Küresel güneş paneli ile artık gece saatlerinde bile elektrik üretmek mümkün…

Alman mimar ve tasarımcı Andre Broessel’in tasarladığı “küresel güneş paneli“, günümüz standart güneş panellerinin tüm kronik sorunlarının aşılmasını ve sürekli bir güneş enerjisi üretimini mümkün kılıyor. Kendisi ürüne güzel bir isim bile vermiş: beta.ray

Sahibi olduğu Rawlemon şirketi bünyesinde ürünün prototipini tasarlayıp görücüye sunan Broessel ve ekibi; “Alıcıların önünde ışığı odaklayan bir küresel cismin bulunması ve düzeneğin yukarı-aşağı, sağ-sol rotasyonda döndürülebilmesi sayesinde standart güneş panellerindeki üretim için güneşin geliş açısına ve gün saatine mahkum kaldığımız sorunlar çözülüyor. Hatta beta.ray ile geceleri ay ışığından faydalanarak elektrik üretmeniz bile mümkün..”

Beta.ray ile enerji kaynağınız sadece gün ışığı değil

Güneşi her açıdan alabilen eşsiz tasarımının yanında beta.ray’i farklı kılan en önemli özellik ise bambaşka: Mekaniğindeki hibrit yönü sayesinde güneş panelinin standart silikon hücrelerinden oluşan yapısını %25 miktarında azaltma ve yerine kullanacağınız lenslerle ortam ısısından yararlanarak termal enerji üretmeniz ve güneşten dolaylı yoldan faydalanarak enerji üretmeniz de mümkün. Yapılan denemelerde bu hibrit sistem ile panel veriminin %57’ye kadar vardığı tespit edilmiştir.

Ayrıca söz konusu küresel dönüştürücüler geceleri LED lambaya dönüşme özelliği sayesinde depoladığı enerjiyi bizzat kendisi aydınlatma amacıyla da kullanabiliyor.

Beta.ray nasıl çalışır?

Aslında çalışma aksamı standart güneş panellerinden pek de farklı değildir. Aradaki kilit faktörü oluşturan iki unsur:

  • Toplayıcı panellerin önünde küresel ve odaklayıcı bir yüzeyin bulunması, ki ay ışığından enerji üretmeyi mümkün kılan da budur.
  • Doğrudan ışığın yanı sıra ortam sıcaklığından da termal enerji üretebilmesi

Tasarımın neye benzediğini ve aşağı yukarı nasıl çalıştığını aşağıdaki resimleri incelemeniz hhalinde zihninizde daha kolay canlandırabilirsiniz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*