Marmaris’in burnunda bir huzurun ve dinginlik diyarı: Selimiye

1 senelik hummalı bir çalışmadan sonra koparabildiği izinde sessiz, temiz havalı, huzurlu yerler arayanlar için Ege Bölgesi’nin en sevilen seçeneklerinden biriyle karşınızdayız: Selimiye Köyü

Tatil alternatiflerini şöyle bir araştırırken; asken Karacaahmetli olmam sebebiyle Selimiye ismi hemen dikkatimi çekti. Ama tabii ki ikisi birbirinden son derece farklı yaşam tarzlarına ve atmosferlere sahip mekanlar. E tabii ki şimdi ele alacağımız Selimiye de kesinlikle tercih edilmesi gereken seçenek…

Selimiye Köyü

Plajlarından bozulmamış doğal havasına, ziyaretçisine verdiği huzurdan tarihi dokusuna kadar pek çok konuda rakiplerinden ayrılan bu belde; coğrafi konumu itibariyle de Ege’nin incileri arasında…

Haritada Marmaris’in aşağı doğru uzanan yarımadasının sınırları dahilinde bulunan Bozburun Yarımadası’nda bulunan Selimiye; kıyılarının koy tipi olması sayesinde ılıman ve sessiz ortamın yanı sıra sakin ve durgun bir denizi de ziyaretçilerine sunuyor.

Haritada Selimiye
                       Haritada Selimiye

 

 

 

 

 

 

Selimiye’de tatil

Genel hatlarıyla inceleyecek olursak Selimiye’de sahip olacağınız tatil ve eğlence imkanları; doğa turizmi temasıyla sunduğumuz diğer seçeneklerle hemen hemen aynı.

Bunun sonucu olarak belirtmek gerekirse; Selimiye’de büyük tatil köyleri, lüks oteller ve konaklama imkanları, gösterişli eğlence ve animasyon hizmetleri gibi olanaklar bulunmamaktadır.

Sessiz ve bakir doğal ortamda geçireceğiniz saatler bir yana; köyde geçirdiğiniz süre boyunca tadacağınız yöresel yemekler, bol bol yüzmenin keyfini çıkaracağınız sakin bir deniz burada bulacağınız nimetlerden sadece birkaçı… Zaten büyükşehirlerin göbeğinde bütün o kalabalık çarşılarda, AVM’lerde, plazalarda geçirdiğiniz zulüm dolu aylardan sonra hepimizin tek isteği bir parça sessizlik ve huzur oluyor değil mi?…

bakmak bile huzur veriyor değil mi
bakmak bile huzur veriyor değil mi

Selimiye’de konaklama ve ulaşım

Bir önceki başlıkta bahsettiğimiz gibi Selimiye Köyü’nde lüks olarak değerlendirilecek konaklama tesisleri bulunmamaktadır. Bu demek değildir ki olumsuz koşullarda konaklayıp tatil yapmaya çalışacalsınız. Genel olarak küçük pansiyonların veya orta ölçekli işletmelerin bulunduğu yörede üst katlarda bulunan deniz manzaralı otel odalarında da kalmanız mümkün.

Eğer deniz yolunu tercih etmeyecekseniz Selimiye Köyü’ne Marmaris Merkez-Datça-Selimiye istikametini izleyerek ulaşmanız sizin için en kolay ve en zahmetsiz seçenek olacaktır. Yöreyi iyi biliyorsanız diğer yolları da tercih edebilirsiniz tabii… Ama durumu şöyle özetleyecek olursak; Selimiye’nin doğal ve mütevazı havasını koruyabilmesindeki en büyük etken; engebeli yer şekilleriyle çevrelenmiş olması ve bunun sonucu olarak zorlu ulaşım koşullarına sahip olmasıdır.

Evet değerli okurlar; Selimiye Köyü hakkında özet olarak verebileceğimiz bilgi budur. Peki; bu doğal turistik mekanla ilgili sizin görüşleriniz ve önerileriniz nelerdir? Görüşlerinizi yorum kısmında belirtirseniz seviniriz.

 

Feyyaz Yükselci hakkında
Elektronik Haberleşme Teknolojisi öğrencisi. 1993 doğumlu. Çevreci, doğasever ve ekolojist. 21. yüzyılda var olabilecek modern çevreci fikirler üzerine çalışıyor. Çağımızın sessiz tehlikelerinden olan elektromanyetik kirlilik özel ilgi alanı. Aynı zamanda maruz kaldığı telegram/elektromanyetik zihin kontrolü hakkında www.dusuncepolisi.com adresinde yazıyor. Türkiye'nin en bilgi dolu, en aktivist, en üretken yeşil portalı olmak için tüm çevreci yazarları herdaim bekliyor.:)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*