Dünya ve Tekstil Geri Dönüşümü-Tekstil ekonomisinin dünya çapındaki geri kazanım durumu

Dünyadaki geri dönüşüm piyasasına baktığımız zaman bir her yerde aynı olan genel gidişatın yanı sıra, bir de bazı karakteristik durumlara sahip olan durumlar mevcut olduğunu görürüz. Örneğin; her yerde aynı olan şeye örnek olarak geri dönüşümün en gelişmiş olduğu ülkelerin ABD, Kuzey Avrupa ve diğer gelişmiş ülkeler olduğu görülürken; bazı ülkelerin bazılarında daha gelişmiş olması ise spesifik durumlar arasındadır. Örneğin; diğer geri dönüşüm branşlarında hiç de ön plana çıkmayan Avusturya, üzerinde çalışıp ar-ge yaptığı yöntemlerle “sadece” kağıt geri dönüşümü hususun özellikle ön plana çıkan ülkelerden biridir.

Tekstil geri dönüşümünün en belirgin özelliği ise tüm dünyada son derece yaygın bir geri dönüşüm çeşidi olmasıdır. Neden diyeceksiniz? Çünkü diğer bütün geri dönüşüm branşlarından önce tekstil geri dönüşümünün hammaddesi olan (adı üzerinde) kumaş ve tekstil ürünlerinin tüm dünyada yaygın, önemli ve öncelikli bir endüstriyi oluşturmasıdır. E tabii bulunduğunuz ülke daha gelişmiş ise tekstilin bu avantajının yanı sıra geri dönüşüm olanakları da artmakta ve daha yüksek oranlar elde etmek mümkün olmaktadır.

Tekstil geri dönüşümünün teknik ayrıntılarını veya Türkiye’deki durumu hakkında yapılan yorumları merak edenler aşağıdaki yazıları okuyabilirler bu arada:

Dünyada tekstil geri dönüşümü; Avusturya, Almanya, ABD, Danimarka gibi ülkelerin önderliğinde olmak üzere diğer geri dönüşüm çeşitlerinden daha ileri bir şekilde faaliyetlerine devam etmektedir. İlerleyen yıllarda bu duyarlılığın daha da artması, gerek tekstil gerekse diğer geri dönüşüm çeşitlerinin daha yüksek yüzdelere ulaşması da temennilerimiz arasındadır.

Sizler de tekstil geri dönüşümü ile ilgili belirtmek istediklerinizi yorum kısmından söyleyebilir, fikirlerinizi herkesin görebileceği şekilde beyan edebilirsiniz. Sağlıcakla kalın..:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*