Geri dönüşüme katkıda bulunmak isteyenler neler yapabilirler?

Geri dönüşüm sanayisi, yenilenebilir enerji hariç diğer tüm çevreci iş kollarına kıyasla ekonomiye daha fazla katkısı bulunan ve sanayiyi kısmen ayakta tutan bir sektördür. Bu yüzden daha önceki pek çok yazıda belirttiğimiz gibi düşüncemiz; geri dönüşümcülüğün çevreci bir etkinlik olmakla beraber planlamaya ve girişimciliğe ihtiyaç duyan, verimi arttıracak ar-ge çalışmalarına açık bir iş kolu olarak ele alınması gerektiği yönündedir.

Durum böyle olunca geri dönüşüm bilincini arttırmak olsun, atıklardan daha fazla verim almak veya daha kaliteli ürün elde etmek olsun, pek çok noktadan katkı sağlanabilir. Bu tamamen sizin üzerine düşmek istediğiniz ve yetenekli olduğunuz alana bağlıdır.

O zaman şöyle bir soru sorarsak: “Henüz hangi konuda daha verimli çalışacağını bilmeyen, geri dönüşümün hangi konularda gelişime muhtaç olduğunu saptamak isteyen kişiler ne tarz etkinliklerde, araştırmalarda bulunabilirler?” İşte birkaç kısa madde halinde bu sorunun nacizane cevapları:

1) Toplumda geri dönüşüm bilincini arttırmaya yönelik faaliyetler

Bu daha çok geri dönüştürülebilir malzemeleri ekonomiye geri kazandırmanın hem bireysel, hem ülke ekonomisi, hem de dünyanın geleceği bazında önemine dair farkındalık uyandırmakla ilgilidir. Gayet de gerekli bir faaliyet alanıdır çünkü dünya üzerinde ciddi bir nüfus bırakın geri dönüşüme katkıda bulunamamaktan dolayı üzülmeyi, geri dönüşümcülüğün ne olduğunu ve ne tarz faydalar sağladığını bile bilmez durumdadır.

Bu tarz etkinliklerde yer almak isterseniz geri dönüşümü teşvik etmeye yönelik çalışmalar yapan pek çok dernek ve sivil toplum kuruluşu mevcuttur. Reklamcılıktan bilgilendirici seminer ve konferanslara, atık toplama noktalarının oluşturulmasından insanlarda maddi-manevi teşvik uyandırmaya kadar sayısız etkinliğe katılabilirsiniz.

2)Geri dönüşüme maddi, beden gücü, vs. yollarla bizzat dahil olmak

Bu seçeneği tercih etmek de en az ilki kadar basit ve nettir. Konuyla yeni yeni ilgilenmeye başlamış olsanız bile haberlerde denizlerdeki, ormanlardaki atıkların toplanmasına gönüllü olarak yardım ederek mesai şeklinde destek olanları veya ilgili derneklere hiçbir bağıştan çekinmeyen hayırsever iş adamlarını mutlaka görmüşsünüzdür.

İşte sizler de bu seçeneğin üzerine gidip geri dönüşümcülüğün daha somut ve eylem dolu katkılarda bulunabilirsiniz.

Hatta belli başlı donanımları elde ettikten sonra atıkları toplayıp geri dönüşüm tesislerine satmak suretiyle kendi işinizi bile kurabilirsiniz.

3) Geri dönüştürülebilir malzemeler ve dönüşüm işlemlerindeki verim, kalite üzerine araştırmalar 

Eğer halihazırda bir malzeme bilimi, makine, vs. akademik tecrübeniz varsa bilginizi bu sektöre uyarlayabilir ve araştırmalara başlayabilirsiniz.

Daha genç arkadaşlar ise kariyerlerini tamamen buna göre şekillendirip bir “geri dönüşüm uzmanı” olmak üzere eğitim hayatlarına devam edebilirler.

Bunu sadece geri dönüşümün merkezde olduğu bir tarzda düşünmeye de gerek yok. Örneğin herhangi bir mühendislik dalında akademik kariyer yapıyorsanız; “…. üretiminde geri dönüştürülmüş malzemelerin kullanımı” gibisinden bir tez sunup kendi uzmanlık alanınıza da dahil edebilirsiniz.

Eğer akademik kariyeriniz mevcut değilse ama bu alana katkı sağlamak istiyorsanız araştırmalara fon sağlamak, öğrencilere eğitim desteğinde bulunmak gibi alternatifleri de benimseyebilirsiniz.

4) Doğrudan geri dönüşüm işi kurup aktif üretime katılmak 

images

Yukarıdakiler iyi güzel de “Ben bir iş adamının vizyonunu sahibim, bende girişimcilik yapacak, iş kurup büyütecek bir yön var.” diyorsanız hiç bir yere sapmadan bu seçeneği tercih edebilir, geri dönüşüme başlayarak iş gücüne katılabilirsiniz.

Elinizde size ait bir sermaye mevcutsa veya yatırım bulma şansınız varsa biraz araştırma ve birkaç evrak işi sonrasında bu işe el atmanız o kadar da zor olmayacaktır.

Bu seçenekle ilgileniyorsanız “geri dönüşüm işi kurmak” ile ilgili yazımızı okuyabilir ve ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.


Evet sevgili okurlar. Geri dönüşüme katkıda bulunmak konusunda vermek istediğiniz fikirler mevcutsa yorum yaparak sunabilir veya sitemizde yazar olarak çok daha fazla kişiye görüşlerinizi ulaştırabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*