Dünya ve beton geri dönüşümü

Betonun geri dönüşümü daha popüler olan diğer geri dönüşüm branşları kadar bilinmese de son derece önemli bir geri kazanım çeşididir. Takdir edersiniz ki son 50 yılda patlama yaşayacak şekilde beton; günümüzde en çok kullanılan materyallerdir. Her gün koskoca dünyada yapılan binlerce apartman, AVM, iş merkez, vesaire vesaire derken belki de yüz binlerce tonluk beton sarfiyatı vardır dünyada…

Betondan yapılan yapılar, yollar, malzemeler eskidikçe, yenilenme zamanları geldikçe bir o kadar da atık beton ortaya çıkmaktadır. Ee bu sert, biçimsiz mi biçimsiz, atsan atılmaz satsan satılmaz materyal; kullanıldığı bina, duvar, tesis her neyse yıkıldıktan sonra ne olacak.. Yazık değil mi… Hem doğaya yazık, hem de girişimcileri çok çok büyük bir kardan alıkoyuyor bunları geri kazanmamak.

İşte beton geri dönüşümü bu yüzden vardır. Beton geri dönüşümü sayesinde bina enkazlarından, yıkıntılarda toplanan betonlar eritilip geri kazanılmakta ve ikincil hammadde olarak birçok yol bakım çalışmalarında, “kesinlikle kuvvetli beton gerektirmeyen” önemsiz inşalarda kullanılabilmektedir. Buradan hareketle söyleyebiliriz ki beton geri dönüşümünün çok ama çok büyük bir dezavantajı; cam veya demir geri dönüşümlerinde olduğu gibi tekrardan birincil hammadde olarak kullanılamaması, birincil üretimine göre çok daha dayanıksız bir yapıya sahip olmasıdır.

Beton geri dönüşümüyle ilgili başka bilgiler edinmek istiyorsanız (Özellikle nasıl yapıldığı hususunda) aşağıdaki yazıları okuyabilirsiniz:

Beton endüstrisinin bu ihtiyacına, artan sarfiyatın doğaya verdiği zarara paralel olarak beton geri dönüşüm tesisleri dünyada her geçen gün gelişmekte, sayılarını arttırmaktadır. Temel, hatta tüm pastanın %99’unu kaplayan bir inşaat malzemesi olan betonun nasıl geri kazanılabileceği, ikincil hammaddenin nasıl kuvvetlendirilebileceği, gereksiz hammadde sarfiyatının nasıl azaltılıp tasarrufun nasıl arttırılabileceği hususunda ar-ge çalışmaları sürekli devam etmekte; beton geri dönüşümünün hak ettiği seviyeye ulaşmasına her geçen yıl biraz daha yaklaşılmaktadır.

Dünyada beton geri dönüşümünün durumuyla ilgili yapmak istediğiniz bir yorum, eklemek istediğiniz bir eksiklik mi var? Buyrun yorum kısmı sizleri bekliyor, hoşşa kalın…:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*