Kanyon geçişi nedir? Nasıl bir doğa sporudur?

Kanyon geçişi; outdoor ve doğa sporları arasında ayrı bir yere sahiptir. Bilinen branşların aksine epey az bilinen, bir o kadar da yaşattığı o doğal, o ruhani duyguları fazla bir branştır. Zorluğu ve çetinliği de bir o kadar fazladır tabii..

Tanımını verecek olursak kanyon geçişi; derinliği ve uzunluğu hayli yükseğe çıkabilen kanyonlar boyunca tırmanma, zorlu yürüyüşler, nehir geçişleri eşliğinde ilerlemeyi, keşif yapmayı esas alan bir doğa sporudur.

Bünyesinde bulunan tırmanma, ırmak, nehir, kamp gibi farklı unsurlar dolayısıyla kanyon geçişi; pek çok farklı doğa sporuna bir kesişim kümesinde toplamıştır.

Bunu da okuyun: Rafting nedir? Nasıl bir doğa sporudur?

Kanyon geçişinin az biliniyor olması onun uygulama sahası dar bir doğa sporu olduğu anlamına gelmemektedir. Tüm dünyada aktif bir şekilde yapılan kanyon geçişi; yeni nesil outdoor sporcularının en çok rağbet ettiği branşlardan biridir. Ülkemizin kanyonlar açısından zengin bir coğraffya olması düşünülürse Türkiye’de kanyon geçişinin icra edilmesi açısından bulunmaz nimet niteliğindeki ülkelerden biridir.

Kanyon geçişi yapanlar, spor hakkında merak ettikleri bulunanlar. Yorum kısmından soru ve görüşlerinizi belirtebilir, bilginizi paylaşabilir veya arttırabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*