Durgun deniziyle dünyanın en güzel kumsalı: Ölüdeniz

Bu yazımızda ele alacağımız bir doğa harikası olan Ölüdeniz; aslında pek çok gezginin ve doğa severin gayet iyi bildiği bir mekandır. Daha önce Ölüdeniz’e yakınlığıyla bilinen ve aynı anda iki yeri de gezebileceğiniz Faralya hakkında bir yazıyı da sizlere sunmuştuk. Bağlantıya tıklayarak bir diğer doğal tatil yöresi hakkında da bilgi edinebilirsiniz.

Doğa turizmi bakımından son derece popüler bir mekan olsa da gezi listesini yeni oluşturacaklar veya Ölüdeniz’e bir türlü gitmeye fırsat bulamayanlar için bu cennetten kopmuş tatil yöresi hakkında bazı temel bilgileri derlemek istedik:

Ölüdeniz nerededir?

Muğla’nın Fethiye ilçesinde bulunan Ölüdeniz, ülkemizin güneybatı kıyısında ılıman iklime sahip, rüzgardan ve dalgalı denizden uzak sakin bir koydur.

Tatil ve turizm mekanları açısından ülkemizin en önemli şehirlerinden biri olan Muğla’da, Ölüdeniz’e gittiğiniz zaman günü birlik gezip göreceğiniz pek çok yer de mevcut. Faralya ve Kelebekler Vadisi bunlardan sadece ikisi. Ama bahsettiğimiz bu tatil yöreleri sonraki yazılarımızın konusu olsun.

Ölüdeniz’e ulaşım 

Yeşilin ve mavinin tam anlamıyla buluştuğu bir yer olan Ölüdeniz’e, tüm bu doğallığına rağmen ulaşım da son derece basittir. Bulunduğunuz ilden istediğiniz şekilde Fethiye’ye ulaştıktan sonra kolayca Ölüdeniz yakınlarına doğru yol alabilir, dünyanın en güzel kumsallarının tadını çıkarabilirsiniz. Bu arada evet; 2006 yılında Ölüdeniz, %82 gibi bir oy oranıyla dünyanın en güzel kumsalı olarak seçilmiştir. Coğrafi şekli dolayısıyla Ölüdeniz, bilimsel literatürde “lagün” kategorisine girmektedir.

Ölüdeniz’de tatil olanakları 

Burada dikkatinizi çekecek en önemli unsurlar; hem berrak deniziyle hem de temiz çevresiyle hiç ayrılmak istemeyeceğiniz kumsallar olacaktır. Kuşburnu Plajı ve Turkuaz Belcekız Plajı, bölgenin en önemli iki plajıdır. Henüz işletmeye açılmamış, doğal kumsalları  saymıyoruz bile. Plajlar boyunca bulunan kafelerde ve barlarda da denize girdikten sonra rahatça dinlenebilir ve arkadaşlarınızla vakit geçirebilirsiniz.

Ayrıca bölgede bulunan yamaç paraşütü imkanı sayesinde bütün Ölüdeniz’i kuş bakışı görebilir ve dünyanın en güzel lagününün eşsiz manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

Doğa turizmine yönelik faaliyetlerin yanında Olüdeniz’de kültürel aktiviteler de mevcuttur. Belcekız Sahili’nden başlayan tekne turları ile Kelebekler Vadisi’ne denizden çıkabilir; sonrasında Aya Nikola Adası’na geçerek kilise kalıntılarını ve eski uygarlıklardan kalma heykel-fresk kalıntılarını inceleyebilirsiniz.

Ölüdeniz’de konaklama

Doğrudan Ölüdeniz’de bulunan birbirinden güzel oteller veya daha küçük konaklama mekanları mevcuttur. Fakat tatilinizin ana merkezini Fethiye’nin başka bir bölgesi oluşturuyorsa çevrede bulunan pek çok konaklama imkanlarından da faydalanabilir, hatta beş yıldızlı otellerde kalarak lüks bir tatil tecrübesi de yaşayabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*