Fethiye’nin doruklarındaki bir saklı cennet: Faralya

Herkesçe bilinen ve sevilen yöreleri bir yana; ormanların derinliklerinde, tepelerde veya ulaşılması zor kıyılarda gizli kalmış, henüz tam anlamıyla keşfedilmemiş bölgeleriyle de meşhurdur Türkiye’miz. Bu saklı mekanlardan bazıları keşfedilmekle beraber yeni tesisler ve eğlence olanaklarına sahip olmakta, bazıları ise el değmemiş havası ile doğa turizmi için adeta bir baş yapıt haline gelmektedir. İşte Faralya Köyü; günümüzde hala bu saklı cennetlerden biridir.

Faralya nerededir?

Fethiye’de bulunan Faralya Köyü; sahip olduğu deniz kıyısının yanı sıra Kelebekler Vadisi’nin ve Ölü Deniz’in neredeyse yanıbaşında bulunan ve alternatif yollardan son derece zor ulaşım koşullarına sahip bir bölgedir. Dolayısıyla Faralya’ya varabilmek için tarzınıza bağlı olarak tercih edebileceğiniz pek çok seçenek mevcut: Fethiye üzerinden arabayla da ulaşabilirsiniz, Kelebekler Vadisi’nden dağcılığı andıran zorlu bir tırmanış veya diğer ekstreme yollara saparak da… Her ne şekilde olursa olsun; sonuç olarak bu gizli cennete sorunsuz bir şekilde varabilirsiniz.

Yukarıdaki resim Likya Yolu’nu gösteriyor fakat soldaki başlangıç kısmında Ölüdeniz noktasının hemen altında Faralya’nın bulunduğunu görebilirsiniz.

Faralya’da tatil olanakları

Henüz keşfedilmemiş bir cennet olarak değerlendirilmesine bakmayın. Faralya’da hem sade ve mütevazı koşullarda, hem de daha yüksek standartlarda konaklayabileceğiniz pek çok seçenek mevcut… Hepsi de bölgenin doğal ve tarihi dokusunu yansıtarak doğa turizmi adına gereken sorumlulukları başarıyla yerine getiriyor.

Tatil süreniz boyunca yararlanabileceğiniz fırsatlara gelirsek: Faralya’nın el değmemiş doğasından, temiz havasından ve huzurlu atmsoferinden bahsetmeye gerek bile yoktur eminim. Bunun dışında köy ve çevresinde Roma-Likya dönemlerinden kalan sayısız tarihi eserin ve kalıntının, eşsiz ve hayran bırakan manzaraları, yemekleri ile birçok mekanın, yanı başınızda bulunacak olan Likya Yolu, Kabak Koyu, Kelebekler Vadisi ve hatta 12 adanın tadına varacak; yan yana dizilmiş onca doğal ve tarihi mekanın büyüsünden kendinizi alamayacaksınız. Hem de orta halli bir tatil bütçesinde sahip olsanız bile…

Faralya Köyü ve çevresi hakkında sizin düşünceleriniz nelerdir? Yorum kısmında bizlerle deneyimlerinizi paylaşırsanız seviniriz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*