Geri dönüşüm nedir?Nerelerde kullanılır?

Fosil yakıtların kullanımı, atıkların bilinçsizce verimli topraklara bırakılması gibi tüm dünyayı ilgilendiren kronik çevresel sorunların artmasıyla beraber geri dönüşüm hususu eski yıllarda hiç olmadığı kadar önem kazanmış, bugün var olan atık geri dönüştürme imkanlarının yanı sıra daha iyi ve daha verimli geri dönüşüm uğruna araştırmalar yapmak için daha fazla bütçe ayrılır olmuştur. Tabii bu durumda çevreye duyarlı iyi kalpli insanların yaptıkları çalışmalar ile gelecekte geri dönüştürülmüş ürünlerin daha çok rağbet göreceğini fark eden yatırımcıların yaptığı atılımlardan hangisi daha yararlı olmuştur tartışılır. Ama kesin olan bir şey vardır ki geri dönüşüm sektörü; yıllar geçtikçe daha da popüler ve önemli bir iş kolu haline gelecek ve çevre kirliliği konusunda karşılıksız yardımları dokunacaktır.

Peki nasıl işler bu endüstri?… Geri dönüşüm dendiğinde ne anlarız? Tek cümleyle açıklayacak olursak geri dönüşüm; tekrar kullanılabilir yapıda olan atıkların çeşitli işlemlerden geçirilerek ayrıştırılması ve buradan tekrar kullanılabilir malzemelerin elde edilmesidir. Ayrıştırmalardan ve fiziksel-kimyasal proseslerden oluşan bu süreçlerin detaylı anlatımına ilerleyen yazılarımızda değineceğiz.

Biraz daha genel hatlardan bahsedeceğimiz bu yazımızda şunu belirtebiliriz ki geri dönüşüm; kağıt, metal, plastik, cam, alümünyum, pil/akü, elektronik gibi birçok farklı kolda yürütülür. Bunlardan metal, kağıt gibi halk arasında gayet iyi bilinenleri olduğu gibi daha profesyonelce ve yapılan ve ileri teknoloji gerektiren çeşitler de mevcuttur. Örneğin metal geri dönüşümü; demir-çelik endüstrisi başta olmak üzere sanayide çok önemli bir yere sahiptir. Kağıt geri dönüşümü ise ağaç kesiminin minimize edilmesi açısından en önemli geri dönüşüm çeşitlerinden biri olmasına rağmen gerek atı kağıt toplama, gerekse yeterli tesis imkanlarının bulunmaması gibi sebeplerden dolayı malesef hak ettiği konumda değildir. Şunu belirtmeden geçemeyeceğim; kağıt geri dönüşümünün gelişimine az önceki sebeplerle beraber atık kağıttan yapılan ürünlerin pahalı olması da engel olmaktadır.

Plastik ve elektronik geri dönüşümler ise daha ileri düzey ve daha uzmanca işlemler sonucu yapılan ve son yıllarda daha da önem kazanan çeşitlerdir.

Son olarak geri dönüşüm sektörünün daha popüler ve daha fazla önemsenen bir iş kolu haline gelebilmesi için dikkat edilmesi gerektiğini düşündüğümüz yegane unsurlar şunlardır:

1)Halkın geri dönüştürülebilir atıkları diğer çöplerden ayırmak konusunda bilinçlendirilmesi, bilinçlenmiyorsa teşvik edilmesi

2)Atık toplama imkanlarının arttırılarak geri dönüşüme katkıda bulunmak isteyen insanların ayağına hizmet götürülmesi

3)Geri dönüştürülmüş ürünlerin ilgili piyasalardaki popülaritesinin arttırılması

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*