Kış mevsiminde yeşil mimari

Sürdürülebilir mimariyi hep o etrafı ve bahçesi yemyeşil binalarıyla, alternatif enerji kaynakları ve doğayla bütünleşik yapısıyla tanıyoruz değil mi?… Yeşil mimari diye araştırma yaptığımızda hep benzer şeylerle karşılaşırız. Neden? Çünkü yeşil mimarinin amacı budur.

Henüz o kısmı okumayanlar için ilk önce yeşil mimarinin ne demek olduğundan bahsedelim: Yeşil bir diğer adıyla sürdürülebilir mimari; standart binaların aksine çevreye zarar vermeyecek bir yapıda olmayı amaçlar. Bunu da ikamet eden kişilere sağladığı barınmayla beraber etrafında bulunan yeşil bitkilerle, doğal kaynaklarla ürettiği elektrikle ya da doğa dostu yapı malzemeleriyle sağlar. Yani sürdürülebilirlik esasına dayanan her şey tasarlanan binada mevcut olmalıdır. Sürdürülebilirlik de bir yapının kendi kendini idame ettirmesi, dışarıdan bir kaynağa ihtiyaç duymadan bir döngüye girmesi demekti hatırlarsanız.

Ayrıca bütün bunlar yeterli gelmediyse, “Ben yeşil mimari ve türevleri hakkında biraz daha bilgi edinmek istiyorum.” diye düşünüyorsanız “Yeşil mimari nedir?” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz. Buna ek olarak yeşil mimari kategorisine bir yolculuk yapabilir ve burada makalelerimizden makale beğenebilirsiniz.

Dikkatli olan takipçilerimiz konunun nereye ulaşacağını anladı bile… Yeşil mimari dediğimiz zaman akla gelen kurallar kış mevsiminde sorun yaratabilir. Örneğin; bina üzerindeki, çatıdaki, bahçenizdeki yeşillikleri kış mevsiminde öyle yazın olduğu gibi güllük gülistanlık, manzaralık bir tabloyla göremezsiniz. Özellikle bina üzerinde bulunan bitkilerden dolayı büyük sıkıntı olacaktır. Ha; bu saydıklarımız dekorasyona ve bina bakımına yönelik eksikliklerdi. Ona ek olarak bitkisel yönden krediniz azaldığı için doğaya olan borcunuzu da ödeyemez durumda olursunuz…:)

Hadi bunu dönüşümlü bitkilerle ya da dört mevsim yeşil kalan bitkilerle atlattık diyelim. İkinci konu çok daha önemli: Temiz enerjiler, yenilenebilir enerji kaynakları… Evler için alternatif enerji kullanılınca güneş panelleri daha çok kullanılır. Rüzgar türbinleri de kullanılır ama daha nadirdir. Bulunduğunuz ülkeye ve ile göre yıl içinde güneş alma miktarı değişiklik gösterebilir. Aynı şekilde rüzgar türbinlerinin de kışın ön görülenden daha fazla bakıma ve dikkate ihtiyacı olabilir. Bu yüzden sürdürülebilir mimarinin en önemli kısmı olan temiz enerjinin kış mevsiminde ayrı bir dikkate ihtiyacı var gibi… Bu bir sorundur demek istemiyorum çünkü güneş enerjisinin yoğun kullanıldığı Almanya, Danimarka gibi ülkeler Türkiye’ye kıyasla çok kuzeydedir. “Demek ki oluyormuş.” der insan değil mi?…

Üçüncü kısım olarak söylediğim yapı malzemeleri konusuna ise hiç değinmiyorum. Çünkü barınmadan çok çevre kirliliğine ve tüketime dikkat çekmeyi amaçlayan yeşil mimari çalışmalarının kışın böyle bir ihtiyacı karşılaması pek mümkün değil… Ekoköy olarak tasarlanan yerlerde dahi bu sorun büyük ölçüde mevcut… “Yeşil mimaride yapı malzemeleri” yazımızı da okuyabilirsiniz bu konuda.Dolayısıyla kış mevsiminde yeşil mimari çalışmaları için binaların yine betondan yapılması gerekiyor gibi gözüküyor, bilmem mühendis arkadaşlar ne söyler… Yorumlarınızı bekliyorummm..:)

Yani bunu hem bilgilendirici hem teşvik edici bir yazı olarak hazırladım a dostlar. Yeşil mimari çalışmalarını şöyle bir düşündüğümde aklıma hemen kış mevsimi geldi. Malum biz de kış mevsimindeyiz ya. Düşündüm ki “Bütün bu kurallar kış mevsiminde nasıl uygulanacak?”. Elimden geldiğince fikir türettim, gerisini de projesi olan tecrübeli arkadaşlara bıraktım. Sizler de yapacağınız yorumlarla bu konudaki fikirlerinizi beyan edebilirsiniz. Şimdilik hoşça kalın.

 

 

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*