Dünya ve organik geri dönüşümü-Dünyada organik maddeler gerektiği gibi geri dönüştürülüyor mu?

Organik maddelerin geri dönüşümünü daha önce eminim ki çok azınız duydu. Pazarlaması, gereken teşvikleri o kadar az miktarda, o kadar az rağbet görerek yapılan bir geri dönüşüm çeşidi oldu ki, insanlarımız eğer ki geri dönüşümcülük alanına özellikle meraklı değillerse organik maddelerin de geri dönüşümünün yapıldığından mümkün değil haberdar olamıyor..

Peki organik madde geri kazanımı nedir? Kısaca şudur sevgili okurlar: Sebze meyve atıkları, tarla kalıntıları, mutfak artıkları gibi birçok organik kökenli, bizim çöp bildiğimiz ama hala organik içerik barındıran atıkların tekrar geri dönüştürülmesi ve tarım-bahçecilik başta olmak üzere pek çok sektörde kullanılmasıdır. Organik geri dönüşümü büyük çapta da yapılabilir, küçük çapta da yapılabilir. Bu tanım dışında organik geri dönüşüm hakkında daha fazla bilgi edinmek ve Türkiye’deki durumu hakkında okuma yapıp fikir yürütmek istiyorsanız şu yazıları okuyabilirsiniz:

Organik geri dönüşümünde dünya ve Türkiye standartlarını kıyasladığımız zaman; her ne kadar organik geri dönüşümü diğer branşlar kadar fazla bilinmese de, tıpkı diğer branşlarda olduğu gibi birazcık iç burkucu biracık utanç verici bir tablo ile karşılaşıyoruz. Utanç belki de abartılı bir kelime; çünkü yine de o kadar bir üçüncü dünya ülkesi gibi seviyede değil geri dönüşümcülük… Ama olması gerekenle epey fark var.. Hele ki tarımın yaşadığı coğrafyalardan biri olan Anadolu’da kurulmuş bir ülkede…

Evet; organik atıkların geri dönüşümü küçük çapta bahçecilik, büyük çapta ise tarımsal, zirai bir alandır. Dolayısıyla tarım ve ziraat ile yakından ilişkili bir geri dönüşüm branşıdır. Dünyada da tarımın önemli bir geçim kaynağı olduğu ülkeler başta olmak üzere, gelişmiş ülkelerin çoğunda organik atıkların geri dönüşümü olabilecek had safhaya yakın durumdadır.

Organik atıkların geri dönüşümüyle ilgili sizin söylemek istedikleriniz nelerdir? Yorum kısmından fikirlerinizi belirtmek ister misiniz? Sağlıcakla kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*