Dünya ve pil geri dönüşümü-Kimyasal pillerin geri kazanım oranları hakkında

Pil geri dönüşümü; pillerin sahip olduğu kimyasal bileşenler sebebiyle en önemli geri dönüşüm çeşitlerinden biridir. Geçmişten günümüze kadar insanlık olarak icat ettiğimiz envai çeşit pil, kullanıldıktan sonra bilinçsizce doğaya salınmaktatır. İçeriğinde bulunan kimyasal bileşikler son derece uzun ve acılı bir süreç sonucunda toprağa karışmakta, yeryüzüne, toprağın kimyasına telafisi olmayan zararlar vermektedir.

Piller hususunda devam eden bu gidişata uluslararası sivil toplum kuruluşları müdahale etmiş ve pil geri dönüşümü ile ilgili adımlar bundan on yıllar öncesinde atılmıştır. Pil geri dönüşümünün ne olduğu, neden gerekli olduğu ve nasıl pil geri dönüşümünden para kazanılacağına dair teşvikler devletler ve STK’lar tarafından uygulanmakta, bu endüstri canlandırılmaya çalışılmaktadır.

Türkiye ile dünyayı kıyaslayacak olursak takdir edersiniz ki ABD’de ve batıda pil geri dönüşüm endüstrisine dair girişimler Türkiyeye göre yıllar yıllar öncesinde başlamış, Türkiye’de her zaman olduğu gibi bu ülkelerin takipçisi olarak anılabilecek sıralarda faaliyetlerine devam etmiştir. Bu karşılaştırmaları yapmak için aşağıdaki linklere tıklayabilir ve pil geri dönüşümü ile ilgili diğer yazılarımızı okuyabilirsiniz:

Dünyadaki pil tüketim ve pil geri dönüşüm miktarları

Pil geri dönüşünün dünyadaki durumuna baktığımız zaman ülkeden ülkeye fark eden bir tabloyla karşılaşıyoruz. Gelişmiş ülkelerde pil geri dönüşüm oranlarının hala yeterli olmamakla birlikte epey tatmin edici bir seviyeye geldiğini, gelişmekte olan ülkelerin de bu bağlamda biraz katkı göstermesi gerektiğini görmekle beraber; geri kalmış ülkelerde bu bilincin ve geri dönüşüm endüstrisinin adeta içler acısı olduğunu görüyoruz.

Amerikan Çevre Koruma Ajansı’na göre; Amerikalılar her yıl 3 milyardan fazla pili çöpe atıyor. Bu da yaklaşık 180 bin ton pil demek. (Yazı 2018 Ağustosunda yazıldı) Bu pillerin ise 100 bin tonu ise şarj edilebilenlerden oluşuyor. Yani istatistikteki pilleri 1/180 oranındakiler şarj olabilir olduğu halde çöpe gitmekle birlikte; kimyasal bileşenlerine ayrışıp geri dönüştürülmesi gereken kalan 179 bin ton ise hunharca toprağa karışıyor.

Bir diğer veriye göre ise ABD ve Kanada; yılda 5 bin 400 ton atık pil ve cep telefonu toplamış. ABD’nin Kaliforniya Eyaletinde 454 ton atık pil toplanmış.

Avrupa’da da pil geri dönüşümü konusundaki duyarlılık yıllar geçtikçe artıyor. Ortalamanın 2018 yıllarındayken %50’ye yakın bir miktara ulaşmış olduğu düşünülüyor.

Kişi başına pil geri dönüşüm hususunda İsveç birinci sıradayken; Romanya ise sonuncu sıradaki Avrupa ülkesi olarak listede yerini almış bulunuyor.


Dünyadaki pil geri dönüşüm endüstrisi, geri dönüşüm bilinci ve Türkiye’nin bu çizgiyle kıyaslanması hakkında sizler ne düşünüyorsunuz? Fikrinizi belirtirseniz seviniriz..:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*