Dünya ve kağıt geri dönüşümü

Kağıt geri dönüşümü; Avrupa ve Amerika’da hemen hemen yerini almış olmakla birlikte dünyada hala çok ciddi bir sorunsaldır.

Almanya, Avusturya gibi sanayinin beşiği olan Avrupa devletleri ve ABD’de kağıt geri kazanım veriminde üst sınır olarak kabul edilen oranlara ulaşılmış durumdadır. Halihazırda devam eden hurda kağıt geri dönüşümü haricinde yapılan çalışmalar olsa olsa ar-ge yönünde, verimi arttıracak ve kazancı arttırmak için yapılmaktadır.

Fakat Türkiye de dahil olmak üzere pek çok dünya ülkesinin atık kağıtlarının geri kazanımına yönelik atması gereken ciddi adımlar vardır. Her şeyden önce birincil olarak kullanılan ve geri dönüştürülebilir olan kağıtların büyük çoğunluğu çöpe gitmekte ve kağıt geri dönüşüm tesislerine hiç uğramadan doğaya terk edilmektedir. Bu da geri kazanımın standart kabul edilen verimden çok daha düşük kalmasına, o da ülkelerin çok ciddi bir ekonomik potansiyelden faydalanamamasına sebep olmaktadır.

Evet; dünya ve kağıt geri dönüşümü dediğimiz zaman bunun doğasever, çevreci bir faaliyet olduğu açıktır. Tüm dünyada atık kağıtların geri kazanılması çevreye duyarlı insanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Fakat toz pembe hayallere ayıracak vakti olmayan, pragmatist, sermayesini ve politikasını korumayı merkeze alan ciddi, olgunlaşmış insanların şunu da akıllarının bir köşesine kazımalarında yarar vardır:

Kağıt geri dönüşümü; dünyanın neresinde yaparsanız yapın size kar ettirecek, profesyonel bir meslektir. Yeşil ekonomi çerçevesinde kalacak şekilde ülke ekonomisine hiç hesapta olmayan katkıları olabilecek bir iş koludur.

Kağıt geri dönüşümü tüm dünyada ne durumdadır?

Dünya üzerindeki ülkelerin kağıt geri dönüşümünde geldikleri aşamaları kıyaslamadan önce birkaç temel bilgi vermemiz gerekiyor:

Atık kağıtların geri dönüşümünde en yüksek verim olarak kabul edilen sınır %65-70 cıvarındadır. Bunun sebebi ise birincil olarak kullanılan kağıtların %33’ünün tekrar kullanılamayacak durumda olmasıdır. Hibedir yani bunlar. Geriye kalan kısım ise sahip olunan potansiyele göre yeni kazanılmaktadır.

Daha fazlası için: Kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?

Avrupa ve Amerika dışındaki ülkeler genelde %50’den aşağı verimde olmak üzere birbirleriyle rekabet halindedir. %50-55 arası ile %20’lere kadar düşen bu verim, gelişmiş ülkeler dışındaki kağıt geri dönüşümünde çok ciddi bir sorundur.

Ülkelerin acilen bir kağıt geri dönüşüm politikasını yürürlüğe koymaları ve bu miktarı arttırmaları gerekmektedir. Atık kağıtların geri dönüşümünün artması ise iki ana başlığa dayanmaktadır:

  1. Ülkedeki kağıt geri dönüşüm tesislerinin sayısının artması
  2. Ülke insanlarına çeşitli teşvik, farkındalık, sosyal sorumluluk projeleriyle kağıt geri dönüşüm bilincinin aşılanması

İnsanların duyarlılığı konusunda dramatik bir örnek bizzat ülkemizde yaşanmıştır: Yakın zaman hızlı bir artış gösteren kağıt geri dönüşüm tesislerine atık kağıt yetiştirilememiş, dışarıdan atık kağıt ithal edilmek zorunda kalınmıştır. Bunun sebebi insanların ve özellikle iş yerlerinin atık kağıtlar konusunda gerekli bilince sahip olmamaları ve kağıtlar için atık çöp kutularını kullanmamalarıdır.

Kağıt geri dönüşüm tesislerinin artışı ise hem yatırımlarla hem de devletin sektöre özel olarak yapacağı teşviklerle verim artışını sağlamasına dayanmaktadır.

Verimin %60-65 sınırına dayanmasına kadar olan bu süreç; sadece yatırıma ve toplanan kağıt miktarının artmasına bağlı olan, bir devleti, ekonomisi ve sanayisi olan herkesin yapabileceği bir şeydir.

Türkiye’nin kağıt geri dönüşümü karnesine baktığımız zaman 2008 yılı sonuçlarına göre ülkemiz %43’lük bir verim yakalamayı başarmıştır. Dünyada kağıt geri dönüşüm tablosuna baktığımızda vasat bir orandır. Günümüzde bu verimin %50’ye dayanmış olması beklenmektedir. Tabii ki çevreci ve doğaya duyarlı insanlar tarafından %60-65’lerin görüleceği günler iple çekilmektedir.

Okumadan geçmeyin: Türkiye ve kağıt geri dönüşümü

ABD’nin de diğer eyaletlere göre değişmekle birlikte %50 cıvarında bir kağıt geri dönüşüm seviyesi varken; Avrupa ülkelerinde kağıt geri dönüşümü zirveleri yaşamaktadır. Dünyada kağıt geri dönüşüm verileri en yüksek olan ülkeleri sıralarsak ilk beş şu şekildedir:

-Almanya (%72)

-Avusturya (%69)

-Hollanda (%64)

-İsviçre (%63)

-İsveç (%55)

 

Maksimum verimin %65 cıvarı kabul edildiği standartlarda Almanya ve Avusturya bunun bile üzerine çıkmayı başararak olağanüstü bir tablo çizmektedir. Holanda’dan itibaren ise bu oran gerilemekte ve 5. olan İsveç’ten itibaren keskin bir düşüş yaşanmaktadır. Tabii ki bu durum Orta, Batı ve Kuzey Avrupa için geçerlidir. Doğu Avrupa’da kağıt geri dönüşüm miktarına bakıldığı zaman inanılmaz bir düşüş gözlenmektedir.

İlerleyen yıllarda ekonomide sürdürülebilirliğe, yeşil ekonomiye odaklı politikaların yardımıyla Türkiye’deki kağıt geri dönüşüm odaklı politikaların yardımıyla Türkiye’deki kağıt geri dönüşüm miktarının %50’yi geçmesi ve üst standart olan %60 sınırını zorlaması gereklidir. Daha temiz bir çevre ve dünya için çalışırken tablonun gidişatını bekleyelim, görelim…

Gelecek yazılarda görüşmek üzere, hoşça kalın…

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

1 Comment

  1. Merhaba,
    Yazınızdaki verilere nereden ulaştığınızı öğrenebilir miyim acaba, bir projem için lazım da. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

    Teşekkür ederim şimdiden

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*