Ekoloji-Richard Spurgeon/İnceleme

TÜBİTAK’ın 10 yaş ve üzeri kapsamında yayınladığı, çocuklara yönelik bir ekoloji sözlüğü niteliğinde olan bu kitap; ilgili alanda ortaya çıkmış en kullanışlı ve en pratik eserlerden biridir. Ekoloji ve doğa bilimleri hakkında yazılmış tam teşekküllü, karmaşık fikirler yerine çocukların veya yeni başlayanların anlayabileceği, diğer kalın kitaplardan tamamen ayrı ve bağımsız bir şekilde hazırlanan eser, Richard Spurgeon’un dünyaya hediye ettiği en önemli eserlerden biridir şüphesiz.

Tabii ki biz de ekolojiye, doğaya, doğa aşkına karşı merakı bitmek bilmeyen acayip insanlar olarak çocuk kitabı falan olmasına bakmadan bu kitabı okuduk. Hem kendimiz özümseyip hem de okuyucuya içeriğine sunmak üzere güzel bir süzgeçten geçirdik. Sizler için yorumlayacak olursak:

Richard Spurgeon’un ekoloji kitabı ve içeriği hakkında

İlk önce kitabın arka sayfasında bulunan tanıtımla başlayalım. O değil de; bundan çok daha kalın ve akıcı bir kitabın arka kapağında bahsedilen konunun ilham kaynağı olmayı kim istemez ki?… Her seferinde bunu hissederim. Bazıları yazar, bazıları da o yazanları ortaya çıkan eylemleri gerçekleştirir… Neyse:

TÜBİTAK Gençlik Kitaplığı dizisinin dördüncü kitabı yeryüzündeki tüm canlıları, bunların birbirleriyle ve çevre ile etkileşimlerini inceleyen bilim dalını, ekolojiyi tanıtmaktadır. Yaşadığınız bölgede çevrenin korunmasına katkıda bulunmak için neler yapılabileceği, tüm insanlığı ilgilendiren kapsamlı çevre sorunlarının nasıl çözülebileceği ele alınan başlıca konular. Elinizdeki kitapta yer alan geri dönüşümlü  kağıt minyatür sebze bahçesi ve yapay göl yapımı gibi pek çok deney, çevreyi yakından tanımanıza ve çevreye katkıda bulunmanıza imkan sağlayacak.

Genç okurların bilimin kuşatıcı yanını daha yakından tanımaları umuduyla, iyi okumalar.

Gerçekten de ekolojinin ve ekolojiyi oluşturan canlılığın, canlılar arası etkileşimin yaşamımızda, bilim camiasında ne kadar önemli bir yere sahip olduğunu gözler önüne seren bir giriş. Ekoloji bir yana, diğer bilimler bir yana… Canlılık olmasa ekoloji de olamazdı…

İçindekiler bölümünden birkaç başlık verirsek Richard Spurgeon’un bu eseri; Ekosistemler, Okyanuslar, Doğadaki çevrimler, Doğadaki İlişkiler, Doğadaki Değişim, Evrim, Enerji ve çevre, Gelecek Ekoloji Projeleri gibi epey can alıcı konuları içeriyor.

Eğer hiçbir bilginiz yoksa gereksiz bilimsel terimlere ve karmaşık formüllere muhtaç kalmadan temel kavramların rahatça farkına varabilecek; en önemlisi, normal bir vatandaş olarak ekolojinin günlük hayatımızın her dakikasında içimizde ve etrafımızda olduğunu, yaptığımız her hamlenin kelebek etkisi misali bizimle ve içerisinde bulunduğumuz ekolojiyle etkileşime yol açtığını fark edecekseniz. Böylece ekolojinin canlılık ve insan evriminden sonra ortaya çıkan diğer modern bilimlere göre ne kadar önemli olduğunu, aradaki bağlantıların tamamlanmaması ve eğer canlılar arası linkler yerine oturmadıkça diğer 21. yüzyıl bilim dallarının hiçbir önemi kalmayacağını öğreneceksiniz.

Ayrıca içindeki doğa aşkını, doğa bilgisine karşı açlığını dindiremeyenler için başka hiçbir bilime başvurmadan çok mutlu edecek birçok deney de mevcut kitapta. Kendi küçük gölünüzü yapıp burada bitkiler, balıklar, kurbağalar eşliğinde bir yaşam döngüsü yaratmak, kent ekosistemlerini saptama çalışmaları, organik gübre yapımı, kuş sofrası ve kuş gözlemi yapmak, geri dönüştürülmüş kağıt yapmak sadece birkaç tanesi. Çocukları bırakın; meraklı ve çocuk ruhlu biz doğa aşıklarını da epey oyalayacak ve başka bir şeye ihtiyaç bırakmayacak cinsten. Gerçekten; evindeki yapay gölün tüm ekolojik bağlantılarını tamamlamış ve geri dönüştürülmüş kağıtlarını hobi olarak başarıyla üretmiş birisi neden başka bir şey için herhangi bir alışveriş, ekstra yardım, tüketim ihtiyacı duysun ki?…

Kitabın fiyatı son derece ucuz… Sizler de bu kitabı okuyarak ve kitaptaki deneyleri uygulayarak doğa merakınızı tatmin edebilir, kankalarınıza okutarak onların da keyfinin yerine gelmesini ve ekolojiyle ilgili bağlantıları kavramasını sağlayabilirsiniz.

Eğer daha önce okumuş olan varsa sevgili okuyucular; lütfen yorumlarımızı ve görüşlerimizi belirtmeden geçmeyelim.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*