Karadan ulaşımın olmadığı insanlardan izole bir mekan: Büyük Çatı Koyu

Doğa turizmini merak edenler; “Ben istemiyorum tatil köyü falan! Şöyle kalabalıktan uzak; yeşille, maviyle baş başa kalacağım yere götürün yeter.” diyenler için ülkemizde cennet niteliğinde sayısız mekan mevcut. Gerçekten… İstanbul’un ortasında plazaların, AVM’lerin arasında kendinizi hapsolmuş ve çaresiz hissediyor olabilirsiniz ama İstanbul’dan çıktığınız anda ne kadar güzel bir ülkede yaşadığınızı tekrardan fark edeceksiniz.

Doğayla baş başa kalmak isteyenler; mesainin ortasında biraz olsun yüzünü gözünü ferahlatmaya ihtiyacı olanlar için bu yazımızda Büyük Çatı Koyu’nu ele alıyoruz. Birçok özelliğiyle diğer doğal mekanlardan epey farklı bir yer olan Büyük Çatı Koyu bir o kadar da şanslı bir yer… Çünkü insanın o doğallığı bozma, kontrol altına alma dürtüsünden adeta bizzat doğa tarafından korunan; isteseniz de tatil mekanları kurarak yapısını kontrol edemeyeceğiniz bir yer…

Büyük Çatı Koyu'nun tepeden görünüşü; kara ulaşımı pek mümkün gözükmüyor
Büyük Çatı Koyu’nun tepeden görünüşü; kara ulaşımı pek mümkün gözükmüyor

Gördüğünüz gibi Büyük Çatı Koyu karadan ulaşılamayan bir yer. Karadan ulaşımın olmasının kendisini 21. yüzyıldan korumasının yanı sıra iç kesimlere doğru ilerleyen yılan gibi kıvrımlı coğrafyası sayesinde suyunun daima temiz ve durgun olduğu bir karaktere sahip. Yani denizin dalgalarından ve vahşiliğinden ziyade sakin ve huzur verici yönünü tatmak isteyenler için harika bir seçenek…

Peki ulaşım nasıl sağlanıyor? Tabii ki teknelerle!… Gökova Körfezi’nde bulunan Bördübet Limanı mevkisine bağlı olan bu koya varabilmenizin tek yolu bu. Ama deniz ulaşımı da doğal yapıyı bozmaması için kontrol altına alınmış. Aynı anda en fazla 2 teknenin giriş yapabildiği bu mekan; insan kalabılığından kurtulmak isteyenler için de bir cennet gibi.

Ayrıca karadan ulaşımın olmaması karaya çıkamadığınız anlamına gelmiyor. Tekneyle geldiğiniz Büyük ve Küçük Çatı Koyları’nda kıyı şeridine çıkartma yaparak ağaçların ve ormanın eşliğinde bir daha bulamayacağınız bir huzurla yürüyüşe çıkabilir; el değmemiş doğada bulunmanın keyfine varabilirsiniz. Yalnız herhangi bir eğlence mekanı, vs. bulunmuyor, aklınızda olsun…

Huzurun mekanı olarak bilinen Datça’ya da çok yakın bir konumda bulunan Büyük Çatı Koyu; işten güçten vakit bulduğunuz anda tası tarağı toplayıp düşünmeden gideceğiniz mekanlar arasında ön sıralarda olmalıdır.

Büyük Çatı Koyu’nu ziyaret etmiş olanlar yorum kısmında düşüncelerini ve görüşlerini paylaşırsa seviniriz. Sağlıcakla kalın.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*