Hem bir doğa evine hem de rasathaneye sahip olmak ister misiniz?

Evet; şöyle hem rahat mı rahat, yeşilin, doğanın göbeğinde, hem de içinde bulunmaz nimetlerin olduğu bir evde yaşamak ister misiniz? Hem de bu ev minimalist ve dışarıdan bakıldığında sadece sıradan bir tarla kulübesi gibi gözüksün…

Wendell Burnette adlı mimarlık şirketi tarafından tasarlanan bu evde tam da yeşil mimarinin sahip olduğu konsept çerçevesinde doğa ve yeşille bilimi bir araya getirmeniz mümkün.

Wisconsin’de alabildiğine mısır tarlalarıyla çevrili bir arazide inşa edilen bu ev; uzaktan bakanların pek dikkatini çekmese de ne olduğunu bilenlerin bir kere gördüğü zaman bir daha çıkmak istemeyeceği cinsten gerçekten.. Şahsen ben tası tarağı toplayıp öyle bir eve gidip, bütün gün yazılarımı yazıp size nispet yapmamak için neler vermezdim?…:D

Neyse; dış tasarım olarak dikdörtgen prizma şeklinde olan ev, içeride gayet fonksiyonel ve bir o kadar da konforlu olacak şekilde oluşturulmuş dubleks bir yapıdan oluşturuluyor. Merdiveni ise tabii ki villa tipi değil, gemi merdivenine benzeyen galvanizli çinkodan oluşan bir modele sahip, aşağıda gördüğünüz gibi…

Bu iki katının yanı sıra doğu ve batı cephesi olarak da iki kısım düşünülmüş. Doğu cephesinde mutfak, yemek odası, oturma odası olarak kullanabileceğiniz şirin ve alımlı bir ortam mevcut. Diğer taraf ise tabii ki çalışmaya ve araştırmalarınıza daha uygun..

Üst kat.. Asıl mevzular üst katta bitiyor zaten. Güneş ışığından alabildiğine faydalanabileceğiniz şekilde yapılan bu tasarımda aynı zamanda istediğiniz gibi kullanabileceğiniz bir teras mevcut. Yeşil mimariye ve sürdürülebilirliğe uyacak şekilde tüm malzemeler de çevre dostu bir prensiple yerleştirilmiş.

Evin en üst çatısı ise açıklamaya lügatte kelime bırakmayacak cinsten… Winconsin Kır Evi’nin bu kısımdaki temel konsepti amatör astronomların gözlem yapabilmesi ve minyatür bir rasathane olarak kullanılması yönünde. Eğer ilgiliyseniz bu sizin için cuk oturan bir konsept olacaktır ama tabii ki bunun dışında pek çok keyfi faaliyet için de kullanmanız mümkün. Şu çatıda akşam vakti biranızı kuruyemişlerinizi açıp, telefonunuzdan müziği verip uçsuz bucaksız mısır tarlasına karşı dalıp gittiğinizi düşünsenize. Hele bir de gün batımı, vs. vakitler…

Her yönüyle bir doğa, bilim ve sürdürülebilirlik harikası olan bu evde yaşamayı kim istemez ki? Sizler de düşüncelerinizi yorumda belirtin lütfen. Ki böyle tasarımlar ülkemizin sanal aleminde de olsa önem kazansın ve güzel ülkemizde de üzerinde çalışılmaya başlansın.

Ayrıca; en güzel minimalist ev modelleri adlı yazımızı okuyarak da benzer ev tasarımları hakkında bir bilgi edinebilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*