Kamp ve yayla tutkunları için Bursa’dan bir cennet: Kocayayla

Tarihi ve kültürel miras taşıyan, doğa turizmine katkı potansiyeline sahip bölgeleri sizler için değerlendirmeye devam ediyoruz. Bu yazımızda ele alacağımız bölgenin konumu özellikle İstanbul’da oturanları sevindirebilir. Çünkü serin ve temiz havasıyla sizi kendine çeken Kocayayla, Bursa ilinde bulunmaktadır. Yani sadece birkaç saatlik mesafede… Üstelik daha önce ele aldığımız Trilye, vs. tarihi mekanlar gibi ılıman bir balıkçı köyü formatında değil; kampınızı kurarak kendinizi doğanın kollarına bırakabileceğiniz bir havayla karşılar sizi. Peki; doğaseverler için en iyi seçeneklerden biri olan bu Kocayayla neyin nesidir? Nasıl imkanlara sahiptir? Kısaca inceleyelim:

Burası da var: Karadan ulaşımın olmadığı insanlardan izole doğal bir mekan; Büyük Çatı Koyu

Kocayayla nerededir?

Marmara Bölgesi’nde Bursa ili sınırları dahilinde bulunan Kocayayla; Keles ilçesine bağlıdır.

Haritada baktığımız zaman Keles’in kuzeydoğusu ve Kestel’in güneyindeki ormanlık alanı kapsayan Kocayayla; uzun yıllar boyunca doğal yaşamın tüm saflığıyla var olduğu, bölgeye takın piknik ve doğa tutkunlarının mesken edindiği bir yeşil alan olmuştur. Yıllar boyunca böyle kalmasında Keles ilçesinin İstanbul’da değil de Bursa’da bulunması da etkili olmuştur tabii..

Aradan geçen yıllardan sonra Kocayayla; neyse ki yeşil alan katline ve ranta kurban gitmek yerine doğa turizmine uygun olacak şekilde restore edilmiştir. Bölgenin taşıdığı doğa turizmi potansiyelinin fark edilmesi üzerine 2015 yazında Kocayayla’ya ciddi yatırımlar yapılmış ve bugünkü statüsüne kavuşturulmuştur.

Kocayayla’da tatil

Yazının başında da belirttiğimiz gibi Kocayayla; kampçılar ve doğayla iç içe yaşamayı sevenler için biçilmiş kaftandır. Bu yüzden bölgede yoğun bir tarihi kültürel miras, deniz kenarı pansiyonlar, restoranlar gibi imkanlar mevcut değildir.

1 yıl önce yapılan yatırımlarla hem Keles ilçesi hem de Kocayayla ciddi bir alt yapı kazanmış; ulaşımda kolaylık, reklam, vs. imkanlara kavuşmuştur. Fakat doğa turizmine sadık kalmak için ve özellikle doğaseverleri buraya çekmek için Kocayayla’da bulunan konaklama imkanları kamp alanları, ahşap evler, bungalovlar şeklindedir.

Bir diğer doğal cennet: Faralya

Peki Kocayayla ile ilgili sizin görüşleriniz nelerdir? Yorum kısmında fikirlerinizi paylaşabilir veya seyyah-anı yazarı olarak sitemize katılmak suretiyle görüşlerinizi bildirebilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*