Kendi bahçenizde organik tarım yapmak

 

Organik tarım; 1990’lardan beri ülkemizde yaygınlaştığından bu yana ithalatçıların ve duyarlı küçük bir kesimin ilgi gösterdiği bir sektör olmaktan çıkmıştır. Öyle ki; artık ülkemizin yedi bölgesinde de hatırı sayılır organik tarım çiftliği kurulduğunu, ürünlerin daha geniş kitleler ve gelir grubu tarafından tercih edilmeye başladığını rahatlıkla görebilirsiniz. Basit bir örnek verecek; nerede olursa olsun pazara gittiğinizde mutlaka birçok organik yazısını ve “Organik abla bunlar” nidalarını bulabilirsiniz.

Organik tarımın böyle gelişim gösterebilmesinde; duyarlı doğa severlerin çalışmaları kadar büyükşehirlerde sağlığından şüphe eden ve doğal beslenme yollarını arayan vatandaşlar da etkili olmuştur. E vaziyet böyle olunca organik tarım kavramı; büyük-küçük çapta kurulan organik tarım tarlalarından çıkıp evlerimizin bahçelerinde bile uygulama yolları aradığımız bir uğraş haline gelmiştir. Yani pek çok gönüllü için organik tarım; para kazanabileceği bir sektörden çok hobi, sağlıklı ve doğal beslenme çabasıdır.

Peki kolay mıdır evimizin bahçesinde kendi organik tarım alanımızı yaratmak. Ne tür avantajları olur ya da ne tarz zorluklarla karşılaşırız? Şöyle kısa maddeler halinde şehirli bir organik tarımcıyı bahçesinde bekleyenleri sıralayalım:

1) Ne olursa olsun; kırsal ve doğal ortamda yapılan organik tarım faaliyetlerinin yerini tutmayacaktır.

Bahçenizde kendi ürününüzü yetiştirmek, GDO’dan ve katkı maddelerinden uzak; eskilerdeki gibi mis gibi kokan sebze ve meyveler elde etmek tabi ki aksiyle karşılaştırılamaz bile. Fakat asıl ortamında yapılan bir organik tarımla kıyasladığımızda şehrin içinde, özetle şehrin havasını solumuş bir organik tarım; tam bir profesyonellikte olmayacaktır. Fakat bahçenizde söz konusu olduğunda amaç biraz hobi, biraz ekoloji, biraz da sağlıklı beslenme hedefi olduğu için moralinizi bozmayın. Şehrin geri kalan seri üretim odaklı ve hastalıklı yapısından epey uzakta olacaksınız.

2) Mesleğiniz dışında toprakla ve bir ürün yetiştirmekle muhattap olmanın tadına varacaksınız

Toprağa bir tohum ekip de onun büyümesini ve zamanla daha fazla meyve vermesi için kendi ellerinizle emek vermek ve bütün bu aşamaları an be an görmek; gerçekten hayattaki tarifsiz hislerden biridir. Evet en büyük sorunlardan biri aslında budur; şehirde doğup büyümüş ve koca bir ömrü metropolde geçirmiş insanlar bırakın topraktan ürün almanın keyfini, ömrü boyunca ayaklarını doğru düzgün toprağa bile basmadan yaşayıp gitmektedir. Siz ne düşünürsünüz bilmem sevgili okurlar ama bence bir mahsulün aşama aşama yetişmesini ve emeğinizin sonuçlanmasını görmek (büyük ihtimalle hayvancılıkta da aynısı vardır), tüketim toplumunu ve kullan-at kültürünü dizginleyebilecek en iyi çözümlerden biri olabilir.

3) Eğer başarılı olursanız tüketeceğiniz gıdalar sofranıza ayrı bir tat katacak; hayatı size daha keyifli kılacaktır.

“Nerede o eski sebze meyvelerin yoğun tadı, taa uzaklardan alınabilen kokusu.” diye iç geçirmeyenimiz yoktur. İşte kendi bahçenizde organik tarım yaptığınızda eskilerin bu meşhur özlemini bizzat gidermiş ve o doğal sebze meyvelere kavuşmuş olacaksınız.

4) Bahçenizde hobi ve sağlık amacıyla başladığınız organik tarım; kim bilir belki bir gün geniş tarlalarda icra ettiğiniz temel mesleğiniz halini alır

Başarılı girişimcilik ve kuruluş hikayelerinin kökeni aslında böyle değil midir sevgili okurlar? Hobi diye başladığınız bir şeyi gün gelir ticarete dökme kararı alırsınız ve hayatınızın kökünden değiştiği nokta oluverir.

Eğer orta vadede şehir stresinden, kirli havadan uzaklaşmak gibi bir hedefiniz varsa; bu bahçe hobisi sizin için epey yararlı ve tecrübelendirici olacaktır. Kırsal yaşama çekilmeniz halinde organik tarım hem sizin için, hem ekolojiye bulunacağınız katkılar için hem de geçiminiz için önemli bir kapı olabilir.

Eğer bu konuya su anda da ilgiliyseniz “Organik tarıma başlamak istiyorum.” yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.


Bahçesinde organik tarım yapmakta veya yapmış olan okuyucularımız; bu işe yeni başlayacak olanlara vermek istediğiniz başka tavsiyeler mevcutsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz.

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*