Hayaller serisi-Organik Tarım/Kitap İncelemesi

Yasemin Balaban tarafından yazılmış bir kitap olan Hayaller Serisi-Organik Tarım; insanların hayallerini gerçekleştirip istedikleri yaşama ulaşmalarına yardımcı olmak amacıyla yayınlamış bir eser. Organik tarım dışında Hayaller Serisi’nin daha başka kitapları bulunsa da konusunun uygunluğu ve doğallığı sebebiyle şimdilik bu kitabı ele alacağız. Diğer kitapları da ele almak isterseniz siz değerli okurlarımızdan yorumları da bekleriz.:)

Kitap hakkında

Hayaller serisi Organik Tarım kitabında yeni başlamak isteyenler için organik tarıma dair bütün önemli noktalar ele alınmış. Kitaba göre; şehirde yaşasanız ve tarım konusunda bir tecrübeniz bulunmasa bile organik tarıma bazı hususlara dikkat etmek kaydıyla rahatlıkla uyum sağlayabilir ve başarıyla icra etmeye başlayabilirsiniz. Kitapta bulunan birçok örnek de göstermektedir ki; organik tarım gönüllüsü olarak tüm zorluklarına ve meşakkatli yollarına katlanmak ayrı, organik tarım hakkında teorik temellere dayanan yorumlar yapmak ayrıdır.  Bu yüzden uygulamaya geçmek istiyorsanız bir an önce ön bilgiler eşliğinde somut adımları atmalı ve tecrübe kazanıp neyle karşılaşacağınızı öğrenmeniz lazımdır.

Kitap “Neden organik tarım?“, “Nerede ne yetişir?“, “Ürün satışı ve pazarlanması” gibi temel nitelikli bir içeriğe sahip. Onun dışında tamamen alakasız sektörlerde geçirdikleri uzun yıllardan sonra organik tarım yapmaya başlayan ve bu işte gayet başarılı olan birçok organik çiftçinin hikayesi ise bizi en çok etkileyen bölümlerden..

Sonuç olarak; bu kitaptan tanımına, neden yapılması gerektiğine, nerede hangi ürünlerin yetiştirilip ticaretinin nereden yapılabileceğine, yetiştirme esnasında nelere dikkat edilmesi gerektiğine ve ürünlerinizi nasıl verimli bir şekilde pazarlayabileceğinize dair her şeyi öğrenebilirsiniz. Ama tabii ki kitaplar hiçbir zaman uygulama ile bire bir tutmaz, bir an önce uygulama için somut adımlar atıp bilinmeze karşı olan endişelerinizi deneyimlemek yoluyla aşmanız gereklidir.

Kitabın içeriğine, emeğine ve telif haklarına bir saygı göstergesi olarak içerik hakkında fazla alıntı yapmıyoruz. Ama bitirişi yazarın ve yayınevinin arka sayfada yaptığı kendi sunumuyla bitirelim:

Yaşam biçiminizi değiştirmeyi mi hayal ediyorsunuz? Şehirden uzak, toprakla baş başa b,r hayat mı arzu ettiğiniz? Güneşin ilk ışıklarıyla uyanmaya hazırsınız öyle mi? Meyvenizi sebzenizi en doğal yöntemlerle yetiştirip, dalından koparıp yemekte de kararlısınız. Bütün sorun, bundan sonra geçiminizi nasıl sağlayacağınız mı? Yetiştirdiğiniz o taze ve doğal ürünleri herkesle paylaşmaya ne dersiniz?

Hayallerinize bir parça girişimcilik ruhu katın ve aslında bir yaşam biçimi olan organik tarımla tanışın. Elinizde tuttuğunuz bu kitap, ayaklarınızı bir an olsun yerden kesmeden, hayalinizi nasıl gerçeğe dönüştüreceğinizi anlatıyor. 

Organik tarımla ilgili her şeyi organik tarımcılardan, daha da güzeli, tıpkı sizin gibi ‘başka bir hayat mümkün’ diyerek yaşama biçimini değiştirenlerden öğrenin.

Bu kitabı okuduğunuzda, aşağıdaki soruların yanıtlarını öğrenmiş olacaksınız. Keyifli okumalar…

  • Organik tarım nedir? İncelikleri nelerdir?
  • Arazi nasıl seçilir?
  • Nerede, ne yetiştirilir?
  • Gelecek vaat eden ürünler hangileri?
  • Ürünler mamule nasıl dönüştürülür?
  • Ürünler nasıl palazlanır ve nerelerde satılır?
  • Organik tarım sanayileşiyor mu?
  • Devlet destekleri neler?

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*