Hava kirliliği yaşam süresini 10 yıl kısaltıyor!…

Fosil yakıtların sebep olduğu sağlık skandallarını açığa çıkaran bir yeni araştırma Danimarka’dan geldi. Araştırmanın sonuçlarına göre fosil yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliği, ortalama yaşam süresini 10 yıl kısaltıyor; devletlerin ekonomisini milyarlarca lira zarara sokuyor.

Dehşet verici sonuçların açığa çıktığı araştırma Danimarka Aarhus Üniversitesi’nde yapıldı. Prof. Mikael Skou Andersen önderliğinde yürütülen deneylerde 100 bin kişinin yaşam tabloları incelendi. Şu anki yaş ortalaması, ölüm oranları, geçen yıllardaki hava kirliliği miktarıyla birlikte sanal ortamda incelendi.

Yapılan araştırmalar gösterdi ki; fosil yakıtlardan kaynaklanan hava kirliliğinin 10 mikrogram dahi artması ortalama yaşam süresini 10 yıla kadar kısaltıyor. Daha önce bu sürenin 1-2 yıl olarak açıklandığının farkında olduğunu vurgulayan Andersen; hava kirliliğine karşı acilen çözüm bulunması gerektiğini, bunun hem insanların sağlığını, yaşam standartlarını düşürüp, hem de devletlerin ekonomisini milyarlarca lira zarara uğrattığını belirtiyor.

İlginizi çekebilir: Elektronik ve manyetik kirlilikten kurtulduğum o dakikalar üzerine

Hava kirliliğinin sebep olduğu sağlık problemlerini ve ekonomik zararı örneklerle açıklayacak olursak; Türkiye’de 2016 yılında sadece İstanbul’da 150.00 kişi, hava kirliliğine bağlı gelişen hastalıklar nedeniyle hastaneye gitmiş. SGK da bu kişiler için 9 milyon TL kaynak harcamış.

ABD’de ise hava kirliliğini azaltacak çalışmaların yapılması ile kişi başına 7.4 milyon dolar giderin önüne geçilmiş. Ülke ekonomisi önemli bir kalkınma yaşamış.


Andersen’in araştırması bizlere hava kirliliğinin dehşetini bir kez daha apaçık bir şekilde sergiliyor. İnsan ömrüne yıl cinsinden etkisi ister 2 yıl olsun, ister 10 yıl olsun fosil yakıtlara bağlı gri dumanların, kirli havanın uzun vadede tıpkı sigara gibi insan sağlığını etkilediği; vücudumuzda hastalıklara vem mutasyonlara sebep olduğu kesin. Ülke ekonomisinin hem sağlık hem de üretim yönünden yaşadığı kayıplar da cabası. Devletlerin acilen yenilenebilir enerji araştırmalarını ve yatırımlarını arttırmaları, hava kirliliğinin önüne geçecek yaptırımları uygulamaları dileğiyle..

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*