Geri dönüşüm işi yapmak isteyenlere

Geri dönüşüm ve yenilenebilir enerji gibi endüstriyel faaliyetler hakkında o kadar genel bilgi verdikten, ne derece gelecek vaat ettiklerinden ve yapılacak yatırımların gelecekte sahip olacağı önemden bahsettikten sonra bu işlere başlamak isteyenlere yönelik birkaç yazı yazmazsak olmaz. Evet, geri dönüşüm işi kurmak isteyenlere yönelik olarak hazırladığımız bu yazıda, “girişimci ruhlu çevreciler” e, yani çevre bilincini sektörel anlamda yansıtmak isteyenlere birkaç tavsiyede bulunacağız. Buradan sonra gerçek hayatta yapacağınız araştırmalar ve sonunda vereceğiniz karar da tamamen sizin ön görünüze kalmış.

Geri dönüşüm işi nedir?

Basit bir tanımla geri dönüşüm; “İşe yaramaz veya atık durumunda bulunan tekrar kullanılabilir malzemelerin gerekli işlemler ve ekipmanlar yardımıyla ikincil olarak üretim zincirine katıldığı faaliyetlerin tümüdür.” Yani atıkların toplanmasından dönüştürülmesine ve pazarlanmasına kadar her şey geri dönüşüm zincirinin bir parçasıdır.

Bunu da merak edebilirsiniz: Türkiye ve cam geri dönüşümü

Bu açıklayıcı tanım aslında bizlere geri dönüşüm sektörünün niteliği ve isi yapacak kişide bulunması gereken meziyetler hakkında ip ucu veriyor. Kısaca değinirsek:

 1. Geri dönüşümcülük ekolojik duyarlılık eşliğinde daha çok ilham alınabilecek ve ilerilere taşınabilecek bir alandır evet. Fakat tüm bu faaliyetler sivil toplum kuruluşlarında çevre gönüllüsü olarak çalışmak gibi değil, bildiğimiz ekonomik ve iş dünyasına yönelik kurallarla işlemektedir. Yani geri dönüşüm; sanayinin ve üretimin ayakları gayet yere basan bir sektörüdür.
 2. Yukarıdaki duruma bağlı olarak geri dönüşüm işi yapacak kişilerin girişimciliğe uygun, bir girişimcide bulunması gereken kişisel özelliklere sahip olması gereklidir. İş disiplini, planlı çalışma, sektörün ve ekonominin takibinde olma bunlardan sadece birkaçıdır.

“Ben bunların zaten farkındayım. İşe başlamak için nelere dikkat etmem lazım onlardan haber ver.” diyorsanız yazının devamı sizin için.

Geri dönüşüm işi nasıl kurulur?

 • Biliyorsunuz ki geri dönüşüm denilen sektör bin bir çeşit alt kola sahiptir. Kağıt, plastik, cam, pil, gibi malzemelerden hangisi üzerine çalışmanız gerektiğini seçmiş olmanız gereklidir. Başlıca geri dönüşüm çeşitlerine şöyle bir göz atmak isterseniz ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.
 • Yukarıda bahsedilen materyal seçimini kişisel tutkunuza veya önceden sahip olduğunuz tecrübelere göre yapabilirsiniz ama size en kısa sürede kalkınma sağlayacak seçim, çevrenizde bulunabilecek atık çeşitlerini ve sektörde bulunan eksikliği araştırarak yapacağınız seçim olacaktır.

İlginizi çekebilir: Türkiye ve beton geri dönüşümü

 • Araştırmalarınız neticesinde geri dönüşüm zincirinin hangi kısmına ağırlık vereceğinize karar vermeli ve ekipmanlarınızı buna göre temin etmelisiniz. Örneğin; atıkların toplanması ve dönüşüm tesislerine ulaştırılmasıyla ilgilenecek iseniz bir kamyonet, pikap, vs. araç sahibi olmanız ve sizinle beraber atık toplama yapabilecek eleman çalıştırmanız gerekecektir. Eğer dönüşüm kısmıyla ilgilenecek iseniz, kullanılması gereken kırıcı, eritici, vs. makineler konusunda biraz bilgili olmanız ve bu yatırımları yapacak bütçede olmanız, depo, vs. imkanlarınızın bulunması gereklidir. Bu yüzden acemilere bir tüyo olsun: Sektöre tamı tamına sıfırdan baslayacak olanların önce toplama işine başlamaları ve bu şekilde tecrübe kazanmaları tavsiye edilmektedir.
 • Her ne kadar çevrenizdeki imkanlara ve kişisel tercihinize göre seçebilecek olsanız da atık çeşitlerinin alım-satım fiyatları değişiklik göstermektedir. Bunu da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
 • Bütün bu önemli hususlara göre stratejinizi belirledikten sonra iş planı, yatırım maliyeti, 1-2 yıllık hedefler gibi aşamaları da tamamlamalı ve kuruluş için kolları sıvamalısınız. Bu kısım zaten ürün ve hizmet fark etmeksizin girişimciliğin ortak aşamalarıdır.

Geri dönüşüm işi için alınması gereken belgeler

 1. İlgili devlet makamlarından alacağınız işletme ruhsatı, izin, vs. prosedürler burada da değişmemektedir. İş kurmaya yönelik aşamaları kat etmeniz şarttır.
 2. Geri dönüşüm işine has zorunluluklara gelirsek; kuruluş ve büyüme çevrelerindeki tüm faaliyetleriniz devletin belirlediği geri dönüşüme ve çevreye yönelik kanunlar çerçevesinde olacaktır. Bu yüzden Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından çıkarılan Çevre İzin ve Lisans yönetmeliğine yeterince hakim olmanız ve buradaki kurallarla herhangi bir uyuşmazlık yaşamamanız gereklidir.
 3. İşe yeni başladığınız zaman alacağınız bir geçici lisans belgesi fiilen faaliyetlere başlamanız ve bir yıl içinde geri kalan zorunlulukları yerine getirmeniz için bir geçiş aşaması niteliğindedir. Tabii daha sonra atık yönetimine, eleman çalıştırmaya, çevre mühendisi bulundurma zorunluluğuna yönelik aşamaları da tamamlamanız gerekecektir. Bir yıllık geçici lisans belgesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüklerinden kolayca başvuru yapabilir, aklınıza gelecek doğaçlama sorulara da buradan cevap alabilirsiniz.
 4. Gerekli şartları sağladıktan sonra İl Müdürlüğü uygunluk yazısı, Sanayi Sicil Belgesi, Mali Sorumluluk Sigorta Poliçesini gibi belgeleri alıp, belli başlı sorular ve kriterlerden oluşan denetlemelerden geçer not aldıktan sonra geri dönüşüme başlayabilirsiniz.
 5. Hem ekolojiye katkıda bulunup hem de para kazanabileceğiniz nadir sektörlerden birine resmen giriş yaptınız. E hadi, devasa tesisler, tonlarca atıklar sizi bekler. Hayırlı uğurlu olsun…

Okumadan geçmeyin: Belediye tarafından toplanan geri dönüşüm atıkları çevreyi nasıl etkiliyor?

Geri dönüşüm isine girmek isteyen yeni arkadaşlara tavsiyede bulunmak isteyenler; yanında çalışacak veya ortaklık arayanlar: Dileklerinizi yorum kısmında belirtebilir veya sitemizde yapacağınız yazarlıkla daha fazla insana ulaşabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

88 Comments

 1. Bu sektöre bayan olarak ilk adımını atmayı düşünüyorum. Ve sadece atıkları toplamak ve ulaştırmak degil. Eski sanıp attıklarımızdan yeni yepyeni üretimler yapmayıda hedefliyorum. Bakalım hayırlısı

  • Çıktığınız yolda başarılar diliyoruz Eda Hanım. Bayanların bu sektörlere olan ilgisinin artması dileğiyle. Her türlü tanıtım, vs. faaliyeti için çekinmeden iletişime geçebilirsiniz:)

  • Bu işe adım attınız mı merak ediyorum. Bende yapmayı düşünüyorum.Sizden bilgi almak istiyorum

  • Aksaray ilinde elektronik atık toplama işi yapmak istiyorum.Deneyimi olan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?

  • mrb arkadaslar ortaklık isteyen bır arkadas varmı göruşebılırım 05353509355-05448397708

   • Şener bey merhaba ,nası bi ortaklık istiyorsunuz.İstanbulda mısınız?
    Ben 8 sene geri dönüşüm tesisinde idari işler görevini icra ettim.Düşüncelerinizi ne yapmak istediğinizi paylaşırsanız sevinirim.
    Tel numaram 0542 310 40 45

  • Eda hanım bu sektörde bulunmanız bir bayan olarak çok iyi bende bu işi yapacak bana yardımcı olur musunuz

  • Merhaba,bende kadın olarak bu işi yapmak istiyorum fakat tecrubem yok.sizdeki gelişmeler nelerdir bu iş üzerinde çalışmaya basladinizmi.?

   • Bn inşaat işiyle ugraşiyorum yilardır malzemeli tum isleri yapiyorum bu atik yağ işine dünüşum isine girmeye karar verdim ankarada oturuyorum bnle ortak olarak girmek isteyen burda ulaşabilirler05537353592

 2. Selam
  Ben eski araç lastik geri dönüşüm isine girmek istiyorum . Yanı ötl işine.
  Saygılarımla
  Oktay

 3. bende bu işi yapmaya karar verdim.bayan bir girişimci olarak çok heyecanlıyım. hayırlısı inş.

 4. plastik atık geri dönüşüm işine girmek istiyorum..fakat ne gibi işlemler (lisans–izin belgeleri vs..) için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum..yardımcı olursanız sevinirim..05426407748

 5. Plastik geri dönüşüm çocukluk hayalimdi 😖 ama sadece plastik geri dönüştürüp yeni plastik malzemeler yapmak ve bunu pazarlamak.örneğin çöpe atılmış her türlü plastikten geri dönüşüme sokarak kullanılan diğer plastik esyalara döndürmek
  Ama nasıl yapacam 😥😥bilmiyorum

 6. Uluslararası Standartlara uygun alüminyum biyet üretimi için geri dönüşüm tesisi kurmayı planlıyorum, fizibilite ve proje çizim aşamasındayım. İstanbul Ünv. Metalurji Malzeme Bölümünden istediğim teknik desteği alabiliyorum. Türkiye’nin konumu gereği köprü görevi görmesi açısından kurulacak geri dönüşüm tesisini Sakarya-Kocaeli-Tekirdağ-Edirne şehirlerinde ön görmekteyim. 2018 in ilk aylarına kadar fizibilite, tesis projesi ve makina maliyetlerini, Türkiye deki alüminyum üretim,atık ve kullanımına ilişkin istatistikleri ve analizleriyle beraber hazırlamayı planlıyorum. Hali hazırda Kalkınma Bakanlığı’ndan, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’ndan randevu sunum ve destek için randevu talebimiz bulunmaktadır. Ayrıca yatırımcı aramaktayım ve tabi mümkünse bu konuda saha tecrübesi olanlardan yol gösterici yorumları rica ederim.

 7. istanbul beylikdüzünde 2300 m2 arsam var .
  burada geri dönüşüm yapmak istiyorum.
  lisansı olan arkadaşlarla beraber çalışmak istiyorum

  • Selamualleykum plastik bidon Moblen işine ortak arıyorum ucuza maliyeti vardır her çeşit plastik yurt dışından getirilebilir bu işten anlayan bir yoldaş arıyorum saygılar

   • Pet şişe geri dönüşümü üzerine fabrikamız var. Faal çalışıyoruz. Bilgi almak isteyen arayabilir.
    Ancak bilmeyenler için söyleyeyim, ciddi sermaye isteyen bir iş
    05308781201

 8. Ben geri dönüşüm maddelerini geri dönüşüm atık merkezi adı altında depolayıp balya şeklinde presleyerek granül tesislerine satmak istiyorum isgmacar56@gmail.com adresinden bana ulaşılır mi böyle düşüncesi olanlar

 9. merhaba bende lastik geri dönüşüm işi yapmak istiyorum yanlız bu konuyla ilgili bilgim çok az ve netten bilgi toplayarak yapmak istiyorum sizce başarılı olabilirmiyim yoksa her işi bilenin yapmasımı lazım..

 10. Ankara da sadece plastik ve pet geridönüşüm işine başlıyoruz. Uygun fiyata malzeme alımı yapabilecek piyasam ve pazarım var benim le birlikte çalışacak satış ve malzeme konusunda tecrübeli ortak arıyorum. Ankara bölgesinde bu işi yapmayı düşünen varsa beraber çalışa biliriz.

 11. Geri dönüşüm işine pet plastik karton işine girmek istiyorum 10 yıldır bu sektörde çalışıyorum kendine ortak arıyorum 05312433740

 12. efendin merhabalar ben adana dan ali kılıç bende elektronik ana kart ve bort laar için geri dönüşüm işini kurmak istiyorum bunun için nerelere baş vurmam gerekli neler yapmalıyım ne gibi işlemler (lisans–izin belgeleri vs..) için ne yapmam gerekiyor bilmiyorum..yardımcı olursanız sevinirim,KOSGEB ten destek alabiliyorsunuz
  ali_01986@hotmail.com meil adresinden veya 5354720723 telden bana yazarsanız sevinirim

 13. Arkadaşlar ben Tokattan alper burda esnafım ve bende şuan araç bakıyorum bi minibüs satın alıcam kendim bizzat ek iş olarak plastik hurda vs. toplamayı düşünüyorum sonrasında ne olur bakıcam bakalım işi bilmiyorum ama öğrenirim sanırım karlı bir iş ise belki işletme kurarım inşaallah rızkı veren Allah’tır niyetiniz Halis olsun yeterki gerisini düşünmeyin Allah yardımcınız olsun… işi bilen arkadaşlar akıl verirseler memnun oluruz herşey için teşekkür ederim.. 05466696061

 14. Herkese merhaba. Şu anda lastik geri dönüşüm ile alakalı bütün fizibilitesi hazır. Enerji üretimi yapacak olan proje yatırımcı arıyor. Fizibilite olarak A’dan Z’ye herşey hazır durumda. Bakanlığın destekleri mevcut. Makine alımı yapılacak sadece. Toplam bedel 8 milyon TL. Yatırımın geri dönüş süresi sadece 1 yıl. İlgilenen yatırımcı adayları yazabilir. Sermayeleri oranında yatırımın bir kısmına ortak da olabilirler.

 15. BEN DE BU İŞİ YAPMAK İSTİYORUM, MANİSA İZMİR MERKEZLİ, İLK ETAPTA EGE BÖLGESİNDE BU İŞİ YAPMAK İSTEYEN DENEYİMLİ DENEYİMSİZ ARKADAŞLAR İLETİŞİME GEÇEBİLİR
  EMRE KANIL 530 20 20 575

 16. Merhaba , ben Çin’den Cem. Lastik geri dönüşüm işine girecek olup uygun fiyata makine , ekipman ihtiyacı olan arkadaşlara yardımcı olabilirim . iletişim: 008615314966456(whatsapp/wechat) e-mail :2128691164@qq.com

 17. Malatyada yaşayan geri dönüşüm hakkında bilgi sahibi olan varsa konuşmak isterim. Araştırıcam aklıma yatarsa bende yaparım. 538 847 1453

 18. merhabalar, bende Ankarada ikamet etmekteyim. mimarım yıllarca inşşat sektörünce faaliyet gösterdim. ancak bu geri dönüşüm işine bu aralar merak salmış durumdayım ve artık açıkcası içinde bulunduğum sektörden yeterince keyif almıyorum. Açıkcası geri dönüşüm şirketi üzerinde daha detaylı bilgi Ankara içerisinde yüz yüze görüşüp tavsiye, ortaklık veyahut mevcut şirketinin büyütmeyi hedefleyen kişilerle seve seve görüşebilirim. Çağrı : 0537 555 59 39

 19. merhabalar,
  artvin / hopa merkezli olarak geri dönüşüm işi yapmayı düşünüyorum.
  tecrübesini aktaracak firma veya bu işi ücretli olarak yapan tecrübesi olan kişi veya firmaya ihtiyacım var.
  atık toplamaktan ziyade atıkların işlenmesi noktasında yatırım yapmak istiyorum uzun yıllardır konuyu araştırıyorum.
  bilgi verebilecek veya fikir birliği yapabileceğimiz bir arkadaş olursa mail bekliyorum teşekkürler,
  harikeyn_08@hotmail.com

 20. Merhaba
  Biz iki arkdaş bir süre önce geri dönüşüm işine niyetlendik böyle büyük çaplı bir iş değil sadece bir kamyonet alıp sağdan soldan hurda toplayarak başlamaktı amacımız
  Hatta internette deneme ilanı vermiştim iki sene önce O iki sene de haftada en az 2 3 kişi arıyordu hurdaları mı alır mısınız diye ancak paramız olmadığı için bir kamyonet bile alamadık bu konu ile ilgili yardımcı olabilecek kişilerin Mesajlarını bekliyorum KOSGEB’in ya da devletin herhangi bir hibe desteği var mı bu işle ilgili ya da sermayesi olup bu işte bize ortak olmak isteyen kişilerin Mesajlarını da bekliyorum
  Mailim omerozden_89@hotmail.com

 21. merhabalar ben bende zonguldakta gerı donusum ısını yapmak ıstıyorum. bu konuda gereklı bılgı almak ıstıyorum. 0506 344 43 14 telefonum bu. bu konuda bılgı sahıbı olanların aramasını temennı edıyorum.

 22. Merhaba Bende Konyada plastik geri dönüşüm ve grünür elde etmek istiyorum tecrübem yok malesef ama araştırma yapıyorum yardımcı olacak veya olacaklarla iletişim kurmak isterim ismim mehmet 05522215298 numaram herkese ALLAH ne muradı varsa versin İNŞALLAH

 23. Merhabalar bende Çorlu da yaşıyorum geri dönüşümle ilgili birşeyler yapmak istiyorum fakat bilgim yok eğitim almak istiyorum bayan olarak ne kadar başarılı olabilirim yardımcı olursanız sevinirim

  • Maddi durumunuz varsa azimliyseniz bilgiyi alırsanız başarılı olursunuz.Bende maddiyat hariç diğerleri var.ötl piroliz uzmanıyım.teknikeroffood@hotmail.com

   • merhaba fatih bey ben lastik geri dönüşüm işi yapmak istiyorum sizden bilgi nasıl alabilirim 05437146161 metin iletişim numaram bana yardımcı olursanız çok sevinirim

  • Merhabalar nurgül hanım bende çorluda hikamet ediyorum benim de bu işte gönlüm ve projem var birlik olup araştırıp girişimde bulunabilitiz.

 24. Merhaba Arkadaslar Ben ic mimar cihat demir 3 yildir Afrika/Tanzanyada proje muduru olarak calisiyorum.burada ciddi anlamda cam ve plastik geri donusum tesisi acigi bulunmaktadir. konuya hakim arkadaslara yardimci olmak isterim. detayli bilgi almak isteyenler aksam saat 19.00 dan sonra whatsapp dan ulasabilir. +255 754 865 900

 25. Yıllardır gittiğim heryerde elimden geldiğince çöpleri toplardım ve toplarken de kızardım.Gerçekten iyi bir pazarla hem maddi hem de manevi kazanç sağlayacak bir iş gibi görünüyor.kosgeb destek hakkım var.Adana da ikamet etmekteyim.Geri dönüşüm tesislerine mal tedarik etmek için proje ve ne yapabilirim bu konuda fazla bilgim yok .Evet biraz hazırcılık gibi duruyor ama bence bu Çevre için atılacak çok güzel bir olay.Bu konuda yardımcı olursanız sevinırım.

 26. Ben istanbuldan sibel,geri dönüşüm işinde çalışmak istiyorum. İlk önce araç ile toplamacılık düşünüyorum. Sonra depo yani geri dönüşüm merkezi gibi. Fakat hiç fazla bilgim yok. İşe evdeki plastikletimi paketlemeyle başladım:)))akşamları 3 saat calisicam.bu işi yapmak isteyenleri de tanımak isterim. Bilgi edinmek anlamında.

 27. TÜM GİRİŞİMCİ ARKADAŞLARA ÖNCELİKLE SELAM VE BAŞARILAR DİLİYORMUM
  Geri dönüşüm .Atık. içletme tehssisi kurmak istiyorum ciddi olan ve tercübesi olana arkadaşlarla bu işi yapabiliriz. ben Antalya da yaşıyorum ve burda bir işletme çok doğru bir nota olduguna inanıyorum .bu işin burda önü çok açık binlerce işletme binlerce Hotel v.s.r gibi durmulardan yaranllanma açısından. Birde BALKANLARDA bu işi yapmayı düşünüyorum .Ortak yapabilecegimiz tecrübeli Arkadaşla bu kouyu değerledirip karar vere biliriz çünki BALKANLARDADA MÜTİŞ potensyal var . g.s.m .. Buğra 05356527097

  • BUĞRA BEY GERİ DÖNÜŞÜM İŞİNİZDE BİR GELİŞME VARMI. YOKSA AYNI FİKİRDE SABİTSENİZ GÖRÜŞEBİLİRİZ

 28. elektronık toplama ayrıstırma ve dönüşüm tesisi kurmak istıyorum projem hazır ve onaylı gaziantep teyim baslangıç için 300 bin ihtiyac var toplam 8 milyonluk bir yatırım yatırımcı arıyorum 5335438445 hakan

 29. Merhaba! Ben yaklaşık 10 senedir İstanbul da kağıt geri dönüşüm işi yapıyordum 6 aydır memlekette taşındım pres makinam araç vs var işi resmiyette döktüm vergi levhasını teşvik belgesi ve birçok evrakım hazır sadece lisans başvurum kaldı nakit sıkıntısından dolayı ortak ariyorum Pet ve kağıt Özer’i çalışmaktayım 0544 843 2163

 30. Ben geri dönüş fabrikasında çalışmak istiyorum suleyman sirkeci acil ise ihtiyacım var oturduğum yer tekirdağ merkez

 31. Merhabalar
  Tekirdağ/Çorlu da ikamet ediyorum makina teknisyeniyim ve bu şehirde çok fazla fabrika sahası mevcut,Atık konusunda çok sorun yaşayan bir şehir plastik,poşet ve naylon gibi atıkların geri dönüşüm tesisi az sayıda bu işi yapmaya niyeti olan bu işe gönlünü vermiş ve ilgilenmek isteyen ciddi kişiler ile ortak olarak fikir yürütüp birlikte girişimde bulunabiliriz.iletişim kuralım 0545 609 54 85 e-mail:uzunoglu_424@hotmail.de site:www.teknikbilgiplatformu.com

 32. Merhabalar, Sivas ‘ta plastik üzerine geri dönüşüm makinası kullanan birileri var mı? Bu işi gelecek vaad eden bir iş olarak görüyorum ve yapmak istiyorum, bu konuda bana yardımcı olabilecek tecrübeli arkadaşların tavsiyelerini bekliyorum. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ederim.
  Mehmet Akif Seyfik 05386561881

 33. Merhabalar arkadaslar Ben bozuyuk bilecikden yaziyorum bozuyukte Geri donusum yok tur Ben bir bayan olarak Boyle biryerde geridonusum dusunuyorum bana yardimci ola bilecek misiniz

 34. dünyada ilk ve tek sistemle çöp topladım,bilgi ve teknoloji üretirim çalışma ve ekonomik gücü olan ile ortaklık iş kurarım. pazarlama bilgisi şarttır. mesai saatlerinde arayabilirsiniz 0 542 6838466 mersin

 35. Merhaba arkadaşlar düşüncemiz önceliğimiz ilk etapta sadece elektronik atık toplama sahası kurmak bu konu Hakkında tecrübesi olan arkadaşların bilgilerinden faydalanmak isteriz 0542 712 26 12

 36. elektrik-elektronik ve bilgisayar ürünleri geri dönüşümü alanında düşünüyorum. veya daha rantabl bir fikri olan varsa görüşlerinizi beklerim.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*