Elektrik tasarrufu için yapılması gerekenler

Elektrik tüketimi, modern çağın gerektirdiği en önemli tüketimlerden biridir. En yeni teknolojiler olan internet ve iletişim cihazlarından, medeniyete ve gelişime dair ne varsa hepsinin kökenindedir. Aynı zamanda fazla tüketimi epey fazla emisyona, atmosfer tahribatına ve ekonomik zarara yol açan kaynaklardan biridir.

Elektrik tüketiminden tasarruf etmek; yaşam şeklimizi değiştiremesek dahi hem ev ekonomisini, hem ülke ekonomisini geliştirmek hem de gereksiz tüketimle meydana gelen emisyonu azaltmak için yapılabilecek en verimli eylemlerden biridir. Hele ki elektrik faturanızı %35’e varan oranlarda azaltma şansınız varsa; bu tasarruf iyice tadından yenmez olur değil mi?.. Sonuçta daha ilk aydan faydasını görmeye başlayacaksınız.

İlginizi çekebilir: Minimalist mimari ve sürdürülebilirlik

Szutest Enerji Departmanı Yöneticisi Ali Özgenç; elektrik faturalarımızı %35’e kadar düşürecek tasarruf yöntemleri konusunda önemli tüyolar verdi. Hepsi de hem daire hem de apartman çapında kolaylıkla uygulanabilecek nitelikte maddeler. İşte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığınca onaylı talimatlardan bazıları:

Elektrikli ev aletleri tasarrufun başında gelir

Yapmak istediğimiz elektrik tasarrufuna her şeyden önce kendi hanemizden başlamalıyız. Daha sonra apartmanlar, mahalleler, fabrikalar ve tüm ülkede yapılacak tasarruf önlemleriyle yaşamımızı kökten değiştirebiliriz.

Hanemizde yapılacak en önemli değişiklikler ise elektrikli ev aletleri üzerinedir. Minimalizme doğru adım adım yaklaşarak en verimli sonuçları elde edebiliriz. Elektrikli ev aletlerinden yapılacak elektrik tasarrufuyla ilgili Özgenç; şu maddelere dikkat çekiyor:

 • Buzdolabını güneş ışığından uzak bir yere koyun. Kapı contalarını düzenli olarak değiştirin. Mevsimsel ayarlamaları zamanında yapın ve radyatör, fırın gibi ısı yayan cihazlardan uzak tutun.
 • Çamaşır makinesine fazla deterjan koymayın. Bu yıkamayı güçleştirir ve daha fazla enerji tüketimine sebep olur. Makinenin etrafında mutlaka birkaç santim boşluk bırakın. Aksi gerekmedikçe çamaşırları ekonomik programda yıkayın. Makine tam dolmadıkça çalıştırmamaya özen gösterin.
 • Bulaşık makinesinde de aynı şekilde etrafında boşluklar bırakın. Tabakları makineye koymadan önce kabasını alın. Bu, bulaşık makinesinin ciddi oranda tasarruf etmesini sağlayacaktır. Bulaşık miktarı az ise ekonomik programı tercih edin.
 • Elektrikli süpürge torbalarını sık sık değiştirin. Emiş kaybını önlemek için eskiyen parçaları yenilemeyi ihmal etmeyin.
 • Fırınları yanıcı ortamlardan uzak tutun. Çalışırken kapağını gereksiz yere açmamaya çalışın. Donmuş yiyeceği pişirecekseniz önce çözünmesini sağlayın.
 • Saç kurutma makinesini, saçlarınızı iyice kuruladıktan sonra kullanın. 10 dakika çalışan bir saç kurutma makinesi; 60W’lık bir lambanın 3 saat yanmasına eş değer elektrik tüketimi yapar.
 • Klimanızın periyodik bakımını mutlaka yapın. Hava akışını engelleyecek bir pozisyonda kullanmayın. Soğutulan ortama güneş geliyorsa perde, vs. ile kapatarak gereksiz ısı artışını engelleyin. Klimalı ortamda kapıları sakın açık tutmayın.
 • Televizyon, DVD, bilgisayar gibi elektronik aletleri mutlaka ama mutlaka stand by modundan çıkarın. Yani mesela televizyonunuzu mutlaka düğmeden kapatın, hatta fişini çekin. Aynı şekilde bilgisayarınızı da uyku modunda bekletmeyin. Tamamen kapatın ve fişini çekin. Elektronik aletler stand-by modunda da elektrik tüketmeye devam ederler ve ömürleri kısalır.
                  Ali Özgenç

Apartmanlarda yapılabilecek elektrik tasarrufu

Evlerde gerçekleşen elektrik tüketiminin %20’si aydınlatmadan dolayıdır. Yani hem evimizde hem de apartmanımızda aydınlatma tasarrufu yapmak, elektrik sarfiyatını ciddi oranda düşürecektir. Bunun için alınabilecek başlıca önlemler ise:

 • Eski tip lambalar yerine Kompakt Fluoresan Lamba (KFL) veya LED lamba kullanın.
 • Apartman boşluklarında çatı pencereleri oluşturun. Buradan girecek güneş ışığı doğal aydınlatma sağlayacaktır.
 • Çatı penceresine ek olarak ışık tüpleri de kullanabilirsiniz. Işık tüpleri; güneş ışığını toplayıp, güneş almayan iç ortamlara ileten cihazlardır.
 • Apartman ve ev boyasında açık renkler tercih edin. Güneş ışığını yansıtarak aydınlatma tasarrufu sağlayacaktır.
 • Kat ışıkları, umumi tuvalet gibi ortamlarda hareket sensörlü lambalar kullanın.
 • Uygun olduğu sürece güneş enerjili sistemlerle elektrik temin etmeye çalışın.

Okumadan geçmeyin: Dünya ve güneş enerjisi


Tükettiği elektriğin yaklaşık %72’sini dışarıdan alan Türkiye’de yukarıdaki tasarruf unsurlarına dikkat etmek, hem ev ekonomisine hem de ülkemizin enerjide dışa bağımlılığının azalmasına önemli ölçüde katkıda bulunacaktır.

Yapılan tasarrufların yanı sıra elektrik tüketiminde meydana gelecek azalmalar çevre kirliliğini azaltacak, gereksiz enerji sarfiyatını engelleyerek daha temiz bir dünya oluşmasına katkı sağlayacaktır. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması bu doğrultuda yapılması gereken şeylerden sadece biridir.

Ha tabii ki; 3-4 kişinin yaşadığı evlerde gönüllü olarak yapılan tasarruflara ilaveten; fabrikalarda, büyük üretim tesislerinde de aynı şeylere dikkat edilmesi gereklidir. Söz konusu %35’lik tasarrufun üretim tesislerinin her birinde gerçekleştiğini düşünün…

 

 

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*