Kampçılık nedir? Diğer doğa sporlarından farkları nelerdir?

Gelişen teknolojiyle beraber gerek ulaşım imkanlarının kolaylaşması, gerekse daha kaliteli ve daha pratik malzemeler üretilebilmesi sayesinde kampçılık; son birkaç yılda epey popülerlik kazanmış doğa sporlarından biridir. Aslında klasik spor tanımına göre konuşacak olursak kampçılığı buraya dahil edemeyiz. Çünkü “kampçılık” adı altında müsabakaları, turnuvaları, şampiyonaları düzenlenen herhangi bir branş yoktur. Fakat barındırdığı felsefe ve kişiye sunduğu imkanlardan dolayı doğa sporları kategorisinde değerlendirilmesi gereklidir.

Daha önceki yazılarımızda kampçılık ile kesişim noktaları bulunan dağcılık ve trekking sporlarından da uzun uzadıya bahsetmiştik. Bağlantıya tıklayarak bu yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Şu anki konumuza dönecek olursak; “Kampçılık nedir? Nasıl yapılır?“, “Kampçılıkta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?” gibi hususlara cevap vermeye çalışalım:

Kampçılığın birçok eğlenceli yönü vardır
Kampçılığın birçok eğlenceli yönü vardır

Kampçılık nasıl yapılır?

Şöyle kabaca bir tanım yapacak olursak kampçılık; “Bir veya daha fazla kişinin çadırlar ve gerekli ekipmanlar eşliğinde doğada veya önceden ayarlanmış kamp alanlarında konaklaması” şeklinde tanımlanabilir.

Yani kamp yaparken kuracağınız geçici yerleşim dışında yapmanız gereken bir antrenman, bir müsabaka, vs. yoktur. Tam olarak spor sayılamamasının başlıca sebebi de budur. Ha; her ne kadar uzun soluklu doğa sporlarının tümünde yeri olsa da kendi başına ele alındığında kampçılık bu aktivitelerden ibarettir.

Kampçılık yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Doğada birkaç gün geçirmek söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken pek çok husus da olmaktadır tabii.. Burada yazacaklarımız da diğer doğa sporlarıyla hemen hemen aynıdır fakat biz yine de amatör kampçılar için genel bir bilgilendirme yapalım:

Kamp yaparken:

  • Çadırınızın yeterince sağlam olduğuna, olası sert hava koşullarına dayanabileceğine emin olun. Ayrıca çadırınızı kurarken zeminle arasındaki bağlantıların tam ve eksiksiz olduğunu da kontrol edin. Aksi halde yağmurlu, rüzgarlı, vs. havalarda telafisi olmayan sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Burası ofise veya sıcak evinize benzemez!..
  • Kamp günlerinizdeki hava durumuna ve kamp alnınıza göre kıyafet seçiminizi dikkatlice yapın. Gerekli miktarda yedek çamaşır bulundurmayı asla ihmal etmeyin. Kılık kıyafetinizde yapacağınız bir ihmalkarlık gerek gündüz gerek gece vakti sağlığınızı etkileyebilir. Soğuk algınlığı, grip, vs. sebeplerden dolayı kampınızı yarım bırakmak zorunda kalabilirsiniz.
  • Kamp yapacağınız süreye göre yiyecek-içecek ihtiyacınız optimum düzeyde karşılamanız gereklidir. Hazırlanması zahmetli olmayan, pratik fakat besleyici öğünlerle, ayrıca yanınızda bulunduracağınız yemek yapmaya yönelik ekipmanlarla bu sorunu da kolaylıkla halledebilirsiniz.
  • Son ve önemli madde: “Yukarıdaki hususlara dikkat ediyorum tamam artık ben kamp yapabilirim.” diye düşünerek tek başınıza her şeyi halletmeye çalışmayın. Mutlaka ama mutlaka çevrenizdeki tecrübeli kişilerden somut ve elle tutulur bir şekilde yardım alın.

Evet; gördüğünüz gibi diğer alternatiflerine göre son derece hızlı ve basit bir doğaya kaçış yolu olan kampçılık; yediden yetmişe herkesin rahatlıkla tercih edebileceği bir seçenektir.

İçiniz bir hoş olmuyor mu doğru söyleyin...
İçiniz bir hoş olmuyor mu doğru söyleyin…

Sahip olacağınız birkaç kullanışlı ekipman ile doğanın sertliğiyle karşılaşmadan keyfini çıkarmanızı mümkün kılan kampçılık; özellikle ailelerin veya arkadaş gruplarının kısa süreli tatil planları için harika bir doğa sporudur.

Diğer doğa sporları ve kampçılığın detayları ile ilgili gelecek yazılarımızda görüşmek üzere, hoşça kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*