sunacak olursak:

Uluslararası Alüminyum Standartları ve Avrupa Alüminyum Endüstrisine  göre Dünyada ikincil alüminyum üretimi birincilden % 40 daha hızlı büyümektedir. Alcoa, Hydro, Novelis, Aleris ve Constellium gibi büyük alüminyum üreticiler de dâhil, sektör oyuncularının tümü tüketicilerle işbirliği yapıp sürdürülebilirlik stratejilerini geliştirmektedir. Dünya havacılık endüstrisinin büyümesi ve son 2 yıldır otomotiv sac talebinin artması hurda yönetimi stratejilerini öne çıkarmıştır. Tekrar ergitme ile yeni otomotiv sacı eldesi olanaklıdır. Otomotivde kullanılan alüminyum rulonun % 40’ı araç üreticileri tarafından çevrime yeni hurda olarak geri verilmektedir. Hadde ürünü için büyük yatırımı olan şirketler, geri dönüşümden sac üretme yatırımı da yapmaya başlamışlardır. Yıllık 110 milyon tonluk girdi ile gerçekleştirilen ham ve son ürün alüminyum üretiminin yarısına yakın kısmı ikincil kaynaktan gelmektedir. Tekrar ergitilen alüminyumun % 60’ı yeni hurda niteliğindedir ve büyük ölçüde yukarıda açıklanan imalat sapması sac ve levhalardan oluşur. İçme kutuları gibi işlevini doldurmuş ürünler eski hurda için en popüler örnek olup, süreç sonu elde edilen ürüne yeniden değerlendirilmiş ikincil alüminyum denir.

TIKLAYIN: Türkiye ve Alüminyum Geri Dönüşümü

Ürünlerde artan alüminyum kullanımı demek, bir bakıma artan geri dönüşüm demektir. Şimdiye dek üretilmiş 1 milyar ton alüminyumun % 75’i kaçıncı kez ergitildiği bilinmeyen geri dönüşüm payıdır. Kullanılan alüminyum kolayca ve sonsuz kez geri dönüşüme uğratılır. Bu ikincil alüminyumda, ilave işlemlerle katışkılar ve gayrisafiyetler azaltılabildiğinden kalite problemi de olmaz. Etkili alüminyum geri dönüşüm ve geri kazanım gelecek yıllarda enerji tasarrufu gereksinimiyle daha da önem kazanacaktır. İkincil alüminyum birincile göre % 95 daha az enerji harcatır. Geri dönüşüm karbon ayak izini düşürmenin en iyi yoludur.

Brezilya, AB, Japonya ve Kuzey Amerika alüminyum geri dönüşümünde başı çekmekteler. Çin ve diğer ülkelerde de artış vardır. Çin’de toplam alüminyum üretiminin % 20 si hurdadan elde edilmektedir. AB’de her yıl 4.3 milyon ton değerlendirilebilir alüminyum hurda ortaya çıkmaktadır. Bu toplam alüminyum talebinin % 40’ı demektir. AB-27 ülkelerinde üretilen alüminyumun 2/3’ü ikincil (hurda) kaynaklıdır ve artış sürecektir. % 63 içecek kutularında, % 90 inşaat, yapı, otomotiv ve ulaşımda erişilen geri dönüşüm oranlarıdır.

Bugün, Avrupa da  alüminyum geri dönüşümü sayesinde ile 90 milyon ton CO2 çıktısı önlenir ve 100.000 GWh ten fazla enerji tasarruf edilir.Tasarruf edilen bu enerji Hollanda’nın yıllık tüketimine eşittir.

NOT: Dünya ve alüminyum geri dönüşümünü konu aldığımız yazımızda istatistiki verilerin derlemesi açısından Prof.Dr.Fevzi Yılmaz’ın “Alüminyumda Geri Dönüşümün Artan Önemi” adlı makalesinden de yararlanılmıştır.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*