Dünya ve demir geri dönüşümü-Metalin ve hurdanın dünyadaki geri dönüşüm oranları

Demir geri dönüşümü, tüm dünyada en çok önemsenen geri dönüşüm branşlarından biridir. Bunun birçok sebebi vardır. Sebepleri bir yana demir geri dönüşümünün ve hurdacılığın dünyada en çok yapılan geri kazanımlardan birinin olması bizlere pek çok fayda sağlamaktadır. Bunlardan başlıcaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Dünyada demir cevherlerinin daha tasarruflu şekilde kullanılmasını sağlamaktadır.
  • Yeni bir istihdam yaratarak insanların geçinmesini sağlamaktadır.
  • Çevreyi korumakta ve gereksiz hammadde sarfiyatını engellemektedir.
  • Son derece basit ve sade geri dönüşüm şeması ile diğer geri dönüşüm çeşitlerine çok çarpıcı bir idol oluşturmaktadır.

Geri dönüşüm şemaları demişken, şu yazıları okuyarak metal-demir geri dönüşümünün süreci, hatta Türkiyedeki demir geri dönüşüm piyasası ile ilgili fikir edinebilir, yorum kısmından fikirlerinizi paylaşabilirsiniz:

Dünyada demir geri dönüşüm endüstrisi hakkında

Peki hurda metalin geri dönüştürülmesi neden bu kadar önemlidir? Çünkü; demir, insaoğlu var olduğundan beri, tarihin başlangıcından, demir çağından beri en önemli maden olagelmiştir. Neden? Çünkü silahlardan barınmaya, hayatı kolaylaştırıcı icatlara kadar her şeyin yapımında demir kullanılmış; demir, kullanıldığı yeri sağlamlaştıran vazgeçilmez materyallerden biri olmuştur.

Eskiden düşük nüfus ve geri teknoloji sebebiyle önemsiz olan demir tüketimi; Sanayi Devrimi, 1900’lerin dünyası ve günümüz Endüstri 4.0 çağı ile en çok geri dönüştürülmesi gereken materyallerden biri halini almıştır. Neyse ki geri kazanım sanayisinin canlı olması, demirin geri dönüştürülmesi basit ve ikincil hammaddesi de neredeyse birincili kadar sağlam olması sebebiyle demirin geri dönüşümü tüm dünyada yaygın şekilde yapılan bir iş kolu olmuştur.

İlerleyen yıllarda diğer geri dönüşüm branşlarının da bu başarıyı yakalaması dileğiyle. Diğer geri dönüşüm çeşitlerini okumak için sitemizin geri dönüşüm kategorisine göz atabilirsiniz. Ayrıca fikirlerinizi de yorum kısmından belirtebilirsiniz. Esen kalın.:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*