Kent arıcılığı nedir? Nasıl yapılır?

 

Kent arıcılığı; şehirlerdeki çevreci faaliyetler arasında her geçen gün adından daha çok söz ettirmektedir. Özellikle şehirde doğal beslenme ve organik gıdalarla ilgili hobi adına yapılan çalışmalarda mutlaka kent arıcılığına da yer verildiğini ve kurslar-seminerler şeklinde öğretildiğini görürüz.

Otoriteler ve kentte doğal beslenme adına projeler üzerine çalışan insanlarda olduğu kadar kurs alan ve öğrenen kişiler tarafından da yoğun ilgiyle karşılanması, kent arıcılığını büyükşehirlerdeki uygun arazilerde daha fazla rastlanır hale getirmiştir.

Eğer siz de boş vaktinizi kent arıcılığını öğrenerek ve kendi kovanlarınızla kendi balınızı üreterek geçirmek istiyorsanız; bulunduğunuz şehirde mutlaka bu alanda kurs ve seminer veren bir kurum-kuruluş bulabilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bu tarz etkinliklerin ilanı sitemizden de haberler halinde duyurulacaktır.

Bu yazımızda ise meraklılarına kısaca kent arıcılığının tam olarak ne olduğundan, nasıl ortaya çıktığından ve neleri esas aldığından bahsedeceğiz.

Kent arıcılığı nedir?

Kısaca açıklamak gerekirse kent arıcılığı;  şehir ortamında uygun görülen arazilerde bahçe lerden, parklardan, vs. mekanlardan faydalanarak arı yetiştirmeye ve bal üretmeye dayanmaktadır.

Türkiyede özellikle İstanbul ve Ankara’da yapilan tanıtım seminer faaliyetleri sayesinde adını duyuran bu hobi, aslında ABD’de ve Hollanda, Fransa, Almanya gibi Batı Avrupa ülkelerinde uzun süredir var olan bu iş kolu… Yurt dışındaki kent arıcıları; öğrendikleri bilgiler aracılığıyla rahatlıkla kendi ballarını üretmiş ve metropolde yaşamalarına rağmen doğal gıdalarla beslenmenin tadına varmışlardır.

Zaten Türkiyede var olan en büyük iki kent arıcılığı projesinden biri de yurt dışında kendini bu işe adamış bir gönüllü tarafından gerçekleştirilmiştir: Debra Roberts..

ABD’de Asheville Bal Arısı Enstitüsü Başkan Yardımcısı ve Doğal Arıcılık Eğitmeni olarak sürdürdüğü mesleki kariyeri boyunca kendini kent arıcılığına ve büyükşehir insanının sağlıklı beslenebilmesine adayan Roberts; teorik ve pratik aşamalardan oluşmak üzere İstanbul’daki meraklılarına tüm bildiklerini aktarmıştır.

Ankara’daki büyük proje ise Çankaya Belediyesi’nin desteğiyle Kent Tarım Hobi Evi’nde verilmiştir.

Debra Roberts

Kent arıcılığı nasıl yapılır?

Bu işe baslayabilmeniz için öncelikle yukarıda örnek olarak verilenler tarzında birtakım kurs ve seminerlerden geçmeniz gereklidir. Kentte yaşamış bir insanın arıcılık hakkında pek tecrübesi olmayacağı düşünülürse, hobiyle ilgili pek çok şeyi sil baştan ögrenmek gerekeceği aşikardır.  Bu yüzden eğer kent arıcılığı ile aktif olarak ilgilenmek ve Türkiyede bu konuda önemli atılımlar gerçekleştirmek istiyorsanız, hobi evleri, devlet destekli etkinlikler veya çeşitli özel kurslar aracılığıyla tüm etkinlikleri dikkatli bir şekilde takip etmenizi tavsiye ederiz.

Tabii bir de başlamak için gereken yeterlikleri elde ettikten sonra uygun bir yer seçimi, uygun ekipman temini gibi unsurları da sağlamanız gerekecektir.

Kent arıcılığı ve diğer bin bir çeşit farklı kent, tarım, şehir projelerinde görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın…


Meraklısına dipnot: Standart usüllerle yapılan arıcılıkta verim 15-20 kilo arasındayken, kent arıcılığında verim 30 kiloyu bulabilmektedir. Ayrıca metropol ortamında üretme şansına erişebileceğiniz taze ve organik ballar da cabası…

 

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*