Hobi bahçeciliği nedir?

Kendi ürününü yetiştirmek isteyenler için çok güzel uğraşlardan biri de hobi bahçeciliğidir. Aslında organik tarımla ve organik bahçecilikle çok benzer bir alandır ama yapılış şekli gibi durumlardan ötürü bazı farklılıklar göstermektedir. Yoksa hobi bahçeciliğinde ürettiğiniz ürettiğiniz ürünler de yine organik tarımda olduğu gibi tamamen doğal ve sağlıklı olmaktadır. “Şöyle küçük bir bahçem olsun. İşten güçten arta kalan vakitlerde elim biraz toprağa değsin. Bağ bahçe işleriyle uğraşayım. Hem kendi sağlıklı ürünlerimi de üretirim.” diyorsanız tam size göredir hobi bahçeciliği. Laf aramızda Türkiye’de biraz emekli hobisi olarak da görülür..:) Halbuki alakası yok.

O zaman kavram kargaşasına son vermek için şöyle genel hatlarıyla tanımlayalım hobi bahçeciliğini… Yazımıza geçmeden önce “Organik bahçecilik nedir?” konulu yazımıza da linke tıklayarak ulaşabilir ve diğer ilgili yazıları da okuyabilirsiniz. Ayrıca “organik tarım” kategorimize giderek yazılan diğer yazıları da okuyabilirsiniz.

Hadi o zaman başlayalım.

Hobi bahçeciliği nedir?

Hobi bahçeciliği denince akla koca bir tarlayı sürmekten ya da balkonda sebze meyve yetiştirmekten daha farklı bir şey gelir. Şöyle çok büyük değil, hobi ölçüsünde sebze ve meyve yetiştirmeye yetecek kadar büyük bir bahçede hobi olarak kendi ürününüzü yetiştiriyorsanız bunun adı hobi bahçeciliğidir. Yani kırsal kesimde yaşıyor ve daha geniş topraklarda ürün yetiştiriyorsanız bu organik tarım iken; şehirdeki müstakil evinizin bahçenizde ufak çaplı yetiştirme yaptığınızda bu organik bahçecilik olur. Aradaki fark bu kadar basit..:)

Dolayısıyla hobi bahçeciliğindeki ürün yetiştirme esasları organik tarım ile bire bir örtüşmektedir. Elde edilecek ürünlerin konvansiyonel tarımdan çok daha sağlıklı olacağı aşikardır. Olası tek kötü ihtimal bulunduğunuz yerdeki hava kirliliğidir. Hobi bahçeciliği daha çok şehre yakın müstakil alanlarda yapılır malum…

Bakın mesela yukarıdaki resim İstanbul’da bulunan hobi bahçelerine bir örnektir. Yani birbirinden taş bloklarla ayrılmış o alanlardan biri bile hobi bahçeciliği yapmanız için yeterli olacaktır.

Eh, biraz da hobi bahçeciliği yaptığınız zaman alınacak ürünün organik tarımdaki gibi büyük miktarlarda olmayacağını tahmin ediyorsunuzdur. Yani bu sizin işten arta kalan vaktinizde şehir stresinden uzaklaşmanızı, haftalık bedensel faaliyetlerinizi yerine getirmenizi sağlayan bir uğraştır. Şehrin ortasında hobi bahçeciliği yapan bir insan; betonların arasında geçirdiği yaşam boyunca toprakla temasını hiçbir zaman kaybetmez. Çevresindekilere kıyasla daha dinç daha dingin olur. Hayattan keyif almasını daha iyi başarır.


Hobi bahçeciliği ile ilgili görüşlerinizi, ne olup ne olmadığını yorum kısmından siz de çekinmeden yazabilirsiniz. Sonuçta hepimiz insanız. Hiçbirimiz şu resimdeki bahçe gibi planlanan bir proje değiliz, hepimizin fikri mevcut..:)

Gelecek yazılarımızda hobi bahçeciliğiyle daha ayrıntılı olarak uğraşmak isteyenler için yeni bilgilerle karşınızda olacağız. Şimdilik hoşça kalın…

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*