Günlük tutmalı ilk sigara bırakma denemesi başlarken…

15 Aralık 2017 akşamı, 16 Aralık’a saat 01:00 olacak şekilde giriş yapmak üzere olduğumuz şu anlarda, uzun bir hazırlık ve tökezleme evresinden sonra sigarayı tamamen bırakmayı amaçladığım; doğal yaşam, ekolojist bir yaşam felsefesi, elektromanyetik zihin kontrolüyle tam gaz savaşmaya başladığım sürece girmiş bulunuyorum. Sigarayı bırakma süreci boyunca bazen saat saat, bazen gün gün, ilerleyen zamanda daha seyrek aralıklarla olacak şekilde tüm ruh halimi, hissettiklerimi, bunlar eşliğinde yapılan zihin kontrol işkencelerini bizzat yazacağım… Gazamız mübarek olsun.

16 Aralık 2017 (1. Gün)

Son sigaramı içtikten bir süre daha gece oturdum. Bugün öğlen saat 1 gibi kalktım. Uyandığımda sigara içmeyeli tam 12 saat olmuştu yani.

Gün başından itibaren yaşadığım zorluklara gelirsek; kahvaltıdan sonra o sigarayı içmemek, güne başlamadan önce ayılmak için o tütünü çekmemek inanın bana çok zor. 1. Günün kahvaltısında vücudum deli gibi istedi bu sigarayı…

Fakat 10-15 dakika boyunca azalarak biten bu nikotin isteğine aldırmazsanız birkaç saatinizi rahat geçirebilirsiniz. Ha, bir de şöyle bir şey var. İlk günü cumartesiye getirdim ki ilk 48 saat serbest işlerle uğraşarak geçsin. Ki zaten bugün genelde oyun oynamakla geçti. Bunun aksine eğer mesai yaparken sigarayı bırakmaya kalkarsanız epey zorlanabilirsiniz.

Tabi ki bir sonraki sigara isteği ikinci öğünden sonra geliyor. Akşamüstü saat 5’e doğru yediğim yemekten sonra da yoğun bir nöbet geldi ve bunu da bastırdım.

Gün içinde pek çok kez yaşanan irili ufaklı anlık nikotin krizleri dışında günün en zorlu kısmı ise akşam yemeğinden yatana kadarki kısım oldu. Benim bünyemde akşam yemeğine dair bir hassasiyet var. Çalışan herkeste de böyledir büyük ihtimalle: Gün bitmiş, hava kararmış, işler bitmiş. Bu vakitte insanın “bugün de ölmedik” hesabı daha bir sigara içesi geliyor. Akşam yemeğinden sonraki 15-20 dakika benim için gerçekten çok zor oldu. Ondan sonra da 2 saatte bir yoğun bastıran nikotin krizi sebebiyle bir farkındalık yaşamak, cama çıkıp bir bitki çayı içmek gibi hamleler yapmak zorunda kaldım. Akşam vakti insanların kabuğuna çekildiği ya da eğlendiği, sonuç olarak beyin dalga seviyesinin düşerek uyuşmak istediği saatler arkadaşlar. Bu yüzden, bu saatlerde gelen nikotin isteğine dikkat edin… Ayrıca; yemeklerden sonra yoğun olarak gelen ve birkaç güne epey azalacak olan bu yoksunluğun pek çok kısımda davranış kodlamasından kaynaklandığını da unutmayın. Mesela; telefonla konuşurken sohbet ederken, bir yerde beklerken bize gelen bu sigara isteği aslında biyolojik bağımlılıktan çok davranış alışkanlığı… Bir, iki, üç belki daha fazla kez beynimiz sigara içmemiz için bize yalvaracak, ama o nikotin gelmeyince eninde sonunda kendi yolunu bulacak. Bu süre zarfında size “Ben bu kadar zeki miydim lan?” dedirtecek zihin kandırmacalarına dikkat. Sigara içmeniz için beyniniz size öyle bahaneler yaratacak ki; kendi kendinizin zekasına şaşırıp kalacaksınız….

Birinci günkü fiziksel belirtilere bakacak olursak;

-Kahvaltı sigarasını es geçmemden itibaren ciğerlerde inanılmaz bir açılma

-İçinze çektiğiniz havanın, boş mideyle içilen su gibi, ciğerlerimizin derinliklerine kadar gittiğini hissedebiliyorsunuz.

-Duruşunuz, yürüyüşünüz istemsizce değişiyor. Sadece 78 saat sonra hiçbir çaba sarf etmeden dimdik ve dingin durabildiğinizi görüyorsunuz.

-Tabii ki zihinsel olarak da daha zindesiniz

-Oksijen fazlalığından ötürü akşam yemeklerinden sonra bir uyuşukluk çekiyorum.

-Sindirimim çok fena bozuldu. Bugün hiç tuvalete gidemedim ayıptır söylemesi. Ne var bu sigarada sindirimi böyle tetikleyen anlamadım. Çok sinirimi bozdu…

Elektromanyetik saldırı olarak da gün boyu rutin saldırılarına ve yer yer sigara içirtmeye yönelik kandırmacalarına devam ettiler. Motivasyonumu kırmak için yaptıkları rutin tacizler de cabası… Bakalım bundan sonra nasıl devam edecek…

 

ÇOK ÖNEMLİ:

  • Özellikle el-göz koordinasyonu, motor beceri gerektiren işler gibi kısımlarda çokça rahatsız olduğum el titremesi, sigarayı bıraktıktan sadece 2-3 saat sonra sonlanıyor. Evet, bu da bana özel bir yan etki; sigarayı içmedikten en fazla 3 saat sonra ellerim hiçbir şekilde titremiyor, el-göz koordinasyonum normale dönüyor. Sigara beni el-göz koordinasyonundan vuruyor yani. Masabaşında yapılan ince işler, iş eğitimi, el becerisi falan filan.. Çok düzeliyor…

Şimdi; üzerinden yaklaşık 26 saat geçmişken bugünlük burada sonlandırıyorum. 2. Günde görüşmek üzere… (17 Aralık 2017 saat 03:07)

Diğer günlük yazılarına “Feyyaz’ın sigarayı bırakamama günlüğü” sayfasından listelenmiş şekilde ulaşabilirsiniz:)

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*