Karabük’ün keşfedilmeyi bekleyen bakir doğası

Bizler tatilimizi geçirmek için yurt dışında tarihi ve tropik mekanlar arayaduralım; ülkemizin her bir köşesinin doğal cennet olduğunu yaptığımız her inceleme sonrasında tekrar fark ediyoruz. Her ne kadar bu görüşe İstanbul’u pek dahil edemesek de henüz kentleşmeye açılmamış sınır ilçeleri ve Marmara Bölgesinde bulunan pek çok yer hala doğa turizmine açıktır ve doğal güzellikleri bünyesinde bulundurmaktadır.

Hele ki Marmara, Ege ve Batı Karadenizi de kapsayan bölge karasallıktan uzak, ılıman havasıyla doğa turizmi tutkunları için o kadar cezbedicidir ki; hiçbir tura ve rehberliğe ihtiyaç duymaksızın tamamen serbest bir şekilde keşif bile yapabilirsiniz.

Daha önceki yazılarımızda aynı bölgede bulunan Zonguldak ve Bartın’ın sahip olduğu doğal harikalardan bahsetmiştik. Doğa turizmini kaşiflik yöntemiyle yaşamak ve doğal güzellikleri spontane bir şekilde keşfetmek isteyenler için Batı Karadenizde harika bir altrrnatifimiz daha var: Karabük…

Evet; falan yaylası veya filan şelalesi şeklinde değil.. Koca bir ilde keşfedilmeyi bekleyen, doğanın huzurunu bulup kamp yapabileceğiniz doğal harikalar mevcut. Hem de yüz ölçümü küçük bir şehir olması sayesinde birkaç günümüzü ayırmamız halinde rahatça tum bölgeyi gezip fotoğraflarınızı çekebilir, gozlemlerinizi yapabilirsiniz.

Doğa turizmi meraklılarının ilgisini çeken bütün bu açıklamalardan sonra aklınıza şöyle sorular gelebilir: “İyi güzel de bu Karabük’e nasıl ulaşabilirim? Nasıl bir şehir yapısıyla ve insanlarla karşılaşırım? Konaklama imkânları nasıldır? Gezip görülecek başlıca doğa harikaları nelerdir?

Gezi planına eklemeyi düşünenler için kısa bir Karabük brifingi verelim:

Karabük nerededir? Nasıl ulaşılır?

Batı Karadeniz’in doğusunda bulunan Karabük, Bartın ve Kastamonu illeri ile komşudur. Bu yüzden çevre illerle olan bağlantı yollarında ve ulaşım imkanlarında herhangi bir sorun yoktur. Ayrıca güney kısmından Karadeniz Ana Yolu ve Bolu’dan TEM ile E-5’e bağlı olması sayesinde ülkenin başka kesimlerinden de kolayca ulaşılabilecek bir durumdadır.

Karabük’te konaklama

Bir il olarak ele aldığımızda Karabük ve ilçe merkezlerinde bulabileceğiniz birbirinden konforlu oteller de mevcuttur, doğal mekanlarla uyumlu ve doğa turizmi konseptine uygun konaklama yerleri de…

Zaten bayındırlık, ulaşım gibi konularda yeterli seviyeye ulaşmış olan bu ilimizde rahat ve huzurlu konaklama yönünden bir sıkıntı yaşamak gibi bir endişeniz olmasın.

Karabük’te doğa turizmi

En başta da bahsettiğimiz gibi Karabük; tatilinde yeşillik, sessizlik ve doğallık arayanlar için biçilmiş kaftandır. Öyle ki; bölgenin kıyıda köşede kalmis mütevazı köylerini keşfedip sıcakkanlı insanlarıyla sohbet etmek, şehirleşmeden hiçbir eser bulamayacağınız yuksek yaylalarda yürüyüşe çıkmak hatta kamp kurmak, yaşadığınız çevrede rastlamanız mümkün olmayacak şekilde doğal bitki faunasını ve yabanıl hayatı gözlemlemek bulacağınız fırsatlardan sadece birkaçıdır.

Bilinmeyen köşelere göre daha meşhur olan başlıca doğal güzellikleri sayarsak Dede, Büyük Düz, Sorgun, Küçük Düz, Avdan, Bostan Yaylası gibi mekanlar rahatça vakit geçirip gunlerinizi ayırabileceğiniz yerlerdir.

Yukarıdaki resimde de Sorgun Yaylasından bir manzarayı görüyoruz.

 


Peki ülkemizin bu yeşil cennetiyle ilgili sizin belirtmek istedikleriniz, müstakbel ziyaretçilere vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir? Yorum yaparak veya sitemize katılarak görüşlerinizi tüm ziyaretçilerimizle paylaşabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*