Kendinizi yaban hayatında bulacağınız bir doğal cennet: Uluyayla

Gerek Marmara Bölgesi gerekse Batı Karadenizde bulunan; hem doğallığı hem de İstanbula yakınlığı ile dikkat çeken mekanları siz doğa turizmi tutkunları için araştırmaya devam ediyoruz. Bu yazımızda ele alacağımız yer ise Batı Karadenizde bulunan Bartın şehrinden..

Daha önce Zonguldak’ta bulunan Arboretum’un kısa bir tanıtımını yapmış ve bölgede bulunan doğada konaklama imkânlarıyla botanik harikalarından bahsetmiştik. Arboretum ile ilgili yazımızı bağlantıya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Batı Karadenizin bir diğer doğal harikası olan Uluyayla ise sizleri bitkisel çeşitlilikten çok sahip olduğu el değmemiş doğası ve hala sürmekte olan yabanıl hayati ile cezbedecek cinsten… Diğer doğa turizmi temalı unsurlardan bahsetmiyorum bile… Ama Uluyaylayı ziyaret etmeyi düşünen ve internetten bu konuda bilgi toplamak isteyenler için Uluyayla hakkında mutlaka bilinmesi gereken şeylerin bir derlemesini yaptık. Şimdiden iyi tatiller dileriz.

Uluyayla’ya ulaşım

Bartının bu büyükşehir illetinin henüz ulaşmadığı köşesine ulaşım son derece basit… Kara yollarından uzak, sarp mekanlardansa bu tarz yerlerin en güzel yönü şüphesiz ulaşım kolaylığı olmaktadır. Konforlu ve manzaralı bir yolculuk sonrasında ver elini orman, ver elini yeşillik, var mi daha güzeli…

Neyse; en iyi seçeneği söylersek Ulus ilçesinde bulunan Uluyayla’ya nereden geldiğinizde bağlı olarak gereken yolu izledikten sonra Bartın-Safranbolu yoluna girerek rahatça ulaşabilirsiniz. Ulus ilcesine geldikten sonra daha bakımsız ve toprak yollara girerek Uluyayla’nın yolunu tutacak ve doğal güzelliklerle dolu anlardan sonra o görmek istediğiniz yaban hayatına varacaksınız.

Batıda Bartın merkezine, doğuda Kastamonu merkezine ve güneyde Safranbolu ilçelerine komşu olması dolayısıyla dilerseniz buralara da geçiş yapabilir ve daha fazla yer görebilirsiniz.

Uluyayla’da tatil imkanları

Akçakese Köyü’nde bulunan Uluyayla’da yapacağınız tatilin ana teması yeşilliklerle dolu bir yayla havası, birbirinden güzel ve nadir bitkiler, yeryüzü şekilleri ve şansınız varsa rastlayacaginiz at, geyik, alaca gibi yaban hayat unsurları olacaktır. Yani bölge, insan eliyle restore edilmiş, doğa turizmine yönelik bir alan olmaktan da ötede sizler doğanın ve temiz havanın en saf halini sunacaktır. Yaylada bulunan yabani kısımlar ve milli park görünümü verilmiş alanlarda şehir stresini üzerinizden rahatça atacağınıza kaygınız olmasın.

Ayrıca bölgede gezip görebileceğiniz mağaralar ve yer altı su kaynakları, Ulukaya Şelalesi gibi yerler de tatilinize unutulmaz hatıralar katacaktır.

Uluyayla’da konaklama

Birbirinden güzel doğal unsurların bulunduğu Akçakese Köyünde uzun zaman geçirmek isterseniz karşınıza çıkacak konaklama fırsatları da bölgenin doğa turizmi potansiyeline uygun olarak doğayla iç içe, sade ve huzurlu mekanlar olacaktir. Hem bölgenin saf halini yansıtması hem de her bütçeye uygun olması dolayısıyla Uluyayla’da son derce uygun konaklama fırsatları sizleri beklemektedir.

Evet sevgili okurlar. Bartın’ın bu cennet köşesiyle ilgili belirtmek istediğiniz bir şey varsa yorum kısmından bizlerle paylaşabilirsiniz. Hatta daha da iyisi; bir gezgin olarak sitemizin kadrosuna katılabilir ve fikirlerinizi rahatça paylaşabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*