Dünya ve cam geri dönüşümü

Cam geri dönüşümü; dünyada en çok gerçekleştirilen ve en kolay olan geri dönüşüm çeşitleri arasındadır. Örneğin; geri dönüştürülmüş bir betonun, bir ahşabın veya bir plastiğin ikincil malzeme olarak tekrar kullanılması her sektörde mümkün olmazken, gerek Türkiye’de gerekse dünyada piyasada kullanılan cam ürünlerin pek çoğu geri dönüştürülmüş cam atıklardan üretilebilmektedir. Bu da dünyadaki cam stoğunun diğer materyallere göre daha kolay dönüşümünü sağlamakta, hem çevreye verilen zaafı sıfıra yaklaştırmakta, hem de girişimcisine hayli kazandırmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Türkiye ve Cam Geri Dönüşümü

Dolayısıyla; dünyada cam geri dönüşümünün durumuna baktığımızda üçüncü dünya ülkeleri hariç pek çoğunda epey tatmin edici bir seviyede olduğunu görmekteyiz. Diğer geri dönüşüm çeşitlerinde Türkiye pek çok Avrupa ülkesinin gerisinde kalırken, atık camların dönüşümü söz konusu olduğunda başa baş seviyededir.

Cam geri dönüşümünün tüm dünyada iyi durumda olmasının sebeplerinden biri de geri dönüşüm aşamalarının son derece sade ve basit olmasıdır. Ayrıntılı bilgi için “Cam geri dönüşümü nasıl yapılır?” başlıklı yazıyı da inceleyebilirsiniz.

Bu durumda cam geri dönüşümünün daha ileri seviyelere taşıması için en önemli etken yatırım değil, insanlara geri dönüşüm bilincinin aşılanmasıdır. Tüm imkanlara uyarılara ve teşviklere rağmen insanlar hala diğer çeşitlerle beraber cam geri dönüşümünün öneminin tam olarak farkına varmış değildir. Günlük hayatta ürettiği cam atıkları normal çöplere atmakta, cam geri dönüşümü için ayrılmış olan kutuları tercih etmemektedir.

Gelişmemiş ülkelerde atık camların geri kazanımı için gerekli teşviklerin, yatırımların ve bilinçlendirmenin yapılması gereklidir.

OKUMADAN GEÇMEYİN: Geri Dönüşüm İşi Yapmak İsteyenlere

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*