Kağıt geri dönüşümü nasıl yapılır?

Geri dönüştürülebilir bir madde olarak kağıt; çocukluğumuzda beri tekrardan kullanılabildiğini ve çöpe atılmaması gerektiğini en iyi bildiğimiz atık çeşitlerinden biridir. Tabii bunda kağıt etıkların diğer atık çeşitlerine göre daha kolay biriktirilmesi, ilgili makamlarca daha çok üzerine düşülmesi, faydalarına daha çok vurgu yapılması gibi etkenler önemli olsa da, bizler kağıt geri dönüşümünü hep ağaçları kesilmekten kurtarmak olarak bildik. Boşuna da değil böyle bilmemiz.

1 ton kağıt atığının geri dönüştürülmesi halinde sağladığı faydalara bakacak olursak söylenmek istenen tam olarak anlaşılır:

-Ortalama 20 çekirdek ailenin tüketeceği elektrikten tasarruf edilir.

-17 ağaç kesilmekten kurtulur.

-Kurtarılan ağaçlara bağlı olarak 12.000 m3 Oksijen üretimi devam eder.

-Yine aynı ağaçların fotosentezine bağlı olarak 12.000 m3 Karbondioksit gazı absorbe edilir.

-3 ailenin bir ayda tüketeceği sudan tasarruf edilir.

Evet; sadece 1 ton kağıtta… 1 ton dediğiniz zaman bu miktar 3-4 kişilik bir hane için çok gelebilir. Ama 1 ton kağıt; kağıt ve türevleri malzemelerin kullanıldığı iş kolları için çok küçük bir miktardır ve kağıt geri dönüşümü konusunda gereken hassasiyeti göstermeyen hala birçok kuruluş bulunkatadır. Ki bu kuruluşların yanı sıra; birkaç yüz adet 3-4 kişilik hanenin de gereken duyarlılığı göstermesi halinde rahatlıkla elde edilebilecek bir miktardır 1 ton…

Kağıt geri dönüşümüne katkıda bulunmanın önemine ve basitliğine yapılan bu vurgulamadan sonra ana hatlarıyla geri dönüşüm proseslerinden, kullanılmış ve çöp durumunda olan kağıttan nasıl yeni bir ürün elde edildiğinden bahsedelim:

Kağıt geri dönüşümü nasıl gerçekleşir:

1)Geri dönüşüm tesislerine atık olarak gelen kağıt bildiğiniz gibi gazete, dergi, not defteri, post-it gibi kullanılmış kalıplar halinde ve buruşturulmuş, mürekkepli, yazılı olarak gelmektedir. Geri dönüştürülmüş kağıt elde edilebilmesi için ilk yapılması gereken şeyse atık kağıtların bu vaziyetten kurtarılmasıdır.

Bu bağlamda farklı boyutlarda olan atık kağıt parçalarının düzenli bir şekilde işlemden geçirilmesi için ilk yapılması gereken; atıkları küçük oarçalara ayırmak ve sonraki işlemlere uygun standart boyutlara getirmektir.

geri dönüşümü yapılacak kağıtların istiflendiği bir tesis
geri dönüşümü yapılacak kağıtların istiflendiği bir tesis

2)Küçük parçalara ayrılan atıkların şimdi de üzerlerindeki boya, mürekkep, resim gibi şeylerden temizlenmesi gereklidir. Bunun için uygulanan işlem basamağı da parçalanmış atık kağıtların ıslatılmasıdır. Su; kağıdı katkı maddelerinden temizleyebilmek için kullanılabilecek en iyi malzemelerden biridir. Tabii geri dönüşüm tesisi söz konusu olduğunda bazı kimyasallar ve karışımlar da devreye girmektedir. Aynı zamanda bu işlem belirli sıcaklıklarda ve kontrol altında gerçekleşmektedir.

Suyun kağıt üzerindeki etkilerini evde yapacağınız bir deneyle bile görebilirsiniz. Yapısında selüloz bulunan kağıt, suya maruz kaldığı zaman aradaki bağları zayıflayıp kolayca yumuşamaya ve kopabilecek bir duruma gelmektedir.

İlginizi çekebilir: Türkiye ve Kağıt Geri Dönüşümü

3)Şimdi de sıra atıklar üzerindeki katı parçacıkların, partiküllerin temizlenmesine gelmiştir. Bu yabancı maddelerin temizlenmesi; ilk işlemde temizlenen boya, baskı gibi görüntüye yönelik işlemlerin aksine kağıdın istenen sağlamlıkta, mukavemette ve saflıkta olması için gereken yapıya yönelik bir aşamadır.

İşte bu aşamanın gerçekleşmesi için hamur haline getirilmiş kağıt atıkları; büyük çaptan küçük çapa doğru yabancı maddelerin temizlenebileceği eleklerden geçirilir. Genelde 5 mm’lik atıkların temizlenmesiyle başlayan bu süreç; kağıtta elde edilmek istenen kaliteye göre daha küçük çaplı eleklere doğru devam ettirilir.

4)Son olarak ise üretilecek olan kağıtta istenen renge ve saflığa göre temizleme işlemi uygulanır. Yıkama veya yüzdürme yöntemiyle yapılan bu işlemde geri dönüştürülmüş kağıt mürekkepten temizlenir ve beyaz kağıt elde edilir. Eğer beyaz kağıt üretmek hedeflenmiyorsa bu aşama daha hafif geçilir ve gri-esmer renkte bir kağıt elde edilir.

Böylecek normal kağıt üretimine sokulacak olan hammadde elde edilmiş olur. Sonrası ise üretilecek çeşidine göre uygulanan standart prosedürlerdir.

Evet arkadaşlar; temel aşamalar halinde atık kağıtların geri dönüşümü bu şekilde gerçekleşir. Aşağıda bu konuda bir video da mevcut.

Unutmayın; 20 yaşındaki bir ağaçtan 60 kg kağıt edilirken, 150 kg atıktan 120-130 kg kağıt elde edilebilmektedir. Geri dönüşüme katmadığımız her bir kağıt; yeniden yetişmesi 20 yıl alacak bir ağacın yok edilmesi demektir.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

8 Comments

 1. Yok efendim geri dönüşüm, yok efendim çevreymiş yok efendim doğayla barışıkmış… Sayın yazar arkadaş; yazılarını okuyup okuyup gülüyorum. İyi yazmışsın güzel yazmışsın da sadece geri dönüşüme alternatif enerjiye odaklanarak koca dünyanın üretim ihtyiacını karşılamak mümkün müdür Allahını seversen? Düşünceler güzel ama bir yerden sonra da insanın millet üretsin, millet hizmet etsin yaşam standartlarını yükseltsin sonra siz oradan vay efendim bu doğaya zararlı şu yapılmalı bu yapılmalı diye konuşuyorsunuz diyesi geliyor. Kağıt geri dönüşümüyle elde edilebilen kağıdın maksimum kalitesinden, bunun üretim miktarından ve üretim hızından haberin var mı? Ayrıca sıfırdan üretilen pek çok hamur çeşidine göre geri dönüştürülmüş ürünlerin çok daha pahalı olduğunu bir kez olsun düşündün mü? Gerçekten diyecek tek bir kelime yok; bir yanda üreten ihtiyaç karşılayan insanlar, diğer yanda kendini oraya buraya zincirleyen, saçma sapan eylemler peşinde koşan sizler… Ancak oturup eleştirin böyle!… Yorumumu yayınlamak zorunda değilsiniz ama kusuruma bakmayın, Sinirlenip yazıverdim.

  • Mithat Bey; açık sözlü ve cesur yorumunuz için teşekkür ederiz. Öncelikle şunu bilin ki; ağır küfürler içermedikçe veya konuyla alakasız olmadıkça sitemizde her yorum, her fikir sansürsüz bir şekilde yayınlanır. Çevreye veya çevrecilere düşman olsa dahi!!!
   Yazılarınızı okuyup okuyup gülüyorum demişsiniz. Tam olarak nelerin komik geldiğini sorabilir miyiz acaba? Hele ki o son kurduğunuz cümle ile bizlere çevre katledilmesin, ortalık rant alanına dönüşmesin diye çırpınanlara bunlar ABD, İsrail, Avrupa ajanı diye laf atıp “Çamur at izi kalsın.” hesabı tavır takınanlardan biri gibi geldiniz. Allah bilir siz şimdi bizim aramızda tek bir Türk bulunmadığını ve hepimizin yabancı uyruklu olduğunu da iddia edersiniz..:)
   Aktivist olarak kendini ifade eden çevreci arkadaşlar adına bu savunma bir yana; kağıt ve diğer geri dönüşüm endüstrileriyle “Millet hizmet etsin siz yok şuna zararlı buna zararlı.” diye laf edin argümanı arasında nasıl bağlantı kurdunuz anlayamadım… Yenilenebilir enerji, geri dönüşüm, organik tarım, vs. vs. hangi doğa dostu sektörle uğraşan birini bulursanız bulun asla ondan böyle laflar işitemezsiniz. Çünkü o üretimle meşguldür ve sağa sola salça olmakla vakit kaybetmez. Kraldan çok kralcı olmaz en önemlisi!!!
   Kağıt geri dönüşümünün üretim hızından, maliyetinden, vs. sorunlarından bahsetmişsiniz. Eğer yazıyı çevrecilere olan öfkenizi kusmak için açmayıp güzelce okusaydınız bu problemlerden bizim de bahsettiğimizi ve çözüm bulunması konusunda fikir yürüttüğümüzü fark ederdiniz. Bunlar sadece araştırma ve geliştirmeye ihtiyacı olan, ilerleyen yıllarda geri dönüşüm endüstrisinin rahatlıkla çözülebilecek olan problemleridir. Hele ki geri dönüştürülmüş kağıtlardan yapılan ürünlerin pahalılığı herkesçe bilinen bir sorundur ve çözümü için kamuoyu oluşturulmaya çalışılmaktadır. Bu kadar bas bas bağırarak sorunu bu şekilde dile getirmenize inanın hiç gerek yoktu…:) Diğer insanlar üretim yapıyor da bu sektörlerde çalışan insanlar her gün kahvehanede mi oturuyor ya da jakuzili partiler mi yapıyor? Siz üreticisinden aktivistine kadar çevrecilere laf sokmaya çalışıncaya kadar önce üretim ve hizmet ettiğini sandığınız kişilerin gerçekten öyle olup olmadığını bir sorgulayın. Lütfen bir düşünün; hizmet ve üretim olarak ele aldığınız bilgisayar parçalarının, akıllı telefonların ve tabletlerin tasarımında sahip olan teknolojinin kaçta kaçı kullanılıp size sunuluyor. Sonra bunlar en ufak bir değişiklikle 1-2 sene sonrasında gelişmiş model diye piyasaya sürülüp size tekrar para harcatılıyor. Keza aynı şekilde otomobiller, moda, vs. vs. Önce gidin o kuruluşlardan “Sahip olunan bilgi seviyesinin kaçta kaçını kamu yararına sunuyorsunuz acaba?” diye bir sorun. Ondan sonra gelin çevrecilerin ve doğaseverlerin söylediklerinin gereksiz olduğunu savunun. Unutmayın; o üretim ve hizmet yapanlar gelir evinizi, arsanızı dönüşüme sokar, orayı burayı ranta kurban ederek şehri yaşanmaz kılar, kalan iki avuç doğal alanı falan projesi için talana uğratır. Hatta 82 yaşındaki kadıncağız evini müteahhite vermediği için kapısının önünden itibaren 5 metrelik çukur açılır. Nesli tükenen hayvanlar, iklim değişikliği bu para çıkartanların umrunda olmaz. Bunlara en aktif karşı koyanlar sizin için de olmak üzere çevreciler olur. Ama sizin gibiler gelir yine çevrecilere, ekolojistlere çatar. Bu işte bir tutarsızlık var..
   Eğer varsa anlamadığımız bir nokta, lütfen çekinmeyin yorumunuzu belirtin… Tartışmak ayrı, laf atmak ayrı…

 2. Diyarbakır’da geri dönüşüm işi yapmak istiyorum KOSGEB ten destek alabilirmiyim veya nasıl baslayabilirim kağıt karton plastik gibi şeylerle başlamak istiyorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*