GDO’nun yararları nelerdir? Gerçekten anlatıldığı gibi gerekli midir?

GDO’nun ne demek olduğuna, nasıl ve ne şekilde kullanılıp günlük hayatımıza yerleştirildiğine dair temel bilgilerden önceki yazımızda bahsetmiştik. “GDO nedir? Neden kullanılır?” adlı yazımızı bağlantının üzerine tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bu yazımızda ise halihazırda tarım ve üretim piyasasının içerisinde olan GDO’nun öne sürülen yararlarlılık iddialarından ve gerekli görülme sebeplerinden bahsedeceğiz.

Şahsen bu mesele uzunca bir süredir benim de epey ilgimi çekmişti. Çünkü “GDO zararlıdır?” ve türevi iddialarda bulunan herkese yapılan ilk savunma, tarımdan anlayan anlamayan kim olursa olsun “GDO’nun kullanılması gereklidir. Kullanılmazsa olmaz.” şeklindeki cümleler idi. Halkın içinden her konuda bilgisi olan zatların yorumu bu şekilde olurken; Turkiye’deki ilgili tarım ve ziraat mercilerinin ısrarla ürünlerde kesinlikle GDO kullanılmadığını vurgulaması ise durumu daha da ilginçleştirmekte idi.

Sonuç olarak bizler de GDO gerçekten söylendiği gibi gerekli bir uygulama mıdır? Yapılan iddialara karşı neden ısrarla böyle bir şey olmadığı yönünde sav üretilmektedir? Eğer kullanılıyorsa kesin gözüyle bakılan zararları nelerdir? Sevgili yer-su okurlarına bir brifing sunmak istedik:

GDO’nun yararları nelerdir?

Günümüzde GDO’nun en çok kullanıldığı ülkeler arasında ABD başı çekerken; Malezya, Filipinler ve çevredeki diğer ülkeler de onu takip etmektedir. Dolayısıyla GDO’nun yararlarına dair en çok savunma açıklaması da buraların yetkililerinden gelmektedir.

Eğer şimdiye kadar yapılmış ve kayıtlara geçmiş savunmaları derleyip genel bir kategori yaratacak olursak GDO’nun faydalı olduğu başlıca iki kategori şu şekildedir:

1) Bitkileri tarım zararlılarına, kimyasal ilaçlara ve çeşitli dış müdahalelere daha dirençli hale getirmek. Böylece üretimdeki fireyi azaltmak.

2) Pek çok iyi ve istenen özelliği tek bir üründe birleştirip birim alanda daha fazla verim almayı başarmak.

Burada en dikkat çekici hususlardan biri şudur. Günümüzde GDO uygulamalarının neredeyse tamamında kimyasal ilaçlara ve zararlilara karşı direnç arttırmak amaçlanmaktadır. Hem de mısır, pamuk, soya gibi ürünlerin ABD’de daha bu zamanda bile %95 civarı miktarının GDO’lu olarak üretilmesine rağmen..

Peki sevgili okurlar, bundan sonrasında ne olmaktadır? Tabii ki GDO’lu tohumları ve kimyasal tarım ilaçlarını aynı anda üreten ABD’li ve çeşitli ülkelerdeki sektör devlerinin, pardon kartellerinin kasası daha fazla dolmaktadır.

Yapılan savunmalarda şunu rahatlıkla görebilirsiniz: Size GDO uygulamasının birim alanda çok daha fazla verim yaratacağını söyleyip; 2050’ye kadar 10 milyara yaklaşması düşünülen dünya nüfusu öne sürülüp açlığın ve fakirliğin azalacağını öne süreceklerdir. O zaman sormak lazım:

1) Neden yeryüzünde var olan bütün GDO’lar tarım ilaçlarına ve zararlılarına karşı direnç arttırmaya yöneliktir? Ki bu durum GDO’lu tohumların ve nasıl olsa bitkiye zarar vermiyor diye umarsızca kullanılan tarım ilaçlarının aynı kartellerden alımını sağlamakta ve piyasaya hem genetigi değiştirilmiş, hem de bol ilaca maruz kalmış ürünlerin salınmasını sağlamaktadır?

2) Bugünkü ve gelecekteki muhtemel açlık madem kafanızı meşgul ediyor. O aç gözlülüğünüzden ve bugünkü gelir dağılımı haklıymışçasına gösterdiğiniz kayıtsızlıktan vazgeçip harekete geçseniz, bu sorun çok daha kolay çözülemez mi?

Şunu da belirtelim: GDO üretiminden kasasını dolduran karteller; neyin ne olduğunu bilerek eleştiren, olaylara sakin ve araştırmacı tutumla yaklaşan bilim insanlarını, ilerideki verim artışı, fakirliği azaltması gibi vaatlerle tatmin etmeye çalışmaktadır. Böylece bilim insanlarının en büyük zaafı olan teorik olarak kanıtlanabilir ve uygulanabilir bir uygulamaya sıcak bakma konusunda bir propaganda yapmaktadır. Araştırmacı tutumu bir de şu şekilde kullanmanızı öneririz:

1) İlk yazımızda bahsettiğimiz gibi; doğada insan eliyle yaratılan bir seçilimden ziyade laboratuar ortamında oyun oynar gibi üretilen GDO’lu gıdaların insan bünyesinde hiçbir etki yaratmaması mümkün müdür?

2) Elinizi vicdanınıza koyup cevap verin: Sizce o aç gözlü akbabalar; yıllar sonrasında o fakirliği bitirecek GDO teknolojisini elde etseler bile; bunu dedikleri gibi açlığa ve fakirliğe karşı kullanacaklar mı?

Teorik olarak bir hesaplama doğru çıksa bile; bu olayın gerçeğe dökülmesi, toplumsal ve sosyal boyutta yaratacağı etki düşünüldüğünde işin hiç de hayal edildiği gibi olmayacağı kesindir.

Bu soru da benden olsun:

DÜNYA GERÇEKTEN DE BU NÜFUSU BESLEYEBİLMEK İÇİN LABORATUAR ÜRETİMİ GIDALARA İHTİYAÇ DUYULACAK KADAR VERİMSİZ VE ÇORAK BİR GEZEGEN MİDİR? ÖNCELİKLİ SORUN SAKIN ASGARİ ÜCRETLER VE HAKSIZ YERE BANKALARDA BİRİKEN MİLYAR DOLARLAR OLMASIN?…


Fikirlerinizi yorum kısmından gönül rahatlığıyla belirtebilirsiniz sevgili okurlar. Gelecek yazılarda görüşmek üzere.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

11 Comments

 1. yav hep ticari şeyleri söylüyorsun ama ticaret insanın vicdanına kalmış. gdo nun amacı besini geliştirmek. Açgözlülük gdo nun degil insanlığın zararıdır.

  • Mustafa Bey;

   Sisteme dair şeyleri de söylememizin sebebi iki konunun birbirinden ayrılamayacak olması. Ayrıca sadece GDO’yu ele alacak olursak; yapılması gereken tek şey, bitkinin verimini arttırmak amacıyla enjekte edilen maddelerin yan etkilerini araştırmak. Araştırmadan sorgulamadan GDO düşmanı olan yobazlar değiliz. Fakat olası zararlar konusunda durum pek iç açıcı değil. Ayrıca gerek de olmadığını söylüyoruz. Durum bundan ibaret. Size sunulan gerekçe ticariyse eğer, siz de ticari şeyleri söylemeden geçemezsiniz…

   • Sayın Yersu:

    GDO gereksiz değildir ki eğer bunu asıl amacı olan ürünleri geliştirip dayanıklılığını arttırmak amacıyla kullanılırsa bir sıkıntı olmayacaktır. Afrika’da ki açlığa da çare olacaktır.(Amacı doğrultusunda kullanılırsa.) Hala açlıktan bahsediyorsanız bu da dediğim gibi insanlığın suçudur. GDO’nun önemi göz ardı edilemez.(Biraz araştırırsanız GDO’nun zararlı olduğunun belgelerle kanıtlanmadığını göreceksiniz. Yani yararı zararından FAZLADIR.)

 2. dünyada günde ortalama 25 bin insan açlıktan ölüyor. bu ölümlerin çoğu da afrika kıtasında ki gibi ülkelerde meydana geliyor. afrika yaşanması zor bir yer ve orada yaşamayı o insanlar seçmedi. kurak topraklarda yaşıyorlar tarım çok az iş imkanı yok denecek kadar az. ayrıca gelişmiş bir kıta olduğu da söylenemez. insanların açlıktan ölmemesi için yapılması gereken mümkün olduğunca az üründen çok verim elde etmek. böylece ölümleri en aza indirebilir ve hatta sıfırlayabilir. şimdi eminim ki kanser olacaklar sağlıkları bozulacak buna bağlı olarak ölümler olacak diyeceksiniz. her hastalık öldürmez ve bir çok hastalığın tedavisi var ha evet tedavi edilemeyecekler olacaktır elbet ama sorarım size bu sayı günde 25 bin den az mı olur çok mu ? ayrıca siz bir sabah uyandığınızda çocuğunuz açlıktan ölmüş olsun ister misiniz? teknoloji insan aklının alamayacağı bir raddeye ulaştı. daha geçenlerde japonya da sipariş üzerine çocuk yapıldı. teknoloji bu seviyedeyken sizin dediğiniz kanser yapıyor hasta ediyor gibi sorunları ortadan kaldırıla bilir. bunlar teknoloji sayesinde mümkün.

  • Birincisi; bu yazı GDO’nun tamamiyle zararlı bir şey olduğunu iddia etmemektedir. Bizden saklanabilecek olası zararlı yönlerine yönelik bir kritik, bir analiz yapmaktadır. Evet; insanın doğada binlerce yıl boyunca bitkiler üzerinde kendisinin yaptığı seçilimle GDO’nun teknik olarak pek bir farkı yoktur. Hatta buradan ‘Canlı aslında nedir ki?’ diye bir soruya kadar da gidebilir bu… Sadece diyoruz ki bu olay tamamen zararsız bir şey değil, kaldı ki yan etkilerinin olmamasına inanmak içi kör cahil olmak gerekir. Bunun araştırılması, soruşturulması gerekir. Neden GDO diyoruz da neden trilyonlarca dolar lüksümüzden feda edip tarımsal kalkınmaya harcamıyoruz? Bu teknoloji değildir. Dünyanın efendilerinin siz teknoloji hayranlarını ‘oo dünya kalkınıyor bak’ diye uyutup servetlerine servet katmasıdır. Ve anlamadığım şu: GDO’nun sağlığa zararlı ya da yararlı olmasıyle AFrika’daki insanların açlıktan ölmesi arasında nasıl bir bağ kurdunuz? Afrika’daki insanların açlıktan ölmesinin sebebi sizce nedir? Bir GDO’ya mı bağlı yani her şey?… Bana ticari şeyler hakkında yazdığımı söylediniz ama o kadar sermaye uşağısınız ki GDO ayağına sistemi savunayım derken konudan sapan siz oldunuz zaten…

   • ya bizde gdo zararsız demiyoruz ama onlarca yararı, bu zararlar yüzünden gözardı edilemez.

   • birinci olarak evet gdo %100 yararlı diye bir şey demedim tam tersine zararlarının olduğunu da bizzat söyledim. gdo teknoloji ürünü olduğu için gelişime açık bu da günümüzdeki konumundan daha ileriye gidebileceğini gösteriyor
    ikinci olarak canlı aslında nedir gibi felsefi bir düşünce cidden ucu çok açık bir düşünce onu farklı bir zamanda konuşmayı yeğlerim Not olarak canlının biyolojik tanımı şudur Canlı, organize olan ve bu organize karakteri sayesinde de kendi devamını sağlayabilendir. Kendiliğinden çeşitli kimyasal tepkimeleri gerçekleştiren, bu tepkimeler sayesinde yapı taşlarını kendisi oluşturabilen veya gerektiğinde bunları yıkabilen, üreyebilen, içinde bulunduğu koşullardan haber alabilen ve bunlara karşı tepkiler oluşturabilen ve en önemlisi de, bunların hepsini yapabilmek için mutlaka enerjiye ihtiyaç duyan her şey “canlıdır”.
    üçüncü olarak’Neden GDO diyoruz da neden trilyonlarca dolar lüksümüzden feda edip tarımsal kalkınmaya harcamıyoruz?’ demişsiniz gönül ister tarım alanlarını artıralım ileriye dönük planlar yapalım ama dünyadaki ülkelerin bir araya gelip hadi tarım alanları kuralım geleceğimiz için çocuklarımıza tarla bırakalım demiyor ve demeyecekler bunu dünyayı takip eden herkes az çok anlayabilir
    dördüncü olarak neden hep afrika demişsiniz. afrika çok gelişmiş bir ülke değil tarım alanları kısıtlı toprakların çoğu verimsiz insan gücü az bu nedenler üretim ve az. ürün az olunca herkese yetemiyor. ölümlerin sebebi gdo kullanmamak değil kaynak yetersizliği. gdo bu kaynakları artırabilmek için bir araç sadece.
    son olarak bana sermaye uşağı demişsiniz size şöyle basit bir örnek vermek istiyorum gdo bir araba olsun sürücüsü de insanlar bu arabayı son hızda duvara vurduğunuzda arabada mıdır suç yoksa insanda mı ? (demek istediğim gdo bir araç onu iyi veya kötü yönde kullanan insanlar yüzünden gdo yu suçlayamazsınız burada suçlular insanlar oluyor)

   • afrikadaki açlığın sebebi tabiki insan burda gdo suçlananamaz.
    ayrıca gdo zararını açıklarken ticarete kaçıp konudan sapan sizsiniz.

 3. birinci olarak evet gdo %100 yararlı diye bir şey demedim tam tersine zararlarının olduğunu da bizzat söyledim. gdo teknoloji ürünü olduğu için gelişime açık bu da günümüzdeki konumundan daha ileriye gidebileceğini gösteriyor
  ikinci olarak canlı aslında nedir gibi felsefi bir düşünce cidden ucu çok açık bir düşünce onu farklı bir zamanda konuşmayı yeğlerim Not olarak canlının biyolojik tanımı şudur Canlı, organize olan ve bu organize karakteri sayesinde de kendi devamını sağlayabilendir. Kendiliğinden çeşitli kimyasal tepkimeleri gerçekleştiren, bu tepkimeler sayesinde yapı taşlarını kendisi oluşturabilen veya gerektiğinde bunları yıkabilen, üreyebilen, içinde bulunduğu koşullardan haber alabilen ve bunlara karşı tepkiler oluşturabilen ve en önemlisi de, bunların hepsini yapabilmek için mutlaka enerjiye ihtiyaç duyan her şey “canlıdır”.
  üçüncü olarak’Neden GDO diyoruz da neden trilyonlarca dolar lüksümüzden feda edip tarımsal kalkınmaya harcamıyoruz?’ demişsiniz gönül ister tarım alanlarını artıralım ileriye dönük planlar yapalım ama dünyadaki ülkelerin bir araya gelip hadi tarım alanları kuralım geleceğimiz için çocuklarımıza tarla bırakalım demiyor ve demeyecekler bunu dünyayı takip eden herkes az çok anlayabilir
  dördüncü olarak neden hep afrika demişsiniz. afrika çok gelişmiş bir ülke değil tarım alanları kısıtlı toprakların çoğu verimsiz insan gücü az bu nedenler üretim ve az. ürün az olunca herkese yetemiyor. ölümlerin sebebi gdo kullanmamak değil kaynak yetersizliği. gdo bu kaynakları artırabilmek için bir araç sadece.
  son olarak arkadaşıma sermaye uşağı demişsiniz size şöyle basit bir örnek vermek istiyorum gdo bir araba olsun sürücüsü de insanlar bu arabayı son hızda duvara vurduğunuzda arabada mıdır suç yoksa insanda mı ? (demek istediğim gdo bir araç onu iyi veya kötü yönde kullanan insanlar yüzünden gdo yu suçlayamazsınız burada suçlular insanlar oluyor)

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*